17 marca 2023

Potrzeba miłości, bezpieczeństwa i bycia ważnym i chcianym to niewątpliwie podstawowe potrzeby każdego dziecka, jakie powinny być spełniane przez rodziców. Tematykę kochania i wyrażania uczuć porusza w swojej krótkiej i bardzo urokliwej książeczce Sam McBratney Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham.  

Kocham Cię taaaaaaaak mocno!

Bohaterem powieści jest tata Duży Brązowy Zając i synek Mały Brązowy Zajączek. Maluch za pomocą gestów próbuje powiedzieć, jak bardzo mocno kocha swego tatę: rozciąga swe ramiona, kica i nawet staje na głowie. Tata też wykonuje te same gesty i pokazuje, że kocha synka równie mocno i intensywnie.

Na pierwszy rzut może się wydawać, iż duży zająć licytuje się z mniejszym i za każdym razem wygrywa, wszak ma dłuższe ramiona, stopy czy też więcej energii do kicania. A jednak w finale, tuż przed snem, odpuszcza maluszkowi i szepce mu swoją odpowiedź do ucha dopiero wtedy, gdy ten zasypia.

Prostota w okazywaniu uczuć

Sam McBratney to północnoirlandzki autor książek dla dzieci, którego omawiany tytuł sprzedał się w aż 30 milionach egzemplarzy i przetłumaczono go na 53 języki. Siła utworu niewątpliwie tkwi w prostocie przekazu: zapewnienia o uczuciu w sposób prosty, bezinteresowny. Mały Brązowy Zajączek wie, że zawsze może liczyć na swojego tatę., bo to właśnie on pokazuje swojemu synkowi świat a tym razem to maluch uczy swego rodzica pokazywania uczyć, to dorosły naśladuje swe dziecko.

Autor buduje świat ciepłych i bezpiecznych relacji miedzy rodzicem a dzieckiem. W krótkiej historyjce Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham obracamy się wokół tematu usypiania i bezpieczeństwa, jakiego udziela tata zając. Wspólne spędzanie czasu i przygotowywanie o wieczornego rytuału buduje naturalne więzi. Mały Brązowy Zajączek za wszelką cenę próbuje pokazać tacie, jak bardzo go kocha, jest to dla niego bardzo ważne, pragnienie które wypływa z samego dziecięcego serduszka.

>>Polecam również inną perełkę literatury dziecięcej – Aksamitnego Królika Margery Williams.

Opowiastkę wzbogacono ładnymi ilustracjami Anity Jeram – bohaterowie są na nich bardzo żywiołowi, wchodzą na drzewa, skaczą po łące i się wzajemnie ganiają – zupełnie jak małe dzieci podczas spaceru! Dodatkowo duża czcionka oraz niewielka ilość tekstu sprawia, że to godna polecenia lektura dla małych czytelników w wieku 2-3 lat. Dla starszaków sprawdzi się jako ćwiczenie do  samodzielnego czytania.

Wspólna lektura o króliczych bohaterach stanowi doskonały pretekst do wzajemnego okazywania uczuć, dawania buziaków, przytulasków i wspólnych wygłupów tuż przed snem. To książka prosta w swoim przekazie i szczera, tak samo jak intencje małych dzieci i ich potrzeby kochania i bycia kochanym.

Zobacz także inne książki dla dzieci w wieku 3-5 lat w księgarni TaniaKsiazka.pl

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję księgarni

TaniaKsiazka.pl

Pattyczak

Tytuł: Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham

Autor: Sam McBratney

Tłumaczenie: Jarosław Mikołajewski

Ilustracje: Anita Jeram

Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Data i miejsce wydania: 12/11/2020, Warszawa

Seria: Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham, tom I

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 32

ISBN: 978-83-276-6090-9

Podsumowanie

Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham

Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham
 • 7/10
  Fabuła
 • 7/10
  Stylistyka
 • 7/10
  Wydanie

Zalety

 • Proste i krótkie dialogi
 • Delikatna kreska i stonowane, akwarelowe barwy
 • Nauka wzajemnego okazywania uczuć

Wady

 • wysoka cena katalogowa