31 sierpnia 2018

Wieczorynkę autorstwa Wandy Chomotskiej Jacek i Agatka z pewnością pamięta starsze pokolenie wychowane w epoce PRL lat 60.. Osobiście się z nią nie spotkałam, słyszałam jedynie z rodzinnych historii, gdzie była wymieniana obok Gąski Balbinki i Ptysia. Kiedy wydawnictwo Wilga zdecydowało się na publikację przygód rodzeństwa w formie książkowej nie mogłam odmówić sobie przyjemności zapoznania się z tą kultową wśród starszego pokolenia pozycją.

Jacek i Agatka skrywają w sobie kilka historyjek opartych na dialogu, w trakcie którego czytelnik dowiaduje się różnych ciekawostek z otaczającego nas świata. Jacek to rozrabiaka, bardzo prosto i logicznie myślący chłopiec, którego często uczy Agatka, starsza i mądra siostra.

Warto mieć na uwadze, że to była pierwsza dobranocka w polskiej telewizji i na dodatek przez ekranami nie gromadziła tylko najmłodszych, ale także i ich rodziców. Walory edukacyjne zarówno bajek, jak i książki są niepodważalne: Jacek i Agatka uczą tradycyjnych wartości rodzinnych, praw rządzących naturą oraz tego, jak radzić sobie z problemami. Przemycone są tu takie wartości jak przyjaźń, miłość, troskliwość, szacunek, dobrze pojęcia tolerancja i zrozumienie, a także posłuszeństwo wobec rodziców. Na końcu książki znajduje się wywiad z córką Wandy Chotomskiej oraz wspomnień Adama Kiliana pracującego przy produkcji dobranocki.

Nie sposób nie wspomnieć o bardzo ładnych ilustracjach Katarzyny Piątek bazujących na rysunkach Adama Kiliana: stylem przypominając dziecięcy rysunki i bardzo silnie nawiązują do telewizyjnej bajki, ponieważ Jacek i Agatka także tutaj są pacynkami. Książka posiada duże, wyraźne litery, a same zdania są zakończone rymami, co znacznie ułatwia czytanie na głos, a fabule zapaść w pamięci.

Żałuję, że będąc w Rzeszowie nie udało mi się udać do Muzeum Dobranocek (była niedziela niehandlowa i wszystko było pozamykane). Teraz już wiem, że przy następnej wizycie spotkam nie tylko misia Uszatka, Reksia, Bolka i Lolka, ale także Jacka i Agatkę! Bardzo polecam tę pozycję, wspaniała perełka naszej rodzimej, niesłusznie zapomnianej pisarki Wandy Chotomskiej.

Literacki trailer książki:

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

W.A.B./ GW Foksal

Jacek i Agatka (Wanda Chotomska)

Pattyczak

Tytuł: Jacek i Agatka

Autor: Wanda Chotomska

Ilustracje: Adam Kilian/Katarzyna Piątek

Cykl: Seria z niezapominajką

Wydawnictwo: W.A.B. /GW Foksal

Data i miejsce wydania:  23/05/2018 Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 89

ISBN: 978-83-280-5367-0

Źródło grafik: empik.com

 

 

 

Podsumowanie

Jacek i Agatka

Jacek i Agatka
 • 10/10
  Fabuła
 • 10/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • Książka uczy tradycyjnych wartości
 • Bardzo ładne wydanie: duża czcionka i lustracje
 • Dodatek dotyuczący twórczości Wandy Chotomskiej i Adama Kiliana

Wady