14 marca 2022

Ktoś z nas kłamie autorstwa Karen M. Mcmanus to literackie połączenie książek z serii Pretty Little Liars, kryminałów Agathy Christie oraz serialu Plotkara. I, trzeba uczciwie przyznać, wyszedł z tego naprawdę przyzwoity thriller young adult.

Kto jest tytułowym kłamcą?

Pięcioro uczniów zostaje zamkniętych w bibliotece liceum Bayview. W szkolnej kozie stawia się szkolna prymuska Bronwyn, piękna, ale mało roztropna Addy, mający nad sobą kuratora za narkotyczny epizod Nate, gwiazda koszykówki Cooper oraz Simon, szkolny dziwak i twórca aplikacji „About What”. Wystarczyła tylko chwila, by pozostawieni bez opieki nastolatkowie zaczęli się ze sobą sprzeczać. A pośród tego zamętu jeden z nich stracił życie – Simon udusił się wskutek reakcji alergicznej na orzechy, których olejek arachidowy znajdował się na kubku napoju. Sprawa nabiera tempa w momencie, gdy okazuje się, iż jego śmierć nie była przypadkowa, a policja rozpoczyna dochodzenie w sprawie umyślnego zabójstwa. Czwórka uczniów staje się głównymi podejrzanymi. Czy faktycznie jeden z nich kłamie i dopuścił się zbrodni, czy może wszyscy zostali wrobieni, a prawdziwy zabójca jest wciąż na wolności?

Agatha Christie dla młodych dorosłych

Niewątpliwie fabuła powieści Ktoś z nas kłamie przypomina twórczość Agathy Christie – mamy pięć osób zamkniętych w jednym pomieszczeniu, jedna z nich zostaje zamordowana, a pozostali przysięgają, że są niewinni i nie mają pojęcia, co się stało. Karen M. McManus doskonale wodzi czytelnika za nos, podsuwając mylne tropy i zwracając uwagę co rusz na inne aspekty zbrodni. Duże znaczenie ma również przeszłość naszych bohaterów – każdy z nich miał niejako na pieńku z Simonem i tym samym miał potencjalny motyw zabójstwa.

Uwagę przyciąga nie tylko sam wątek fabularny, ale również wykreowane postacie. A te są diametralnie różne od siebie. Bronwyn Rojas to szkolna kujonka, której marzeniem jest dostanie się na Yale i jest w stanie zrobić wszystko, aby osiągnąć swój cel. Nate Macauley to typowy bad boy, chłopak z niefajną przeszłością i, jak się okazuje, dobrym sercem. Cooper Clay to szkolna gwiazda amerykańskiego baseballu, który właśnie w sporcie widzi swoją przyszłość. Simon Kelleher to outsider, nielubiany przez nikogo chłopak, który s swoim mniemaniu odkrywa hipokryzję i obłudę szkolnego towarzystwa, zdradzając różne sekrety w kolejno publikowanych postach w „About What”. Jest jeszcze Addy Prentiss– blond piękność i cheerleaderka którą wszyscy znają. Jak się jednak okazuje, każdy z bohaterów, choć pozornie należący do innej „szkolnej kasty”, boryka się z podobnymi problemami – młodzi są niepewni przyszłości, cierpią na brak poczucia własnej wartości i nie są w stanie w pełni wyrażać siebie, bojąc się opinii innych osób.

Pretty Little Liars i Plotkara w jednym

Należy uczciwie przyznać, iż Ktoś z nas kłamie to świetna pozycja do czytania dla młodych czytelników. Szkolne klimaty, młodzi dorośli mierzący się z jednej strony z nastoletnimi problemami, zaś z drugiej twardo wkraczający w świat dorosłych. Brzmi znajomo? Podobne motywy zostały wykorzystane wcześniej w książkach i serialu Słodkie kłamstewka. Fabuła Pretty Little Liars skupiała się na grupie znajomych, których łączyła sprawa zaginięcia i morderstwa – podobnie i tutaj czytelnik ma do czynienia z uczniami, których połączyła sprawa zabójstwa Simona. Klub czworga potencjalnych morderców musi połączyć siły i zacząć współpracować, by odnaleźć prawdziwego zabójcę i oczyścić swe dobre imię.

Co ma wspólnego książka Karen M. Mcmanus z serialem Plotkara? Otóż samą ideę plotkowania i rozpuszczania w szkole smaczków dotyczących prywatnego życia uczniów. Tylko tym razem nie dzieje się to przez SMS, które są, przyznajmy uczciwie, zbyt przestarzałą formą, lecz dzięki aplikacji „About What” stworzonej przez Simona. Początkowo się wydaje, że szkolny ekscentryk nie jest w stanie niczym nikomu zagrozić do momentu, aż pojawia się zapowiedź naprawdę szokujących informacji – zdrady, sekstaśmy i podejrzenie ciąży – to nie są tematy, które można zignorować. Każdy chce wiedzieć kogo dotyczą i czy w ogóle są prawdziwe.

>>Zobacz także inne bestsellery w Taniej Książce!<<

Koniec czy początek?

A jak wypada zakończenie? Autorka zdecydowała się na dość odważny krok, bowiem finał powieści nie jest jednoznaczny. Młodzi ludzie popełnili błędy i ponieśli tego konsekwencje, niemniej niektóre rzeczy pozostawiono otwarte w taki sposób, że czytelnik zastanawia się, do czego prowadzą ich ostateczne decyzje. Co dalej się wydarzy, dowiemy się zapewne z lektury kontynuacji zatytułowanej One of Us Is Next (Ktoś z nas jest następny).

Czy warto sięgać po książkę? Fani Plotkary i Słodkich kłamstewek na pewno zakochają się w powieści Karen M. Mcmanus! A biorąc pod uwagę, iż Ktoś z nas kłamie stał się ostatnio przebojem na Netflixie, to tym bardziej zachęcam do sięgnięcia po literacki oryginał, który wypada o wiele lepiej iż serial!

Książkę Ktoś z nas kłamie z serialową okładką znajdziecie w księgarni TaniaKsiazka.pl

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję

Taniej Książce

Pattyczak

Tytuł: Ktoś z nas kłamie

Autor: Karen M. Mcmanus

Tytuł oryginalny:  One of Us Is Lying 2017

Tłumaczenie: Ewa Kleszcz

Wydawnictwo: Znak i S-ka

Data i miejsce wydania:  01.03.2022, Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I w tej edycji

Liczba stron: 390

ISBN: 978-83-8202-477-7

Podsumowanie

Ktoś z nas kłamie

Ktoś z nas kłamie
 • 8/10
  Fabuła
 • 8/10
  Stylistyka
 • 9/10
  Wydanie

Zalety

 • pięcioro osób, jeden pokój i jeden trup
 • nawiązania do Plotkary i Słodkich kłamstewek
 • zróżnicowani, charakterni bohaterowie

Wady

 • będzie część 2 książki - czy potrzebna? czas pokaże