2 kwietnia 2018

Jest nieprzyjemnie. Wysportowana i przedsiębiorcza matka trójki urwisów musi stawić czoła w walce o prawa rodzicielskie i udowodnić swemu prawie byłemu mężowi, że jest najlepszą matką i tylko u niej dzieci będą bezpieczne. Alice Love regularnie ćwiczy na siłowni, urządza szkolne spotkania i przyjęcia, a także regularnie udziela się wśród przyjaciół i znajomych. O Nicku prawie nie myśli, podobnie jak i o siostrze Elisabeth, która od lat desperacko próbuje zajść w ciążę. Do czasu feralnego wypadku – podczas biegania upadła i straciła pamięć, a ostatnie dziesięć lat wyleciało jej całkowicie z głowy.

Alice z powrotem jest 29-letnią młodą mężatką, do szaleństwa zakochaną w przystojnym Nicku i oczekującą ich pierwszego dziecka. Dziewczyna nie ma pojęcia, co się stało, że w ciągu dziesięciu lat ich wymarzone życie zamieniło się w prawdziwy koszmar. Na dodatek nikt, ani matka ani jej siostra, nie chcą powiedzieć Alice wprost, co się stało między nią a Nickiem, a i sam mężczyzna zamiast spokojnie przyjąć informację o wypadku, jedynie krzyczy i wyzywa kobietę w trakcie rozmowy telefonicznej. Czy Alice zdoła dojść do prawdy o swoim małżeństwie i je uratować?

Liane Moriarty zasłynęła jako autorka bestsellerowej powieści Wielkich kłamstewek, zekranizowanych w 7-odcionkowych serialu HBO w 2017 roku. Kilka dni z życia Alice to powieść utrzymana w niemal identycznym klimacie: australijskim świecie żon klasy średniej, których życie koncentruje się wokół domowych obowiązków i wychowywania dzieci. Czytelnik wraz z bohaterką, krok po kroku, odtwarza fakty z jej przeszłości i odbudowuje rodzinne wspomnienia. Moriarty doskonale udało się oddać zagubienie, samotność, niezrozumienie i tęsknotę za dawnym życiem bohaterki. Ze zgrozą Alice spogląda na swoją nową wersję, do której nabiera wręcz obrzydzenia. Stała się uosobieniem wszystkiego, czego za młodu się zarzekała. Ze strachem zauważa, jak bardzo zepsuły się jej relacje z siostrą, matką, a nade wszystko z własnym mężem. Na nowo próbuje się z nimi pojednać i scalić rodzinę mimo przeciwności losu i sprzeciwu ze strony najbliższych.

Kilka dni z życia Alice to bardzo dobra powieść obyczajowa. Nie tu zbędnej dramaturgii, autorce udało się oddać sprzeczne emocje bohaterów oraz realizm ich sytuacji. Nie ma tu przesadzonych scen, wręcz przeciwnie, są do bólu wiarygodne, jak chociażby scena z Elisabeth i Alice na ulicy przy kawiarni. Moriaty  zadaje pytania o granie ludzkiej cierpliwości, miłości, poświęcenia i mocy wybaczenia. Czy istnieją, czy można je przekroczyć, czy warto poświęcać się dla innych?

Samo zakończenie książki nie jest zbytnio rażące, wynika naturalnie z rozwoju fabuły. Lektura nie sprowadza się do poznania finału historii małżeństwa Love’ów ani też do odkrycia kim była tajemnicza Gina i jaką rolę odegrała w życiu Alice i Nicka. Najważniejszy staje się opis powolnego rozpadu życia małżeńskiego, małych zaniedbań, zapominania o wybaczaniu i  wygranej egoizmu.

Kilka dnia z życia Alice to książka, która powinna przypaść do gustu miłośniczkom prozy Jojo Moyes, Emily Griffin lub Jodi Picoult. Wydana w serii „kobiety to czytają!” obraca się wokół ważnego tematu dla każdej z pań – dbania o związek i rodzinną miłość. Polecam, przyjemna, odprężająca lektura dająca wiele do myślenia na temat własnego małżeństwa.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Prószyński i S-ka

Pattyczak

Tytuł: Kilka dni z życia Alice

Autor: Liane Moriarty

Tytuł oryginalny: What Alice Forgot 2009

Tłumaczenie: Anna Maria Nowak

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  01/03/2018 Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 520

ISBN: 978-83-8123-238-8

Kilka dni z życia Alice (Liane Moriarty)

 

 

Podsumowanie

Kilka dni z życia Alice

Kilka dni z życia Alice
 • 7/10
  Fabuła
 • 7/10
  Stylistyka
 • 7/10
  Wydanie

Zalety

 • emocjonalne zagubienie bohaterki
 • brak klasycznej zdrady

Wady

 • przewidywalne zakończenie
 • zbyt szybkie rozwiązanie małżeńskich waśni