5 kwietnia 2018

Króliczek ma kłopoty: w przedszkolu pojawiła się nowa dziewczynka, która ma ogonek! Jak można mieć ogonek, skoro inni go nie mają? Jakby mało kłopotów, w domu Franek zaczyna przegrywać w swoją ulubioną grę memory. Króliczka okropnie złoszczą takie małe drobnostki, nie potrafi sobie z nimi poradzić i dlatego często wybucha złością i się gniewa na otoczenie. Na szczęście ma obok siebie rodziców, którzy cierpliwie tłumaczą mu, dlaczego postępuje źle i na co powinien zwrócić uwagę, aby nikogo nie razić swoim zachowaniem.

Dwie książeczki z serii historyjek o króliku Franku  przekazują dziecku bardzo ważne nauki moralne: nie wolno traktować gorzej drugą osobę tylko dlatego, że inaczej od nas wygląda. Królik Franek: problem krótkiego ogonka porusza tematykę dobrze rozumianej tolerancji. Uczy, że nie wolno oceniać innych po wyglądzie, lecz jedynie po sposobie ich postępowania. Z kolei Królik Franek: tajemnica dobrej zabawy mierzy się z negatywnymi emocjami dziecka związanymi z przegraną w  zabawach. Uczy, iż nie wszystko w życiu przychodzi łatwo, nie zawsze się wygrywa, trzeba nauczyć się czasami odpuścić, przegrać, nie skupiać na samej nagrodzie lecz na przyjemnym czasie spędzonym w gronie najbliższych.

Największą zaletą, tuż obok morału o wysoko edukacyjnym wymiarze, są ilustracje: niezwykle ciepłe, pełne pastelowych barw, ilustrujące miejsca i przedmioty znane każdemu przedszkolakowi. Przyjemne w odbiorze obrazki przedstawiają przedszkole i rodzinny dom, środowisko, w którym na co dzień  obraca się maluch i którego problemu są mu tak dobrze znane.

Marta Krzemińska posługuje się bardzo prostym językiem doskonale oddającym dziecięce reakcje na różne sytuacje. Duża czcionka ułatwia czytanie także osobom mającym problem ze wzrokiem. Książeczki mogą posłużyć także dzieciom w nauce czytania.

Umieszczone na końcu każdej książeczki pytania skierowane do maluszków dają pretekst do rozmowy na temat emocji i uczuć dziecka związanych z poruszanym tematem. W każdej historii najważniejsza okazuje się spokojna rozmowa dziecka z rodzicami, w której to zostaje jasno pokazane, co jest dobre, a co złe.

Książeczki można kupić w sieci salonów Empik w cenie 9,99zł za sztukę. Warto, bo jak pokazuje doświadczenie jednej Pani z przedszkola na Lubelszczyźnie, Franek okazał się prawdziwym hitem wśród maluchów, które koniecznie domagają się kolejnych historyjek w serii.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

WILGA/ GW Foksal

Pattyczak

Tytuł: Królik Franek i problem krótkiego ogonka. Królik Franek i tajemnica dobrej zabawy

Autor tekstu: Marta Krzemińska

Ilustracje: Ewelina Jaslan-Klisik

Wydawnictwo: Wilga/GW Foksal

Data i miejsce wydania:  14/03/2018 Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: po 32  stron każda książeczka

ISBN: 978-83-280-5068-6 oraz 978-83-280-5069-3

Królik Franek: Tajemnica dobrej zabawy oraz Problem krótkiego ogonka

 

 

Podsumowanie

Seria "Królik Franek"

Seria "Królik Franek"
 • 10/10
  Fabuła
 • 10/10
  Stylistyka
 • 9.5/10
  Wydanie

Zalety

 • bardzo proste nauki dla malucha
 • przepiękne ilustracje
 • praktyczne tematy z życia codziennego przedszkolaka

Wady

 • jedyna wada - książka lekko się rozkleja przy szerszym otworzeniu stron