11 lutego 2022

Halo, czy to Ziemia autorstwa Tima Peaka to zachwycający pod względem wizualnym album o naszej rodzimej planecie ukazujący jej majestatyczne, zachwycające i zarazem kruche piękno.

Major, fotograf amator i kosmiczna przygoda

Na początku warto przytoczyć kilka słów o samym autorze albumu. Timothy Peake to pierwszy brytyjski astronauta, który ukończył spacer kosmiczny i major armii, który od 15 grudnia 2015 roku do 18 czerwca 2016 roku  brał udział w długoterminowej misji Sojuz TMA-19M/Ekspedycja 46/Ekspedycja 47 Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trwającej 185 dni, 22 godziny i 11 minut. Efektem tej wyprawy jest album Halo, czy to Ziemia zawierający zdjęcia naszej planety.

Tim Peake na swojej osi czasu przedstawia najważniejsze wydarzenia z kosmicznej wyprawy. Znajduje się tutaj nie tylko wspomnienie spaceru w przestrzeni kosmicznej, prowadzenie marsjańskiego łazika czy też spotkania z kolejnymi astronautami i rozmowy z samym Stephanem Hawkingiem, ale także kwestie naukowe (np. wyhodowanie groszku, zakwitnięcie pierwszego kwiatu w kosmosie), jak i humorystyczne wspominki (zjedzenie pierwszego posiłku, jakim była kanapka z bekonem, strzyżenie włosów oraz tytułowej pomyłki telefonicznej i rozmowy z przypadkową kobietą).

Co znajdziemy w środku albumu?

Album podzielony jest na kilka sekcji tematycznych: noc i dzień, oceany i rzeki, góry i pustynie, miasta i miasteczka oraz dział ziemia i kosmos. Każdy rozdział zawiera szczegółowy opis tego, co przedstawia fotografia oraz mała mapkę lokalizującą ISS w momencie wykonywania zdjęcia. A te są doprawdy zachwycające!  Mowa nie tylko o samej jakości i dobrej szczegółowości obrazu, ale przede wszystkim tego, co ukazuje. Kosmiczny dystans pozwala na dostrzeżenie nie tylko na bogactwa i zróżnicowania struktury geologicznej ziemi, ale także na rozmaitość i grę kolorów, faktur i kształtów. Halo, czy to Ziemia zamówiłam w księgarni internetowej Tania Książka i tam możecie też zapoznać się z fragmentem albumu w formacie PDF.

Niżej przedstawiam kilka zdjęć z omawianej pozycji, jednak warto mieć na uwadze, iż nie oddają one nawet w połowie wydawniczej jakości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia wykonano w kopule ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) aparatem Nikon D4 z czterema różnymi obiektywami (28 mm, 50-500 mm, 400 mm i 800 mm). Dużym problemem okazało się nie tylko promieniowanie magnetyczne, które stopniowo pogarszało jakość obrazu, ale również kurz i cząsteczki brudu, które łatwo osiadały na odsłoniętych obiektywach.

Ziemia z dystansu

Tym, co najbardziej zaskoczyło autora, była nie tylko kruchość naszej planety (atmosfera oddzielająca Ziemię od przestrzeni kosmicznej jest naprawdę bardzo cienka), ale także to, jak mało zauważalna jest aktywność ludzi. Owszem, odległa perspektywa pozwala dostrzec osadnictwo w postaci oświetlonych, jasnych punktów, niemniej nie ma tu podziału na kraje, narody czy kontynenty. To planeta, której naturalne granice wyznacza sama natura w postaci wód, gór czy też oceanów. Niewątpliwie rozpala to wyobraźnię nie tylko samego autora, ale także i czytelnika, pozwalając spojrzeć na Ziemię z całkiem innej perspektywy.

Niewątpliwie Halo, czy to Ziemia to bardzo ciekawa propozycja wydawnicza dla szerokiego grona odbiorców. Książka powinna spodobać się dorastającym dzieciakom zafascynowanym kosmosem, dorosłych czytelnikom doceniającym kunszt fotograficzny i wszystkim miłośnikom astronautyki.

Książkę Halo, czy to Ziemia? kupisz w dziale „nowości” w księgarni TaniaKsiążka.pl

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję

Taniej Książce

Pattyczak

Tytuł: Halo, czy to Ziemia? Jak widać nas z kosmosu

Autor: Tim Peake

Tytuł oryginalny:  Hello, Is This Planet Earth? 2016

Tłumaczenie: Katarzyna Nowakowska

Wydawnictwo: Kobiece

Data i miejsce wydania:  09.02.2022, Białystok

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 240

ISBN: 978-83-67069-70-0

 

Podsumowanie

Halo, czy to Ziemia?

Halo, czy to Ziemia?
  • 8.5/10
    Fabuła
  • 8.5/10
    Stylistyka
  • 10/10
    Wydanie

Zalety

  • piękne, precyzyjne fotografie
  • oś czasu kosmicznej wyprawy
  • ciekawostki dotyczące fotografowania kosmosu

Wady

  • brakuje więcej opisów życia na ISS