14 maja 2016

Katharine Hepburn - Charlotte ChandlerNie ulega wątpliwości, że Katharine Hepburn była jedną z największych gwiazd kina pierwszej połowy XX wieku. Podjęta przez Charlotte Chandler próba stworzenia pełnej biografii aktorki jest jednak czymś więcej, niż spisaniem najważniejszych wydarzeń z życia Hepburn. Stanowi ona kompendium życia Katharine, omówienie jej filmowych dzieł i przede wszystkim próbę zrozumienia fenomenu kobiety, która przez ponad 50 lat czarowała widzów na całym świecie.

Katharine Hepburn to efekt ponad trzydziestu lat pracy, jaki włożyła Chandler, by w pełni przedstawić sylwetkę hollywoodzkiej gwiazdy. Autorka ma bogate doświadczenie w tworzeniu życiorysów znanych osób – do jej dzieł zalicza się między innymi biografię Ingrid Bergman, Marleny Ditrich, Alfreda Hitchcocka czy Billy’ego Wildera. Książce nie można niczego zarzucić – na każdej stronie biografii daje się zauważyć dziennikarski profesjonalizm, jakim kierowała się Chandler, odpowiednio dobierając najważniejsze momenty z życia Hepburn, a uzupełniając je opowieściami z kręgu najbliższych jej osób. Na próżno szukać pikantnych szczegółów czy potwierdzeń którejkolwiek z gorących plotek krążących w czasach złotej ery kinematografii. Ich miejsce zajmuje bogata filmografia oraz zarys treści wszystkich filmów, w jakich wystąpiła Katharine, od komedii (m.in. Filadelfijska opowieść, Afrykańska królowa, Kobieta roku)  po dramaty (oskarowy Lew w zimie, Smocze nasienie czy Trojańskie kobiety).

Biografia liczy łącznie lekko ponad 300 stron, tak więc nie można jej uznać za dzieło monumentalne ani tym bardziej pełne, niemniej zawiera ono wszystko to, czego oczekuje się od tego typu książki. W chronologiczny sposób przedstawione jest dzieciństwo Katharine, nieudane małżeństwo, pierwsze filmowe sukcesy i potknięcia, szczyt sławy, zawarte przyjaźnie i romanse, aż po nieuchronny kres i pośmiertną spuściznę. Połowa wydarzeń dotyczy faktów z życia  Hepburn-aktorki, reszta to historia przytaczana przez samą bohaterkę, Katharine-kobietę, poszukającej w życiu swego szczęścia.

Chandler rysuje postać aktorki w sposób wielowymiarowy – i choć większą część stanowi monolog Kathariny na temat jej życia, to równie często głosu udziela innych bohaterom biografii – reżyserom (George Cukor, John Huston, David Lean), aktorom (Cary Grant, Christopher Reev, Howard Hughes i in.) i współpracownikom aktorki, zarówno tym bliższych, jak i dalszym, z którymi zetknęła się raz w życiu. Daje to możliwie pełny i obiektywny obraz życiowych losów Hepburn i to ona jest zawsze na pierwszym planie, grając główną rolę – nie opowiadane historie, wymieniane miejsca czy daty.

Opowieść o hollywoodzkiej gwieździe Chandler stara się prowadzić w możliwie równy sposób, by nie akcentować poszczególnych okresów, lecz głos oddać jednej, zwartej całości. Mimo tych starań, na pierwszy plan wybija się dzieciństwo Katharine, które jednocześnie stanowi najciekawszą część książki. Gdyby nie nagrane wywiady, jakie już od lat 70-tych kolekcjonowała autorka biografii, pewnie nigdy nie udałoby się uzyskać wiarygodnych informacji na temat tragicznej śmierci jej starszego brata i zmiany daty urodzin, wpływu, jaki wywarł sposób wychowania państwa Hepburn na swoje dzieci, opowieści o Jimmym, który przez pewien czas był integralną częścią osobowości Katharine oraz historii jej pierwszego i zarazem ostatniego małżeństwa z poczciwym  Ludlowem Luddym Smithem.

Zza kart Katharine Hepburn wyłania się postać zbuntowanej i zdeterminowanej dziewczyny, która jest gotowa poruszyć cały świat, by udowodnić swoją wartość jako pełna sukcesu aktorka i kobieta. Z czasem tak silna postać zamienia się w uległą kobietę, która choć nigdy nie usłyszała kocham cię od Spencera Tracy’ego (żonaty, dwójka dzieci), to jest gotowa poświęcić wszystko, by móc być z ukochanym mężczyzną (po jego śmierci do końca życia chodziła w jego ubraniach, zaś jego zdjęcia trzymała przy nocnym stoliku i w łazience przy lustrze). Katharine nie była celebrytką w dzisiejszym rozumieniu, to gwiazda, która pilnie strzegła swojej prywatności.

Katharine Hepburn to przede wszystkim napisana lekkim i przejrzystym językiem historia kobiety, która nie poddała się komercjalizacji filmu i konieczności sprzedawania siebie za wszelką cenę, stale zmierzając do celu, jaki sobie postawiła u progu kariery, co symbolicznie ujmuje oryginalny tytuł biografii I know where I’m going.

Pattyczak

Tytuł: Katharine Hepburn

Tytuł oryginalny: I know where I’m going. Katharine Hepburn, a personal biography.

Autor: Charlotte Chandler

Wydawca: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania: 12 luty 2013, Warszawa

Oprawa: twarda

Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz

Liczba stron: 328

ISBN: 978-83-7839-441-9

Recenzja ukazała się najpierw na stronie Gildii Literatury.

Podsumowanie

Katharine Hepburn

Katharine Hepburn
 • 8/10
  Fabuła
 • 8/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • unikatowe zdjęcia
 • bardzo dobre oddanie hardego charakteru aktorki
 • ciekawostki na temat minionych czasów

Wady