9 listopada 2019

Historia nowego nazwiska Eleny Ferrante koncentruje się wokół dalszych wydarzeń opisanych w pierwszym tomie cyklu neapolitańskiego, pt. Genialna przyjaciółka. Fabuła koncentruje się wokół kolejnych wydarzeń, począwszy od ślubu, poprzez romanse i skandale, w wyniku których znacząco zmieniły się losy wszystkich bohaterów.

Przyjęcie weselne 16-letniej Liny Cerullo oraz Stefano Carraciego nie zakończyło się najszczęśliwiej, niemniej przewrotna panna młoda nie dała po sobie poznać, jak bardzo zabolał ją fakt, iż zaprojektowane przez nią buty trafiły w ręce braci Solaro, a to wszystko z winy świeżo poślubionego małżonka. Owo zdarzenie drastycznie wpłynęło na ich późniejsze relacje, począwszy od nocy poślubnej, w trakcie której Lina znienawidziła Stefano. Jednak dumna nastolatka nie pozwala, aby ktoś zauważył jej nieszczęście. Małżonkowie z powodzeniem prowadzą sklep z wędlinami na swoim osiedlu, a z czasem otwierają także butik na piazza dei Martiri. Jednak dla młodego Carraciego do szczęścia brakuje dziecka. Wedle wskazówek lekarza udaje się na wakacje na Ischnię, gdzie dochodzi do kolejnych, tragicznych dla wszystkich wydarzeń.

To wszystko obserwuje Elena, która dzięki protekcji profesor Galiani, wykształconej komunistki, odnosi kolejne sukcesy w nauce w liceum. Oczywiście nie obywa się to bez wielkiego wysiłku i pracy włożonej w naukę, a także i skandalu, jakim stała się debata na temat roli Ducha Świętego. Dziewczyna, z racji częstych wyjazdów do szkoły do Neapolu i czasu spędzonego na dorabianiu po lekcjach, nie zawsze na bieżąco wie, co dzieje się na jej dawnym osiedlu. Dopiero z czasem poznaje dokładnie wszystkie waśnie i burzliwe historie. A tych dzieje się sporo, bowiem dziecięce animozje i konflikty jedynie eskalowały: Ada Cappuccio podąża śladami swojej matki, a bracia Solara, Marcello i Michele, mają coraz większą obsesję na punkcie Liny i jednocześnie mocno zaostrza się konflikt ze Stefano.

Historia nowego nazwiska to przede wszystkim historie zawiedzionych oczekiwań, marzeń oraz utraconych miłości. Cierpi nie tylko Elena Greco, ale także Enzo Scanno, który po powrocie z wojska i zerwaniu z Carmelą Peluso pozostaje samotny i przez nikogo niezrozumiały. Elena, nieszczęśliwie zakochana w Ninie Sarratore i okrutnie zraniona przez Linę, wdaje się w romans, który następnie opisuje na łamach swojej książki. W tym tomie wyjaśniają się dalsze losy opowiadania o Błękitnej wróżce, jakie Lina napisała w wieku dziesięciu lat.

Najbardziej uderzające są jednak losy Liny, która kompletnie zatraca się w nowej rzeczywistości, tracąc swoją dawną charyzmę i indywidualizm. Nastolatka upada niemal na samo dno i dopiero wówczas widzi, jak złudne i nic nie warte okazały się jej dziecięce marzenia o pełnym portfelu i ładnym domu. Bardzo boleśnie jest ukazana także relacja Eleny i Liny, która już od samego początku miała w sobie cząstkę toksyczności. Obustronne uzależnienie, cisza rywalizacja i brak szczerości sprawiają, że dziewczyny zaczynają się od siebie powoli oddalać.  Coraz bardziej zauważalna jest także różnica społeczna – Elena dzięki upartości i ciężkiej pracy mocno odbiega poziomem wykształcenia, postrzegania świata i wysławiania od Liny, która ukończyła zaledwie szkołę podstawową i jej jedynym osiągnięciem, jak sama przyznaje, jest wyjście za mąż i urodzenie dziecka.

Szokujące jest również to, jak powszechną aprobatę ma przemoc domowa. Lina jest wielokrotnie bita przez męża, co ma ją nauczyć pokory i posłuszeństwa, niemniej przynosi odwrotny efekt. Nikt z zewnątrz nie reaguje na to, podobnie jak cichą akceptację zyskuje posiadanie kochanki. Zauważa to nawet sama Elena przyznając, że już w dzieciństwie wszyscy jej znajomi zawsze byli po stronie kochanek – to one przynosiły świeżość i powiew miłości do związków, w których to z powodu winy kobiet mężczyźni nie potrafili odnaleźć szczęścia.

Reasumując, drugi tom Genialnej przyjaciółki z brutalnością obdziera jej bohaterów z marzeń i dziecięcej niewinności, wprowadzając do ich dotychczas pozornie uporządkowanego życia chaos. Młode kobiety wkraczają w dorosły świat, w którym pozostają same wraz ze swoimi trudnościami i problemami. Historia nowego nazwiska Eleny Ferrante to bardzo dobra powieść obyczajowa, która trzyma poziom pierwszego tomu.

Na cykl neapolitański składa się:

Genialna Przyjaciółka

Historia nowego nazwiska

Historia ucieczki

Historia zaginionej dziewczynki

Pattyczak

Tytuł:  Historia nowego nazwiska

Autor: Elena Ferrante

Seria: Cykl neapolitański, tom II

Tytuł oryginalny: Storia Del Nuovo Cognome 2012

Tłumaczenie: Lucyna Rodziewicz-Doktór

Wydawnictwo: Sonia Draga

Data i miejsce wydania: 25/10/2017 Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 597

ISBN: 978-83-8110-226-1

Podsumowanie

Historia nowego nazwiska

Historia nowego nazwiska
  • 9/10
    Fabuła
  • 10/10
    Stylistyka
  • 10/10
    Wydanie

Zalety

  • wyraziste i wiarygodne portrety psychologiczne
  • bardziej wartka i dynamiczna fabuła niż w pierwszym tomie
  • ukazanie wpływu ideologii komunistycznej na życie społeczności

Wady

  • nieco irytująca, dumna i pyszna postawa Eleny
  • błędy w opisie włoskiego systemu edukacji