18 stycznia 2018

Tym razem naszej głównej bohaterce, niesfornej kaczce, się nie upiecze. Od rana do wieczora przebiera w swojej szafie w poszukiwaniu najlepszego stroju na randkę z kaczorem. Szuka, węszy, przebiera się, co chwila coś zdejmuje i nakłada. I to nie byle jakie ubranka, bo samych zacnych marek: KACZiDAS, Katcher, Kwa-Kwa-Szanel, Kaczmani i wiele innych!

Przez całą historyjkę przewija się fraza: A tych piórek tyle w szafie, sama wybrać nie potrafię! co tylko podkreśla fakt, jak wielką wagę przywiązuje kaczuszka do swego wyglądu. Rytmizacja tekstu wraz z wielokrotnym podkreśleniem owego cytatu sprawia, iż małemu czytelnikowi bardzo łatwo zrozumieć puentę: nadmierne strojenie się może okazać się zgubne w skutkach!

A czym kieruje się w życiu tytułowa kaczka? Przede wszystkim wyglądem! Tak wielką wagę przywiązuje do stroju (czy kolory do siebie pasują, czy pasuje na kolację, czy będzie w tym najpiękniejsza?), że zapomina o otaczającym ją świecie. Pyta łabędzi, rybek, niemal każdego mieszkańca lądu i wody, czy odpowiednio wygląda, ale sama nie potrafi podjąć ostatecznej decyzji, w co ma się ubrać. Niemiłe konsekwencje, jakie spotkały kaczkę są bardzo dobrą przestrogą dla małych dzieci: to nie ubranie jest w życiu najważniejsze, nie wolno się skupiać na zewnętrznym wyglądzie lecz cenić serce drugiego człowieka.

Zarówno wydanie, układ stron (raz historyjkę czyta się pionowo, a raz poziomo), jak i barwne ilustracje są utrzymane w szacie graficznej poprzednich tomów. Świetna zabawa gwarantowana jest na trzech płaszczyznach: fabularnej (rozwój wydarzeń),  językowej (gry słowne i rymowanki) oraz wizualnej (zabawne ilustracje autorstwa Joanny Młynarczyk). Niecierpliwie czekam na historię o pawiu, piąta odsłonę tego rewelacyjnego, dziecięcego cyklu!

Kaczka co przebrała miarkę to czwarta książka pióra Pana Poety (poprzednie znajdziecie pod linkiem: https://portafortunas.pl/tag/pan-poeta/). Swoją wymową najbliższa jest Kurze co tyła na diecie, bowiem porusza bardzo bliskie aspekty codziennego życia, z jakim stykają się przedszkolaki. Warto mieć w pamięci książkowy morał:

Kiedy zbyt długo stoisz przed lustrem, może cię w życiu minąć to, co najważniejsze

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Prószyński Media

Pattyczak

Tytuł:  Kaczka co przebrała miarkę

Seria: Pan Poeta

Ilustracje: Joanna Młynarczyk

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  18/01/2018 Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 32

ISBN: 978-83-8123-114-5

Strona wydawnictwa:  Kaczka co przebrała miarkę – wyd. Prószyński

Podsumowanie

Kaczka co przebrała miarkę

Kaczka co przebrała miarkę
 • 9.5/10
  Fabuła
 • 9/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • gry słowne z nazwami znanych firm
 • klarowna i mądra puenta
 • zabawna postać kaczuszki

Wady