6 lutego 2022

Fabuła powieści Adele Parks Kłamstwa, wszędzie kłamstwa koncentruje się wokół dwóch ważnych wątków: niepłodności i wynikających z tego problemów małżeńskich oraz ukrywanego, a nawet subtelnie przemilczanego alkoholizmu. Nie jest to powieść łatwa ani przyjemna, bo traktująca o rzeczywistości, która zapewne jest cząstka życia wielu z nas.

O czym pisze Adele Parks?

Opisana na kartach powieści historia przedstawia los małżeństwa Daisy i Simona, pozornie idealnego małżeństwa mieszkającego wraz ze swoją córeczką Milli w Londynie. Na pierwszy rzut oka to rodzina jak z obrazka: oboje pracują, kochają się, prowadzą udane życie towarzyskie i rodzinne, niczego im nie brakuje. Jednak pod tą fasadą kryje się prawdziwy dramat: para ciągle sprzecza się w temacie drugiego dziecka, co prowadzi do kolejnego kryzysu ich relacji. Pierwszy miał miejsce kilka lat temu, kiedy odkryli, że mają poważny problem w spłodzeniu potomka. Problem pogłębia jeszcze fakt, że Simon codziennie sięga do kieliszka i nie ma dla niego żadnej świętości. Mężczyzna przychodzi pijany nawet na szkolne przedstawienie, a to dopiero początek nieszczęść, jakie dotkną rodzinę Daisy.

Kłamstwa, manipulacje i niedopowiedzenia

Historię poznajemy z dwojakiej perspektywy, Daisy i Simona, którzy regularnie prowadzają do swojej opowieści liczne retrospekcje, pozwalające w pełni ocenić ich czyny i życiowe wybory. Mężczyzna od małego wychowywał się w rodzinie alkoholików i nie dał rady wyrwać się z tego przeklętego kręgu uzależnienia, co starał się sprytnie ukrywać przed swoją żoną. Niestety, kolejne małżeńskie sprzeczki i informacja o bezpłodności (nie mylić z niepłodnością!) sprawiają, że Simon coraz częściej zagląda do kieliszka. Po alkohol sięga w niemal każdej sytuacji, nawet na przyjęciach u znajomych. Podczas jednej imprezy pijany wsiada za kierownicę i powoduje dramatyczny w skutkach wypadek.

Na przeciwległym biegunie jest Daisy, przykładna matka i żona Simona, nauczycielka w szkole podstawowej i oddana przyjaciółka. Kobieta nie radzi sobie jednak z presją ze strony męża o kolejne dziecko, jak i z jego uzależnieniem. Próbuje utrzymywać przed wszystkimi iluzję, iż ich życie jest idealne, niemniej wszystkie kłamstwa szybko wychodzą na jaw. Rodzina się rozpada, znajomi i przyjaciele obierają stronę Daisy za wyjątkiem Connie, która jako jedyna nie odwraca się od Simona i namawia przyjaciółkę do pogodzenia z mężem. Jednak nikt nie wie, że główna bohaterka również skrywa wiele sekretów, które doprowadziły do rozpadu ich małżeństwa.

A w środku tego wszystkiego jest Millie, mała dziewczynka, która kocha swego ojca i marzy o pełnej i szczęśliwej rodzinie. Powypadkowa trauma sprawia, że porzuca wszelkie marzenia i nadzieję na lepsze jutro. Jej krótkie życie jest naznaczone kłamstwami i traumami. Z małego, wyczekiwanego cudu Simona i Daisy stała się przyczyną ich kryzysu. Jednak dziewczynka nie jest świadoma tego, iż tak naprawdę to nie ona, lecz liczne małżeńskie kłamstwa, manipulacje i brudne sekrety są powodem rozpadu jej rodziny.

Literatura kobieca wagi ciężkiej

Niewątpliwie Kłamstwa, wszędzie kłamstwa to powieść kierowana do kobiet. Połączenie dramatu obyczajowego z thrillerem psychologicznym i wyrazistymi bohaterami i ciężkim, posępnym klimatem. Lekturze towarzyszy nieustanne napięcie, iż lada moment wydarzy się coś złego, czemu w żaden sposób nie można zapobiec.

Autorce udało się też nieco zwieść czytelnika, który prawdopodobnie od samego początku będzie kibicował Daisy i obwiniał o wszystkie złe rzeczy Simona. Nie jest to nawet zaskakujące, któż bowiem nie wziąłby strony matki, dobrej nauczycielki i oddanej przyjaciółki i stanąłby w obronie alkoholika, kłamcy i awanturnika. Głęboko zakorzenione uzależnienie wydaje się przekreślać w całości Simona, niemniej Adele Parks dotyka tu równie ważnych tematów: przemocy seksualnej, depresji porodowej oraz przemocy psychicznej, które są udziałem Daisy.

Kłamstwa, wszędzie kłamstwa to godny reprezentant studium rozpadu małżeńskiego pożycia oraz uzależnienia od alkoholu i wynikających z tego problemów. Nie jest to powieść łatwa, bo zapewne bliska wielu czytelniczkom – każdy zna kogoś, kto mierzy się z podobnymi trudnościami, na jakie często przymyka się oko i spowija zasłoną milczenia, za którą rozgrywają się prawdziwe ludzkie tragedie.

Kłamstwa, wszędzie kłamstwa (Adele Parks)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję

Wydawnictwu Kobiecemu

Pattyczak

Tytuł: Kłamstwa, wszędzie kłamstwa

Autor: Adele Parks

Tytuł oryginalny:  Lies, lies lies 2019

Tłumaczenie: Urszula Gardner

Wydawnictwo: Kobiece

Data i miejsce wydania:  26.01.2022, Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 495

ISBN: 978-83-67069-59-5

Podsumowanie

Kłamstwa, wszędzie kłamstwa

Kłamstwa, wszędzie kłamstwa
 • 7.5/10
  Fabuła
 • 7.5/10
  Stylistyka
 • 8.5/10
  Wydanie

Zalety

 • studium rozpadku pożycia małżeńskiego
 • problem niszczącego rodzinę alkoholizmu
 • motyw bezpłodności i życia ze społecznym piętnem

Wady

 • czasami irytujące, nierealistyczne zachowanie głównej bohaterki