Druga książka Nahlan Saimeh, doktor medycyny z specjalizacji psychiatrii i psychoterapii, zatytułowana Morderczynie i psychopatki. Szokujące historie z praktyki psychiatry sądowego nie koncentruje się na samych wstrząsających zbrodniach, jakich dopuściły się opisywane przez nią bohaterki. Autorka skupia się na tym, co takiego stało się w życiu kobiet, iż postanowiły bez żadnych skrupułów zabić drugiego człowieka.
Osiem historii przytoczonych na kartach Morderczyń i psychopatek ma podobną strukturę fabularną: na początku dowiadujemy się, w jakich okolicznościach zostało popełnione morderstwo, a następnie autorka opisuje, w jakiej sytuacji doszło do spotkania z zabójczynią (po kilku latach, w celu ponownego zbadania więźniarki) i jak wyglądało jej życie przed popełnieniem przestępstwa. Co ważne, pani doktor nie ocenia swojej rozmówczyni, lecz skupia się na tym, jak wygląda, co akcentuje w rozmowie i, przede wszystkim, czy jest świadoma tego, co się stało i jak realnie wpłynęło to na jej życie.
Tym, co najbardziej szokuje, nie jest historia młodej dziewczyny cierpiącej na religijną schizofrenię czy też alkoholiczki, która w pijackim amoku zabiła swego partnera. Spośród ośmiu opowieści najbardziej wstrząsająca jest ta, w której matka, chcąc przypodobać się nowemu partnerowi, zdecydowała się na pozowanie w pedofilskich aktach z własnymi dziećmi w roli głównej. Zastanawiające są również losy dziewczyny, która postanowiła z zimną krwią zabić wszystkich swoich kolegów i koleżanek ze szkoły. Pochodząca z dobrej rodziny nastolatka nigdy nie przejawiała agresywnych zachowań, a przynamniej tak stwierdzą jej rodzice i bliscy. Czy jednak naprawdę u żadnej z kobiet nie można było zaobserwować niebezpiecznych zmian czy jednak dawały one jakieś sygnały, lecz zostały całkowicie zbagatelizowane?
Autorka szczegółowo opisuje stan psychiczny swoich bohaterek i próbuje odpowiedzieć na pytanie, o czym dana kobieta myślała w trakcie popełniania zbrodni. Wspólnym mianownikiem wszystkich historii jest traumatyczna przeszłość, naznaczona brakiem akceptacji, miłości i codziennego wsparcia ze strony najbliższej rodziny. Delikatna, kobieca psychika, która nie dostała należytej uwagi, potrafi pokazać swoją nieobliczalną, niemal demoniczną stronę.
Morderczynie i psychopatki. Szokujące historie z praktyki psychiatry sądowego Nahlan Saimeh to zgrabnie napisany reportaż. Autorka nie przytłacza czytelnika nadmierną terminologią medyczną czy też długimi opisami chorób psychicznych. Wbrew przeciwnie, wszystko zostało w zgrabny i merytoryczny sposób ukazane tak, by laik mógł bez problemu zrozumieć całą opisywaną sytuację. Udało się także zachować neutralny stosunek wobec przytoczonych historii – chociaż bazują one na prawdziwych wydarzeniach, a imiona bohaterów zostały zmienione, to opisywane wydarzenia rozgrywały się wiele lat temu, zbrodniarki od lat pokutują w więzieniach, a rolą Nahlan Saimeh jest potwierdzenie uprzednio postawionej diagnozy lub też stwierdzenie o poczytalności morderczyni i tego, że po wyjściu z więzienia nie będzie stanowić więcej zagrożenia dla społeczeństwa.
Niewątpliwie Morderczynie i psychopatki to bardzo interesująca pozycja, która wciąga i nie pozwala się oderwać od lektury i to mimo ciężkiej tematyki. To tytuł dla miłośników kryminałów oraz literatury z pogranicza psychologii i psychiatry. Najważniejszym atutem książki jest jej autentyczność. A wadą? Zbyt mała objętość, bowiem po lekturze pozostaje czytelniczy niedosyt. A co najbardziej szokuje? Nie brutalne opisy lecz to, że bohaterki nie żałują swoich czynów i w większości, bez żadnego wahania, ponownie dokonałyby tego samego czynu. Ponownie zabiły człowieka. Bez mrugnięcia okiem.
Morderczynie i psychopatki (Nahlah Saimeh)
Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu
MUZA S.A.
Pattyczak
Tytuł: Morderczynie i psychopatki. Szokujące historie z praktyki psychiatry sądowego
Autor: Nahlah Saimeh
Tytuł oryginalny: GrausameFrauen 2020
Tłumaczenie: Viktor Grotowicz
Wydawnictwo: Muza S.A.
Data i miejsce wydania: 09/06/2021, Warszawa
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydanie: I
Liczba stron: 303
ISBN: 978-83-287-1711-4