11 grudnia 2021

Krew. Pieniądze, medycyna, tajemnica Rose George to fascynująca lektura przez medycynę, kulturę i światowy biznes, której mianownikiem jest czarne złoto płynące w ludzkich żyłach. Krew jest o wiele cenniejsza niż złoto czy ropa – to właśnie ona będzie stanowić walutę przyszłości. To dar, ale i szansa na gigantyczny zarobek.

Nie opracowanie naukowe, lecz zbiór tematycznych reportaży

Reportaż podzielony jest na kilka sekcji tematycznych, wśród których znajdują się wątki dotyczące pobierania, bankowania i transfuzji krwi, kwestii menstruacji kobiet w biednych krajach i prawdziwego ubóstwa higienicznego, problemów z chorobami krwi i trudnościami, z jakimi muszą się mierzyć szpitale w momencie braków krwi, a także pierwszych badań dotyczących osocza oraz oczyszczania krwi poprzez używanie pijawek (które, ciekawostka, są używane po dzień dzisiejszy!).

Najcenniejszą wartością merytoryczną książki jest liczna bibliografia oraz przystępna i zrozumiała dla statystycznego czytelnika stylistyka. Nie jest to książka popularnonaukowa, lecz zbiór reportaży opisujących konkretne problemy związane z krwią. Autorka w tym celu udała się między innymi do RPA, Nepalu czy Indii, a także odwiedziła brytyjskie farmy pijawek. Przytacza wiele cennych informacji dotyczących podejścia danego narodu do płynącej w ludzkich żyłach cennej substancji, w tym opisuje zatrważające obyczaje związane z wykluczeniem menstruacyjnym (małe dziewczynki w Nepalu zmuszane są opuścić dom, póki nie skończy się im okres), a także obecnym w kampaniach reklamowych pokazywaniem niebieskiego płynu wsiąkającego w podpaski zamiast czerwonego koloru krwi.

Światowe kontrowersje wokół krwi

Rose George konfrontuje czytelnika ze skrajnie różnymi postawami odnośnie krwi i to właśnie stanowi siłę jej reportażu. Krew. Pieniądze, medycyna, tajemnica nie jest książką stricte medyczną, niemniej porusza jeden ważny temat, jakim jest HIV i społeczne tabu (zwłaszcza w krajach afrykańskich), by jakkolwiek móc go leczyć. Szokujące, jak wiele młodych ludzi ryzykuje swoje życie, uprawiając seks bez zabezpieczeń lub wielokrotnie używając tej samej igły do wstrzykiwania narkotycznych dawek i jednocześnie boi się zrobić podstawowy test na obecność wirusa.

Podobnie bulwersująca jest kwestia krwiodawstwa w Indiach – otóż nie można dobrowolnie oddać krwi obcej osobie, mogą to zrobić jedynie krewni. Jeśli nie znajdzie się wystarczająca liczba osób, to może skończyć się tragicznie dla potrzebującego transfuzji pacjenta. To tragiczne, biorąc pod uwagę fakt, iż co 3 sekundy gdzieś na świecie osoba otrzymuje krew nieznajomego. Biznes krwi jest najwyraźniej zalany brudnym handlem i biurokratyczną bezmyślnością, a nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała ulec w przyszłości jakiejkolwiek zmianie.

Krew cenniejsza niż złoto

Ta literacka biografia krwi warta jest czytelniczej uwagi – wszak to trzynasta najczęściej kupowana i sprzedawana „rzecz” na świecie, jaka kosztuje równowartość 67 000 dolarów za baryłkę. Dziennikarska wytrwałość Rose George sprawia, że  w zwykłych statystykach udaje się jej znaleźć ludzkie historie, które ożywiają książkę. Wada omawianej pozycji? Sporo jest tutaj informacji specyficznych dla Wielkiej Brytanii, co dla polskiego odbiorcy może wydawać się niego nużące. Jednak to nie przeszkadza w lekturze, bowiem książkę czyta się jak serię długich artykułów dziennikarskich, których łączy wspólny mianownik – ludzka krew.

Doskonała lektura nie tylko dla Honorowych Dawców Krwi, ale również i feministek z uwagi na wielki wkład naukowy Dame Janet Marii Vaughan z żeńskiego college’u w Oksfordzie w połowie XX wieku. Niewątpliwie to bardzo ciekawy tytuł, który warto mieć w domowej biblioteczce.

>>Polecam takżeRzeźnicy i lekarze (Lindsey Fitzharris)<<

Pattyczak

Tytuł: Krew. Pieniądze, medycyna, tajemnice

Autor: Rose George

Tytuł oryginalny: Nine Pints: A Journey Through the Money, Medicine and Mysteries of Blood

Tłumaczenie: Jan Dzierzgowski

Wydawnictwo: Znak Litera Nova

Data i miejsce wydania:  19/08/2019, Kraków

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 410

ISBN: 978-83-240-5583-8

Podsumowanie

Krew. Pieniądze, medycyna, tajemnice

Krew. Pieniądze, medycyna, tajemnice
  • 7.5/10
    Fabuła
  • 7.5/10
    Stylistyka
  • 7.5/10
    Wydanie

Zalety

  • zbiór różnorodnych reportaży dotyczących krwi
  • niska cena (do kupienia za kilkanaście złotych)
  • rozbudowana bibliografia i liczne przypisy

Wady

  • brak poruszenia tematu krwi pod względem medycznym/biologicznym
  • zbyt rozbudowana kwestia menstruacji kobiet