11 maja 2021

Debiutancka powieść Katherine Faulkner Greenwich Park to sprawnie napisany thriller psychologiczny o codziennym życiu klasy średniej, w której na próżno szukać sprawiedliwości, wierności czy też prawdomówności. Autorka obnaża ludzkie słabości oraz podkreśla, jak bardzo egoizm i brak empatii i szacunku wobec drugiej osoby jest w stanie zrujnować życie wielu osobom.

Dwie pary przyjaciół, którzy znają się jeszcze z czasów studenckich, mieszkają na prestiżowym osiedlu Greenwich Park. Helen oraz jej mąż, Daniel Thorpe spodziewają się swojego pierwszego dziecka. Podobnie jak jej brat Rory i Serena. Obie panie umawiają się razem na ćwiczenia do szkoły rodzenia, jednak bratowa Helen w ostatniej chwili rezygnuje, a Daniel jest zmuszony pozostać w pracy. W ten sposób poznaje Rachel, samotną kobietę, która bardzo szybko nawiązuje z nią znajomość. O dziwo, Helen zwierza się nowej znajomej z wielu osobistych spraw, jednocześnie nie wiedząc nic o samej Rachel. Zaczyna nabierać wobec niej podejrzeń dopiero w momencie, jak w jej domu zaczynają ginąć różne rzeczy. A wkrótce i sama panna Wells. Dom Thorpe’ów staje się głównym podejrzanym w całej sprawie.

Katherine Faulkner to była dziennikarka „Times”. Jej zawodowe doświadczenie oraz zapewne lekkość w stworzeniu artykułów publicystycznych sprawiła, iż odbiór Greenwich Park jest naprawdę dobry. Lekka stylistyka bardzo dobrze oddaje narastający klimat powieści: napięcie buduje się powoli i nieubłaganie, chociaż pod sam koniec wydaje się nieco pośpieszne. Na kartach pojawia się wiele postaci, ale nietrudno jest utrzymać fabularny porządek, bo każda z opowieści doskonale się uzupełnia. Historię zaginięcia poznajemy z perspektywy kilku osób, co pozwala na lepsze złapanie kontekstu wszystkich wydarzeń. To obok wątku obyczajowego czytelnik śledzi losy Katie, przyjaciółki Helen i reporterki, która zajmuje się sądowymi procesami w sprawie gwałtów. Nietrudno się domyśleć, że echa pewnej sprawy sprzed lat powrócą i diametralnie wpłyną na losy wszystkich bohaterów.

Nieco irytująca jest sama konstrukcja głównych bohaterów. Zadziwia naiwność Helen, która nieznanej osobie zaczyna się tłumaczyć z samotnej obecności w szkole rodzenia czy też po czasie zwierzać z rodzinnych problemów, nie omieszając przy tym wspominać o dość intymnych szczegółach relacji nie tylko z mężem, ale również z bratem i jego żoną. Z drugiej strony mamy Rachel, dość wyuzdaną młodą kobietę, która w swoim zachowaniu jest naprawdę bezczelna. Nie wydaje się niczym krępować, wprost zadaje wiele niestosownych pytań. Nie wspominając o tym, iż potrafi bez żadnych obiekcji wypić kieliszek wina będąc w ciąży czy też wprosić się na kilka tygodni do domu Thorpe’ów, tłumacząc to nagłym brakiem mieszkania. Greenwich Park opiera się w zasadzie na kontraście między tymi dwiema postaciami i na ich relacjach. Niezbyt wiele uwagi poświęcono pozostałym bohaterom, o każdym z nich można powiedzieć ledwie kilka zdań, a tym, co ich łączy, są rodzinne koneksje oraz wspólne studiowanie na Uniwersytecie Cambridge.

Greenwich Park posiada wszystkie cechy sprawie napisanego domestic thrillera, czyli książki o przemocy domowej w czterech ścianach, która najczęściej pojawia się u przedstawicieli klasy średniej. Podobnie jak w przypadku Na progu zła czy też Nic o mnie nie wiesz, jak i tutaj odnajdziemy obraz pozornie idealnego życia bogatych mieszkań, którzy za eleganckimi fasadami domów skrywają swoje prawdziwe oblicze. Moralna zgnilizna, powszechne zdrady, wyrachowanie i egoizm towarzyszą niemal każdemu bohaterowi. Jednak czytelnik odkrywa to w trakcie, dając się początkowo zwieść ich przyjaznym uśmiechom oraz pozornej serdeczności. Nie ma tu zawziętych detektywów tropiących mordercę. Sercem jest rodzina i dom, w którym zamiast miłości i troski, dzieją się najgorsze rzeczy. Wciągająca i dobra rzecz, polecam!

Greenwich Park (Katherine Faulkner)

Za udostępnienie przedpremierowego egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

MUZA S.A.

Szukacie podobnych książek domestic noir? Sięgnijcie po te tytuły, w których to główny głos ma kobieta doświadczająca przemocy psychicznej i jest lekceważona przez społeczeństwo i bliskich:

Pattyczak

Tytuł: Greenwich Park

Autor: Katherine Faulkner

Tytuł oryginalny: Greenwich Park 2021

Tłumaczenie: Anna Racja-Salata

Wydawnictwo: Muza S.A.

Data i miejsce wydania:  19/05/2021, Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 480

ISBN: 978-83-287-1606-3

Podsumowanie

Greenwich Park

Greenwich Park
  • 6.5/10
    Fabuła
  • 7/10
    Stylistyka
  • 8/10
    Wydanie

Zalety

  • postać Rachel, wyrachowana, rozważna i realizująca swój plan zemstwy
  • stopniowo budowane napięcie
  • idealny przykład powieści gatunkudomestic thriller

Wady

  • nieco przewidywalne zakończenie