30 czerwca 2018

Królik Franek i historia nieśmiałego misia

Nie ulega wątpliwości, iż przedszkolak Franek jest nader towarzyskim i przyjaznym króliczkiem. Z chęcią podejmuje się różnych zadań (o czym można było przekonać się podczas lektury poprzednich części przygód Królika Franka) i łatwo nawiązuje kontakty z innymi stworzonkami. Jednak kiedy na placu zabaw pojawia się nowy towarzysz, który jest bardzo nieśmiały. Nie chce bawić się z Frankiem i chowa za mamą. Kiedy króliczek dostrzega go w przedszkolu, od razu negatywnie się do niego nastawia. Nie rozumie, iż miś jest wyjątkowo nieśmiały i boi się, że nowo poznany kolega do odrzuci. Czy uda im się nawiązać nic porozumienia? Czy Franek zrozumie swój błąd i wyciągnie do misia przyjazną łapkę?

Królik Franek i historia nieśmiałego misia

Królik Franek i historia nieśmiałego misia

Królik Franek i prawda o zaginionym telefonie

Tym razem Franek naprawdę nabroił: nie dość, że nie posłuchał się mamy i zaczął grać w piłkę w salonie, wywrócił doniczkę z kwiatkami  i okłamał swoją mamę. Mało tego, zabrał telefon Feli i nikomu o tym nie powiedział! Kiedy jego siostra zaczęła martwić się zgubą, dziadek i rodzice zaczęli prowadzić małe śledztwo w sprawie zaginionego telefonu. Czy króliczek przyzna się do popełnionego czynu czy dalej będzie szedł w zaparte i kłamał?

Królik Franek i prawda o zaginionym telefonie

 

Królik Franek i prawda o zaginionym telefonie

*-*-*-*-*-*-*-*-*

Królik Franek i historia nieśmiałego misia doskonale sprawdzi się u mam nieśmiałków jak i rodziców łobuziaków i bardzo żywiołowych maluchów, które nie rozumieją, iż nie wszyscy są tacy odważni i skorzy do nawiązywania nowych znajomości. O ile w Problemie krótkiego ogonka poruszono temat różnicy w wyglądzie fizycznym (Pusia miała króciutki ogonek), o tyle tu dotyka się istotniejszego problemu, jakim jest odmienność charakterów.

Królik Franek i prawda o zaginionym telefonie – książeczka dotyka bardzo ważnej kwestii, jaką jest kłamstwo i zatajanie prawdy. Aby pokazać, jak ważki jest to temat, na kartach pojawia się nowa postać – dziadek Franka, który wtóruje słowom rodziców, iż kłamstwo i mijanie się z prawdą są nieprawidłowym zachowaniem i powinny być zawsze ganione.

Odsłona kolejnych dwóch tytułów z serii Królik Franek doskonale wpasowuje się w tematykę życia przedszkolaka – dzieci żywo reagują na przygody Franka, chętnie odpowiadają na pytania z końca książeczki. Mądra i pouczająca literatura, którą można nabyć zaledwie za kilka złotych (rekomendowana cena to 6.99zł). Gorąco zachęcam do ich nabycia, takie tytuły to prawdziwy skarb, zarówno dla dzieciaków, ich rodziców, jak i opiekunek, niań i wychowawców przedszkolnych.

Literacki trailer czterech książeczek:

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

WILGA/ GW Foksal

Pattyczak

Tytuł: Królik Franek i historia nieśmiałego misia. Królik Franek i prawda o zaginionym telefonie

Autor tekstu: Marta Krzemińska

Ilustracje: Ewelina Jaślan-Klisik

Wydawnictwo: Wilga/GW Foksal

Data i miejsce wydania:  23/05/2018 Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: po 32  stron każda książeczka

Królik Franek i historia nieśmiałego misia

Królik Franek i prawda o zaginionym telefonie

 

 

Podsumowanie

Królik Franek

Królik Franek
 • 10/10
  Fabuła
 • 10/10
  Stylistyka
 • 9/10
  Wydanie

Zalety

 • mądre przesłanie: nie wolno kłamać i wyśmiewać innych
 • kolorowe, przyjemne dla oka malucha ilustracje
 • wprowadzenie postaci dziadka Franka

Wady

 • grzbiet się lekko rozkleja przy mocniejszym otworzeniu książeczki