11 lipca 2021

Miłość szuka właściciela Abby Jimenez to nie jest zwykła wakacyjna powiastka na letnie popołudnia.

Pod prostą historią romansu między pogrążoną w żałobie po stracie ukochanego Sloan a przebojowym piosenkarzem na początku muzycznej drogi Tylerem kryje się opowieść o możliwości pokonania problemów ze źle przeżytą żałobą i depresją, która może doprowadzić do wielkiej tragedii.

O czym opowiada książka Abby Jimenez?

Pamiętacie najlepszą przyjaciółkę Kristen, głównej bohaterki książki To tylko przyjaciel? O ile dziewczyna ułożyła sobie życie u boku Josha, o tyle tym razem cierpi Sloan i to bardzo. Jej narzeczony zginął w wypadku i od ponad dwóch lat dziewczyna nie potrafi odnaleźć się w nowej dla niej rzeczywistości. Wieczory spędza samotnie w domu, nie spotyka się niemal z nikim, a całą uwagę koncentruje na rozmyślaniach na temat zmarłego Brandona. Wszystko zmienia się w momencie, kiedy przypadkowo do jej auta wskakuje pies. Okazuje się, że właściciel Tuckera nie ma zamiaru się nim zająć przez najbliższe tygodnie i prosi o pomoc Sloan. Kobieta podejmuje się tego zadania, jednak gdy nastaje chwila przekazania psiaka Tylerowi, to zmienia zdanie. Jako artysta i często nieobecny w domu piosenkarz musi udowodnić, że jest w stanie odpowiedzialnie zająć się zwierzakiem. Jednocześnie nie przypuszcza, że to przypadkowe spotkanie na zawsze zmieni jej życie.

Coś więcej, niż zwykły romans na wakacje

Nietrudno się domyśleć, że między Sloan a Tylerem wybuchnie namiętne uczucie, jednak najnowsza książka Abby Jimenez nie jest, wbrew pozorom, zwykłym romansem. Miłość szuka właściciela koncentruje się głównie na przezwyciężaniu traumy po stracie bliskiej osoby i odkrywaniu na nowo cudu życia zamiast pogrążania się w depresji i wiecznym użalaniu. Postawa Sloan po stracie Brandona jest jak najbardziej naturalna, podobnie jak i jej zachowanie wobec Tylera, jakie można określić mianem emocjonalnej sinusoidy. Są momenty, kiedy bohaterka widzi świat w różowych okularach, a czasem są chwile, które zaburzają dotychczasowe osiągnięcia i pracę nad własną osobą. I w tym właśnie tkwi siła najnowszej powieści Abby Jimenez.

Podobnie jak w książce To tylko przyjaciel autorka bardzo dobrze nakreśliła tło psychologiczne swoich postaci, tak i tutaj główny nacisk kładzie na to, jak depresja i brak akceptacji rzeczywistości potrafi zniszczyć życie młodej osoby. Sloan była wzorowana na bliskiej znajomej autorki, która została wdową przed trzydziestką i nie potrafiła znaleźć swego miejsca po śmierci ukochanego męża. Jedno zaniedbanie prowadzi do drugiego, a nieustanna izolacja od reszty społeczeństwa i brak chęci poddania się terapii potrafi niemal doprowadzić do skrajności. Co ciekawe, w psychologii istnieje pojęcie zaburzonego przeżywania żałoby i nieumiejętności przejścia przez jej wszystkie etapy. I właśnie o tej pułapce marazmu i wyjścia spoza niego traktuje książka Miłość szuka właściciela.

Historia miłosna dla fanek powieści Sparksa!

Oczywiście miłośniczki letnich, niezobowiązujących wakacyjnych lektur znajdą tu też wszystko to, czego oczekuje się od tego typu powieści: gorące uczucie między dwojgiem ludzi, z których każdy prowadzi zgoła odmienny tryb życia. Tyler to piosenkarz wkraczający na drogę wielkiej, międzynarodowej kariery, który nie ma dostatecznej ilości czasu, by móc poświęcić się Sloan. Czy dziewczyna to dźwignie? Jak poradzi sobie z plotkarskimi newsami o licznych libacjach ukochanego i domniemanym romansie z inną piosenkarką? Czy mężczyzna będzie w stanie zrezygnować ze swojego największego marzenia, jakim jest wielomiesięczna trasa koncertowa? Trudno nie kibicować tej dwójce już od samego początku, a dzięki dwustronnej narracji (raz historia opowiadana jest z punktu widzenia Sloan, a raz Tylera) można w pełni poznać uczucia i emocje, jakie targają tą dwójkę niespokojnych, artystycznych dusz.

Miłość szuka właściciela to tytuł równie udany, co poprzednia książka Abby Jimenez. W serii #totylkoprzyjaciel ukazała się również trzecia część zatytułowana Life’s Too Short. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że dzięki wydawnictwu Muza już za kilka miesięcy trafi i na nasz rodzimy rynek.

Przeczytaj także: To tylko przyjaciel Abby Jimenez

Miłość szuka właściciela (Abby Jimenez)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

MUZA S.A.

Pattyczak

Tytuł: Miłość szuka właściciela

Autor: Abby Jimenez

Tytuł oryginalny: The Happy Ever After Playlist 2020

Tłumaczenie: Paweł Wolak

Wydawnictwo: Muza S.A.

Data i miejsce wydania:  14/07/2021, Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 479

ISBN: 978-83-287-1733-6

Podsumowanie

Miłość szuka właściciela

Miłość szuka właściciela
 • 7.5/10
  Fabuła
 • 8.6/10
  Stylistyka
 • 9/10
  Wydanie

Zalety

 • poruszony problem źle przeżytej traumy
 • nie trzeba znać pierwszej książki, można to czytać jako samodzielną powieść
 • dobre tło psychologiczne głównych bohaterów

Wady