8 lutego 2023

Seria Moja opowieści na zimę zawiera siedem uroczych opowiastek dla dzieci, których głównymi bohaterami są znane i lubiane postacie ze studia Disneya: Myszka Miki, Pocahontas, Bałwanek Olaf czy Bella. To kolejna pozycja z cyklu „Moich opowieści” sygnowanych logiem najsłynniejszego studia filmów animowanych dla dzieci.

W porównaniu do poprzednich odsłon, ta nie zawiera przeniesionych na kartki papieru historii znanych z filmów pełnometrażowych. Każda opowiastka została stworzona na potrzeby książki i stanowi niezależną bajkę, której nie spotkamy w żadnej innej książce.

Siedem zimowych opowiastek

Moje opowieści na zimę zawiera sześć nowych, niespotykanych w innych książkach dotychczas opowieści, które łączy jeden motyw przewodni – zimowa pora roku oraz świąteczny, magiczny klimat.

Piernikowy Pałac – Alicja, bohaterka serialu Czarodziejska cukiernia Alicji, wygrywa zaproszenie na świąteczne przyjęcie u samej Królowej, jednak nie może udać się tam wraz ze swoimi przyjaciółmi. Na domiar złego pałac zaatakowała cała chmara stokrotek, które ani myślą opuścić ciepłych komnat. Alicja i jej najbliżsi przybywają na pomoc, przy okazji dokonując rewolucji w królewskich zwyczajach świątecznych.

 • Akcja ratunkowa Belli – ukochana Bestii (swoją droga ciekawe, że po tylu latach nadal nie znamy imienia odczarowanego księcia) bawi się w chowanego z małym Bryczkiem. Podczas zabawy zapomina o przyjacielu i oddaje handlarzowi stare, niepotrzebne rzeczy. Dziewczyna szybko orientuje się, że wśród sterty ubrań schował się jej przyjaciel. Bella wyrusza na zimowe poszukiwania!
 • Najmilszy podarunek Mikiego i Minnie – opowiastka ta udowadnia, co znaczy przysłowie „być biednym jak mysz kościelna”. Myszki cierpią na brak pieniędzy i chociaż pracują i dzielnie próbują dorobić do rodzinnego budżetu, to nie stać ich na prezent dla swojej drugiej połówki. Oboje postanawiają zrobić wszystko, by wzajemnie się uszczęśliwić i poświęcić coś własnego. To niewątpliwie najpiękniejsza historia z całego zbioru zakończona morałem, iż nie liczy się wartość finansowa prezentu lecz to, jak bardzo kochamy drugą osobę i ciepło o niej myślimy.
 • Pierwsze święta szczeniaków – czy jest możliwe, by zgraja małych psiaków mogła przejść obojętnie wobec świątecznych porządków, ubierania choinki i pieczenia smakowitych ciast? Nic bardziej mylnego! Pod krótką nieobecność rodziców Dalmatyńczyki dokonują istnej rewolucji i otwierają wszystko znajdujące się pod choinką prezenty. Jakie poniosą konsekwencje?
 • Zimowa podróż – Pocahontas wraz z plemieniem wyrusza do nowej, zimowej osady, by wśród innych członków indiańskich rodów spędzić srogą zimę na opowieściach i dzieleniu się życiowym doświadczeniem. Po drodze spotyka zabłąkanego jelonka i postanawia pomóc mu znaleźć drogę powrotną do mamy.
 • Białe szaleństwo – to opowieść z bohaterami Aut w roli głównej, które uwielbiają zimowe zabawy w śniegu. Pełno tu pościgów, ślizgów, piruetów na lodzie, a także zdrowej rywalizacji między przyjaciółmi.
 • Olaf czeka na wiosnę – paradoksalnie, chociaż to opowiastki na zimę, to jednak główny bohater tej opowiastki, Olaf, niecierpliwie wygląda pierwszych znaków nadchodzącej wiosny. Niecierpliwy szuka jej w każdym zakątku, a nawet postanawia wyjść jej na spotkanie na skrawku wielkiej skały. Z pomocą przychodzi Elsa i Anna wskazując bałwankowi pierwsze wiosenne zwiastuny, które niechybnie przegapił, a które cały czas były obok niego.

Pozycja przeznaczona jest dla przedszkolaków – dużo tu ilustracji przyciągających wzrok i dobrze wyważona ilość tekstu. Opowiadania posiadają odpowiednią dozę skomplikowania oraz interakcji między bohaterami.

Moje opowieści na zimę to niewątpliwie obowiązkowa pozycja w dziecięcej biblioteczce. Wszystkie opowieści są przyjemne w odbiorze, bogato ilustrowane i mają prosty, łatwy do zrozumienia przez małego czytelnika przekaz: należy sobie zawsze pomagać, być pozytywnie nastawionym do świata, a także nie bać się prosić przyjaciół o pomoc.

Polecam także:

>> Moje opowieści o zwierzętach. Disney

Pattyczak

Tytuł: Moje opowieści na zimę. Disney

Autor: Opracowanie zbiorowe

Wydawnictwo: Olesiejuk

Data i miejsce wydania: 26/10/2022 Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 196

ISBN: 978-83-8315-046-8

Podsumowanie

Moje opowieści na zimę

Moje opowieści na zimę
 • 8/10
  Fabuła
 • 8/10
  Stylistyka
 • 8/10
  Wydanie

Zalety

 • bardzo dobra kontynuacja serii "Moich opowieści"
 • opowiadania nie są na podstawie filmów animowanych
 • dużo bogato zdobionych ilustracji

Wady