21 lipca 2018

Przypatrując się bacznie ludzkości na początku trzeciego tysiąclecia nowożytnej ery można dojść do jednego, najważniejszego wniosku: dookoła nas toczy się wojna. Niekoniecznie militarna, chociaż jest niezliczona liczba miejsc na Ziemi, gdzie giną cywile. Największa wojna toczy się jednak o ogromne pieniądze i wpływy, bo kto posiada wielki kapitał – rządzi ludźmi. Dewastacja naszej planety i życie nie są dla każdego człowieka tą samą wartością. Niewielka grupa pragnie coraz więcej osiągnąć, mimo iż posiada wszelkie dobra materialne.

Każdego dnia rozpoczyna się kolejna bitwa w walce o panowanie nad światem. Niektórzy poświęcają swe życie o obronę naszej planety, aby ratować ginące zwierzęta i chronić lasy przed bezmyślną dewastacją, tocząc walkę o zachowanie trwałości ekosystemów. Kto wygra? Wystarczy trzeźwym okiem spojrzeć na otaczający nas świat, by dojść do niepokojących wniosków. Przez ostatnich kilka lat ekolodzy coraz częściej zwracają naszą uwagę na topniejące lody Arktyki, które z jednej strony niosą zagrożenie, zaś z drugiej otwierają ogromne możliwości zarobkowania. I właśnie ten wątek porusza Lód Laline Paulli.

Autorka osadziła akcję ekokryminalnej historii na terenach Arktyki i jej topniejących lodowcach. Tom Harding to znany na całym świecie ekolog, którego kochają miliony ludzi. Jego najlepszym przyjacielem jest Sean Gawson, dziecko szczęścia, któremu udało się w życiu osiągnąć niemal wszystko. Obu połączyła wielka miłość do Arktyki i historia tego miejsca, obaj jednakowo obdarzyli miłością skute lodem miejsca i magiczny klimat, który stał się tłem dla Lodu. Jest jeszcze jeden ważny człowiek w tej opowieści – Joe Kingsmith, ojciec zawodowego sukcesu jednego z bohaterów, który jak każdy wymagający mentor, żąda od swojego protegowanego posłuszeństwa bez zadawania zbędnych pytań.

A co skrywają karty nowej powieści autorki Roju? Statki wycieczkowe pływają wokół topniejących lodowców, pasażerowie pragną sfotografować polarne niedźwiedzie i ujrzeć cielenie się lodowców Midgard. Nie zawsze to się udaje, ale podróżujący „Vanirą” mają szczęście. Znajdują coś jeszcze – pływające ludzkie zwłoki, po wyłowieniu których okazuje się, że to ciało Hardinga, zaginionego sprzed trzech lat w tajemniczych okolicznościach. Ostatnim człowiekiem, który widział go żywego, był Cawson. Najbliżsi Toma pragną się dowiedzieć, w jaki sposób i przede wszystkim dlaczego został zamordowany. I tak rozpoczyna się opowieść Laline Paull o przyjaźni, pragnieniach, wspólnych pasjach, walce o ocalenie Ziemi i chciwości, która na drodze do realizacji celu odbiera bez skrupułów życie drugiemu człowiekowi.

Tak naprawdę Lód to opowieść o życiu jednego człowieka, pozostali bohaterowie tworzą tło dla historii Seana Cawsona. Autorka snuje zapadającą w pamięć tragedię o losach ludzi zaplątanych na pozór we wspólnych marzeniach, mający zapłacić za nie ogromną cenę. Pieniądze, władza i osoby, udające przyjaciół bardzo często uwodzą człowieka i zwodzą go na manowce. Tak też dzieje się z bohaterami Lodu. Laline Paull potrafi ciekawie i intrygująco snuć opowieść o ludziach zaangażowanych w ratowanie naszej planety, ale jeszcze ciekawiej opowiada o tych, którzy ją dewastują. Odkrywa przed czytelnikami wszystkie myśli Seana i prowadzi przez Arktykę jego oczyma. Autorka poprzez wybory jednego z mężczyzn ukazuje nam świat pozbawiony kompromisów: za wszystko wystawiona jest cena i każdy musi odpowiedzieć, czy jest w stanie za nią zapłacić.

Pisarka włożyła mnóstwo pracy, aby mogła powstać książka: poznała dzieje ludu Inuitów zamieszkujących tereny Arktyki. Inuici zostali z niej wysiedleni, ale legendy związane z ich życiem przetrwały i znalazły należyte miejsce w Lodzie. Bardzo ciekawe są wątki z urywkami relacji z wypraw arktycznych z końca XIX i początku XX wieku, które wprowadzają klimat do całej opowieści. Lód to także historia z dobrze opracowanym tłem obyczajowo-społecznym. Autorce udało się także uniknąć moralizatorskich banałów. Gorzka, ale bardzo prawdziwa w swojej wymowie książka poruszająca wątki zmian klimatycznych na Ziemi i szorstkiej męskiej przyjaźni.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Prószyński S-ka

Lód (Lalina Paull)

Pattyczak

Tytuł: Lód

Autor: Laline Paull

Tytuł oryginalny: The Ice 2017

Tłumaczenie: Tomasz Wilusz

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  17/05/2018 Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 520

ISBN: 978-83-8123-193-0

 

 

Podsumowanie

Lód

Lód
 • 7/10
  Fabuła
 • 7/10
  Stylistyka
 • 7/10
  Wydanie

Zalety

 • retrospekcje z wypraw na Arktykę
 • motyw szorstkiej, męskiej przyjaźni
 • historia ludu Inuitów

Wady

 • średniej jakości współczesny wątek kryminalny