22 grudnia 2016

jak-zbudowac-samochod-recenzjaTo marzenie każdego dorastającego chłopca. Pragnienie zbudowania własnego samochodu, którym mógłby wyruszyć w podróż w nieznane, zwiedzić świat i słuchać ryku silnika. Podobne marzenie ma szczurek Arnie, który wraz z wróbelkiem Zenkiem i żabką Krystianem chcą samodzielnie złożyć swoje pierwsze auto. Już wcześniej udało im się zakończyć sukcesem budowę motocyklu (o której przeczytacie w pierwszej części technicznych historyjek autorstwa Martina Sodomki opublikowanej przez wydawnictwo Prószyński i Media), więc dlaczego teraz miałoby się im nie udać? Szczegółowe schematy, rozrysowane ręcznie plany budowy poszczególnych części układu hamulcowego, silnika i innych elementów samochodu, a także podpowiedzi jak kolejno je złożyć. Budowa własnego samochodu krok po kroku nie tylko przynosi wiele radości naszych bohaterom, ale także wzbudza w nich niepokój, bowiem ktoś chce ukraść ich wynalazek. Jak wybrną z całej opresji Arnie i jego przyjaciele?

Jest rok 1964. To czasy, w których po świecie jeżdżą

Najpiękniejsze samochody, benzyna kosztuje tyle co nic,

poza miastem nie ma ograniczenia prędkości,

a drogi są niemal puste. Krótko mówiąc – bajka.

Podobna do naszej opowieści, która rozegrała się

Na skraju dużego miasta

Powyższy cytat idealnie oddaje czasy, za którymi musi tęsknić autor. Przedstawia on niemal idealny samochód, czyli taki, jaki można złożyć samemu, nie trzeba do tego specjalistycznej wiedzy. Pojazd nie jest naszprycowany licznymi elektronicznymi i komputerowymi nowinkami, lecz składa się z prostych, klasycznych podzespołów, które można w razie potrzeby samodzielnie naprawić. Przedstawienie podstawowych części auta może być przygodą nie tylko dla małego czytelnika, ale także i dla mam, które nie zawsze są w stanie odpowiedzieć na pytania małego szkraba dotyczące budowy pojazdów.jak-zbudowac-samochod-5

jak-zbudowac-samochod-1

I to właśnie pod względem technicznym owa pozycja jest warta zakupu. Dla dorastających chłopców to będzie prawdziwą gratką poznać, jak dokładnie pracuje silnik czterosuwowy, hamulec bębnowy i układ kierowniczy. Kolejne etaty budowania samochodu pokazują jak montować silnik w ramach nadwozia, połączyć silnik ze skrzynią biegów oraz jak prawidłowo zamontować wał napędowy. Mamy tu niemal wszystko opisane: lakierowanie, wyposażanie wnętrza, pierwsze uruchomienie samochodu oraz jazdę próbną. Od szczegółu do ogółu poznajemy budowę auta, które tak naprawdę nie jest tak skomplikowane, na jaką wygląda!

Oprócz walorów czysto naukowych, w książce poruszany jest wątek wzajemnej, przyjacielskiej współpracy. Szczurek Arnie posiada wyjątkowe umiejętności techniczne, wróbelek Zenek może pochwalić się sporą wiedzą na temat działania poszczególnych układów zaś żaba Krystian ochoczo pomaga w kolejnych etapach budowy, darując im w prezencie części maszyny. Są fabularne zwroty, narrator stara się nieustannie trzymać czytelnika w napięciu, dzięki czemu książkę można czytać nie tylko starszakom, ale także i młodszym dzieciom, pomijając jedynie słownictwo związane budową auta.

jak-zbudowac-samochod-2

jak-zbudowac-samochod-3

Jak zbudować samochód? Historyjka techniczna autorstwa Martina Sodomki to lektura dla chłopców. Wiele drobiazgowych opisów działania poszczególnych układów samochodu oraz barwne ilustracje sprawiają, iż sama opowieść nabiera dodatkowo edukacyjnego waloru. To książka idealna do męskiej lektury z dziadkiem, wujkiem lub tatą – dla każdego z nich będzie to nie tylko dobry czas spędzony z dzieckiem, ale także przywoła radość związaną z ponownym odkrywaniem konstrukcji samochodu.  Wszystkie kwestie techniczne podane są rzetelnie i jednocześnie w prosty i przejrzysty sposób.

Solidna szata graficzna (twarda okładka, kredowy papier), umiejętny dobór kolorów (stonowane, nie są jaskrawe, rażące po oczach) oraz odpowiednio rozłożone akcenty pomiędzy kwestiami technicznymi a samą fabuła sprawiają, że Jak zbudować samochód? jest idealną książką dla małych chłopców. Wizja samodzielnego eksperymentowania jest niezwykle pociągająca, dlatego dobrze, aby lekturze towarzyszył jakiś niewielki model samochody, jaki można rozebrać na mniejsze części. Omawiana pozycja ani trochę nie jest infantylna, a to z racji występowania fachowego słownictwa oraz profesjonalnych schematów budowy samochodu. Książka godna polecenia 🙂

Warto mieć na uwadze, iż to druga pozycja z serii Historyjek technicznych: pierwszą stanowi Jak zbudować motor? zaś trzecią Jak zbudować samolot?

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Prószyński Media

proszynski-logo

Pattyczak

Tytuł:  Jak zbudować samochód? Historyjka techniczna

Autor: Martin Sodomka

Tytuł oryginalny: Technical Tales: How to Build a Car? 2013

Tłumaczenie: Joanna Iwaszko

Ilustracje: Martin Sodomka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  10/11/2016 Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 60

ISBN: 978-83-8069-401-9

Strona wydawnictwa:  Jak zbudować samochód? Historyjka techniczna  wyd. Prószyński Media

Podsumowanie

Jak zbudować samochód?

Jak zbudować samochód?
  • 9/10
    Fabuła
  • 9/10
    Stylistyka
  • 10/10
    Wydanie

Zalety

  • Barwne, szczegółowe ilustracje
  • Odpowiedni dobór barw do ilustracji
  • Wysokie walory edukacyjne książki

Wady

  • Troszkę za mała czcionka