15 listopada 2017

Kajtek nie umie fruwać recenzjaCzytelnicy mieli już okazję poznać szpaka Kajtka w trakcie lektury Kajtek, uważaj!, kiedy to mały ptaszek musiał zmagać się z problemem niedowidzenia. Tym razem nasz przyjaciel zmaga się z jeszcze trudniejszym problemem niż słaby wzrok, bowiem zamiast uczęszczać na zajęcia z latania, Kajtek postanawia spędzać czas w bibliotece.

Szpaki żyją w wielkich stadach. Sama rodzina naszego bohatera liczy ponad 65 tysięcy osobników! Przy tak wielkiej gromadzie ptaszków nic dziwnego, że każdy sam poznaje otaczający go świat: jeden odkrywa robaki, drugi trawę, a Kajtek odkrył książki. Kiedy pozostali uczyli się zdobywać jedzenie i śnili o robaczkach i muszkach, to nasz szpak marzył o tym, aby zostać wielkim pisarzem. Zamiast uczyć się latać, co wcale nie jest taką prosta sprawą, bo trzeba w powietrzu pikować, wzlatywać i robić ósemki, to ptaszek zdobywał wiedzę o huraganach, wietrze, tęczach i wielorybach. Do tego stopnia wtykał nos w książki, iż najbliżsi nazywali go „szpaczkiem-dziwaczkiem”, „ogonkiem-kujonkiem” oraz „molem książkowym”! Kiedy przyszła jesień i pora odlatywania okazało się, iż  Kajtek ma problemy z lataniem. Na szczęście z pomocą przyszła jego ptasia rodzina, zaś w trakcie podniebnej podróży także i książkowa wiedza Kajtka okazała się bezcenna, bo uratowała stado od okropnego huraganu!

Początkowa lektura Kajtka nie zapowiadała tak dynamicznego zwrotu akcji. Jednak w porównaniu do poprzedniej odsłony przygód szpaka, Kajtek nie umie fruwać Jennifer Berne jest o wiele bardziej kreatywna i zaskakująca w zwrotach fabularnych. Bardzo ciekawy okazał się sposób nauki kajtkowego latania, a także przekonania kuzynów do sięgnięcia po książki. Historyjka ma klasyczna budowę: wstęp, rozwinięcie i zakończenie, jednakże finał poprzedzony jest dość dramatycznym wzrostem napięcia.

 

Jak informuje podtytuł, Kajtek to mały miłośnik książek. Wydawać się mogło, że publikacja będzie pochwalać i zachęcać do codziennej lektury. Nic bardziej mylnego! Tym razem autorka pokazała, iż zatracenie się w swoim hobby nie zawsze jest dla nas dobre, czasami traci się coś cennego, tak jak Kajtek stracił możliwość nauki latania. Należy szukać równowagi między przyjemnościami i obowiązkami. To chronologicznie pierwsza część przygód o ptasim bibliofilu, dlatego w centrum zainteresowania nie ma jeszcze okularów. Pojawią się one dopiero w kontynuacji przygód ptasiej rodziny.

Morałów z tej krótkiej historyjki są aż trzy. Po pierwsze, nie należy zaniedbywać pewnych obowiązków, które są równie ważne i pożyteczne, jak czytanie książek. Po drugie, zawsze można liczyć na rodzinę i przyjaciół, którzy pomogą w trudnych chwilach. Najważniejsze jest jednak przesłanie o różnorodności: różnice między naszymi zainteresowaniami są cenne i nie należy się z nich naśmiewać, bo nigdy nie wiadomo, kiedy praktyczne wykorzystanie wiedzy może uratować drugą osobę. Kajtek się różni od szpakowej rodziny, ale to właśnie sprawia, iż jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.

Ilustracje autorstwa Keitha Bendisa doskonale współgrają z treścią. Są wyważone, poszczególne elementy bardzo przypominają dziecięcy styl malowania, zwłaszcza huragan, drzewa, Słońce oraz pola i jaskinia przypominają rysunki maluchów.

Reasumując, Kajtek nie umie fruwać to bardzo zaskakująca pod względem rozwoju fabuły historyjka, z której praktyczną wiedzę może czerpać zarówno dziecko, jak i rodzic. Ptasie przygody mogą być pretekstem do poruszenia z maluchem takich tematów jak wyśmiewanie innych osób, potrzebę poszerzania swojej wiedzy w różnych sferach życiowych, a także tego, iż zawsze należy pomagać drugiej osobie. Bardzo przyjemna książeczka dla młodszych dzieci. Gorąco zachęcam do jej lektury =)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Prószyński Media

Pattyczak

Kajtek nie umie fruwać recenzjaTytuł: Kajtek nie umie fruwać

Autor: Jennifer Berne

Tytuł oryginalny: Calvin can’t fly 2010

Tłumaczenie: Janusz Kokoszewski i Dorota Koman

Ilustracje: Keith Bendis

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  19/10/2017 Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 32

ISBN: 978-83-8123-052-0

Strona wydawnictwa:  Kajtek nie umie fruwać – wyd. Prószyński

Podsumowanie

Kajtek nie umie fruwać

Kajtek nie umie fruwać
 • 9.5/10
  Fabuła
 • 9.5/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • zaskakujący zwrot akcji
 • dziecięce ilustracje
 • kilka ważnych point

Wady

 • brak - czekam na kolejne tytuły serii