21 sierpnia 2021

Miłość na później idealnie wpisuje się w kanon lekkich, brytyjskich literackich komedii romantycznych. To już szósty tytuł brytyjskiej pisarki Mhairi McFarlane, który stanowi świetną propozycję dla miłośniczek wypełnionych humorem romansów z ciepłym zakończeniem.

Fabuła? Oto gotowy scenariusz komedii romantycznej!

Plan Laurie Watkinson jest prosty: chce się zemścić na swoim byłym, który z dnia na dzień zostawił ją dla nowej dziewczyny i zarazem ich wspólnej koleżanki z pracy, Meghan. Razem z Jamiem Carterem, największym przystojniakiem w całej kancelarii adwokackiej, postanawia wejść w układ: będą udawać zakochaną parę, a gdy każde osiągnie swój cel (Laurie wzbudzi zazdrość w Danie i ten do niej wróci, a Jamie uzyska upragniony awans), to się rozstaną w pokoju. Żadne z nich jednak nie przypuszczało, że ta gra może zmierzyć w niebezpieczną stronę i żadne z nich nie będzie w stanie kontrolować swoich uczuć i emocji.

Bohaterowie z ikrą brytyjskiego humoru

Niewątpliwie najmocniejszym elementem całej powieści jest kreacja Laurie i Jamiego. Są idealnie wykreowani do tego, by stać się głównymi bohaterami przewidywalnej, niemniej pociesznej brytyjskiej komedii romantycznej.

Laurie to ciemnoskóra 36-latka, która pnie się po szczeblach kariery w kancelarii adwokackiej. Od wielu lat jest w (pozornie) szczęśliwym związku z Danem i może liczyć na swoją najlepsza przyjaciółkę Emily. Jednym słowem prawdziwa sielanka. Jednak jej szczęście nie trwa wiecznie – Dan z dnia na dzień postanowił ją porzucić, co fatalnie odbiło się na jej poczuciu własnej wartości. Laurie przestaje wierzyć we własne możliwości, a ze względu na swój wiek, traci też nadzieję, że jeszcze z kimkolwiek uda jej się ułożyć życie. Jej jedynym celem staje się wzbudzenie zazdrości w Danie i wiara w to, że w ten pokrętny sposób uda jej się go odzyskać. Układ z Jamiem wydaje się być ku temu idealnym rozwiązaniem. Jednym słowem – Laurie zachowuje się jak Bridget Jones w chwili największego kryzysu.

31- letni Jamie Carter ma opinię największego przystojniaka i jednocześnie największego podrywacza, który lubi mieć panienkę na kilka nocy, po czym śmiało dalej zmienia partnerkę. Mężczyzna nie wydaje się przejmować głosami innych współpracowników i powoli pnie się do celu, jakim jest zdobycie partnerstwa w firmie. Jednak na przeszkodzie ku temu stoi brak stabilizacji w życiu prywatnym. Przyjacielska umowa z Laurie wydaje się być idealną przykrywką, jednak Jamie nie przypuszcza, iż ich relacja wyjdzie znacznie poza firmowe biuro i prywatne social media. Czy adwokat naprawdę nie wierzy w miłość i co takiego zdarzyło się w jego życiu, że ma aż tak złe zdanie o długo trwałych związkach?

Przewidywalnie, ale cóż z tego!

Nie ukrywam, iż Miłość na później to przewidywalna pod każdym względem literacka komedia romantyczna. Mężczyzna cierpiący z powodu złej reputacji potrzebuje kogoś, kto zaimponuje swoim szefom i poprawi jego wizerunek złego chłopca. Obok twarda, pracowita i inteligentna kobieta biznesu. Czy coś może pójść nie tak? Owszem, bowiem kiedy ich udawany związek zamienia się w coś prawdziwego, to żadne z nich nie jest na tyle odważne, by wyznać, co do siebie czują, więc zaczynają popełniać głupie błędy. Jednak nie są one na tyle irytujące, by znudzić czytelnika, bowiem autorce udało się stworzyć naprawdę sympatyczne postacie, a wyważone partie dialogowo-opisowe sprawiają, że książkę czyta się naprawdę przyjemnie.

Reasumując, Miłość na później to idealna weekendowa lektura. Stopniowe dojrzewanie do nowych, życiowych ról i przewartościowanie dotychczasowych działań okraszone sporą dawką brytyjskiego humoru sprawia, iż mimo swej przewidywalności od lektury trudno się oderwać. Mhairi McFarlane bazuje na znanych schematach komedii romantycznej, które od lat mają swoich zwolenników i znajdują uznanie wśród szerokiego grona odbiorców. Jestem pewna, iż Miłość na później zostanie równie dobrze oceniona, bo to naprawdę przyjemna i lekka lektura.

>>Inne powieści Mhairi McFarlane: Nie mów nic, kocham cię

Miłość na później (Mhairi McFarlane)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

MUZA S.A.

Pattyczak

Tytuł: Miłość na później

Autor: Mhairi McFarlane

Tytuł oryginalny: If I Never Met You 2020

Tłumaczenie: Nina Dzierżawska

Wydawnictwo: Muza S.A.

Data i miejsce wydania:  01/09/2021, Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 543

ISBN: 978-83-287-1770-1

Podsumowanie

Miłość na później

Miłość na później
 • 7.5/10
  Fabuła
 • 7.5/10
  Stylistyka
 • 7.5/10
  Wydanie

Zalety

 • świetna literacka komedia romantyczna - bawi to, co znamy i lubimy
 • sympatyczni bohaterowie
 • spora dawka brytyjskiego humoru

Wady

 • zbyt pośpiesznie napisane zakończenie