30 sierpnia 2019

Opis zapowiadający treść książki Lauri Kneild zatytułowanej Jednak mnie kochaj jest nieco mylący. Główna bohaterka, 19-letnia Sage ucieka z rodzinnego miasta niemal za drugi koniec kraju, aby zerwać ze swoich dotychczasowym życiem i na nowo zacząć odczuwać radość i miłość. Pomóc ma jej w tym nowo poznana przyjaciółka April, która mieszka w apartamencie swojego starszego brata o imieniu Luca. Dla czytelnika obytego w literaturze new adult nie będzie niczym odkrywczym, iż ta dwójka, początkowo sobie niechętna, poczuje do siebie coś więcej niż tylko przyjaźń. I tak, nie trzeba być wróżką by zgadnąć, że przeszłość Sage położy się cieniem na ten związek. Jednak powieść Laury Kneidl to coś więcej niż banalna historia miłosna, bowiem na pierwszy plan wysuwa się trauma dziewczyny, która była molestowana w dzieciństwie przez swego ojczyma.

Jednak mnie kochaj to powieść gatunku new adult. To co dokładnie oznacza? Bohaterami tego typu literatury są młode osoby miedzy 18. a 30. rokiem życia, którzy wyprowadzają się z rodzinnego domu i zaczynają samodzielne życie. Pojawiają się tematy rozwoju seksualności, wyboru studiów i pierwszej pracy, a także walki z problemami ludzi dorosłych. Czym się różni ten gatunek od young adult? Tamtejsze postacie jeszcze nie ukończyły szkolnej edukacji, a napotkane przez nich problemy koreluj z wiekiem. Termin new adult został po raz pierwszy użyty w 2009 roku przez wydawnictwo St. Martin’s Press i mimo głosów krytyki, przyjął się w środowisku literackim.

Największą zaletą powieści młodej Niemki jest nacisk na to, jak czuje się ofiara seksualnej napaści i tego, jak bardzo krzywda z dzieciństwa rzutuje na dalsze relacje społeczne. Sage to bardzo lękliwa osoba, z dzięki pierwszoosobowej narracji można jeszcze lepiej poznać, jak się czuje i co przeżywa w momencie ataku paniki. Dziewczynie nie przeszkadza bieda ani też brak środków na koncie (śpi w starym samochodzie, dopiero później pomaga jej April), jest na tyle zdeterminowana, że godzi się na tak drastycznie niskie warunki egzystencji, aby tylko uwolnić się od demonów przeszłości. Jednak silna wola nie wystarczy, aby pozbyć się paraliżującego lęku – Sage boi się jakiegokolwiek dotyku, a widok dorosłego mężczyzny sprawia, że strach ją paraliżuje i nie jest w stanie zrobić ani kroku. Tym bardziej trudno jej się otworzyć na relację nie tylko z April, ale przede wszystkim z Lucą, który mierzy się z własnymi problemami (jednak te wydają się banalne w porównaniu do kłopotów Sage).

Jednak mnie kochaj mimo, iż na pierwszy plan wysuwa problem molestowania seksualnego, nadal pozostaje książką z gatunku romansu, która powiela kilka stereotypowych błędów. Jak chociażby w przypadku głównej męskiej postaci. Luca to prawdziwie oczytany student, pełen erudycji, pasji i niesamowicie wrażliwy młody człowiek. Ideał? Otóż niekoniecznie, bowiem do jego pasji zalicza się… seks bez jakichkolwiek zobowiązań. W ten sposób niejako mści się na swojej matce, która pieniędzmi próbuje wykupić brak miłości i zainteresowania swoimi dziećmi. Znacznie lepiej na jego tle wypadła April – dziewczyna nie użala się nad sobą, lecz próbuje czerpać radość z życia. Swoje niepowodzenia traktuje jak nauczkę na przyszłość

Styl pisarki jest bardzo przyjemny w odbiorze. Akcja powieści rozwija się powoli, autorka stopniowo wprowadza czytelnika w świat Sage i pozwala się z nim w pełni oswoić. Laura Kenidl studiowała zarządzanie biblioteką i informacjami w Stuttgarcie, spod jej pióra wyszło tez kilka innych serii książek, m.in. seria Korona ciemności oraz Ktoś. Druga część powieści Jednak mnie kochaj ukazała się w styczniu 2018 roku, co dobrze rokuje dla polskich czytelników, bowiem wydawnictwo Jaguar może względnie szybko wydać drugi tom.

Jednak mnie kochaj (Laura Kneidl)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję

Wydawnictwu Jaguar

Pattyczak

Tytuł: Jednak mnie kochaj, tom I

Autor: Laura Kneidl

Tytuł oryginalny: Beruhre mich. Nicht 2017

Tłumaczenie: Joanna Grzelak

Wydawnictwo: Jaguar

Data i miejsce wydania: 14/08/2019 Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 423

ISBN: 978-83-7686-802-8

 

Podsumowanie

Jednak mnie kochaj

Jednak mnie kochaj
 • 7/10
  Fabuła
 • 8/10
  Stylistyka
 • 9/10
  Wydanie

Zalety

 • na pierwszym planie trauma molestowania
 • realistyczni bohaterowie
 • tu nic nie ma jak za dotknięciem magicznej różdżki

Wady

 • zbyt infantylna główna postać męska
 • brak informacji, że to I tom cyklu