29 stycznia 2020

Dwoje głównych bohaterów, małżeństwo o ponad dwudziestoletnim stażu, romanse na boku, uzależnienie od leków, wyprowadzanie z konta wspólnych pieniędzy, niedopowiedzenia i drobne kłamstewka – oto, co możemy spotkać na kartach powieści Nic o mnie nie wiesz E.G. Scott.

Rebecca i Paul zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia, dość szybko zamieszkali razem, wzięli ślub (tuż po rozwodzie mężczyzny) i zaadoptowali psa Duffa. Nie doczekali się dzieci ani wspólnego domu, jednak byli ze sobą do pewnego momentu szczęśliwi. Pozornie niczego im nie brakowało: oboje na wysokich pozycjach, bez finansowych problemów, cieszący się dobrą opinią wśród przyjaciół i przełożonych. A tak naprawdę skrywający dziecięce traumy (oboje stracili rodziców w podobnym wieku), uzależnienia, problemy z pieniędzmi oraz zdrady.

Mimo tego łączy ich wspólne marzenie – zbudowanie wspólnego domu na Long Island oraz ponad dwudziestoletnia przyjaźń. Czy miłość? To trudno na pierwszy rzut oka stwierdzić. Wszystko załamuje się w momencie, kiedy Rebecca dowiaduje się o zdradzie męża i zostaje zwolniona z pracy w firmie farmaceutycznej za nadużywanie leków. Odkrywa, że Paul za jej plecami wprowadza nowe plany dotyczące zmiany w życiu, które nie obejmują Rebeki. Kobieta jest przerażona, okazuje się, że tak naprawdę w ogóle nie znała ukochanego mężczyzny. Jednak czy lekomanka jest w stanie trzeźwo ocenić sytuację, w jakiej się znalazła?

Z drugiej strony mamy do czynienia z Paulem. W książce prowadzona jest dwutorowa narracja, raz z puntu widzenia żony, a raz męża. Ponadto opisy bieżących wydarzeń przeplatają się z tymi z przeszłości, co pozwala krok po kroku poznać motywacje i działania obojga bohaterów. Mężczyzna bardzo szybko przekonuje się, że jest coś gorszego niż małżeńska zdrada – a jest nią zemsta porzuconej kochanki. Razem z Rebeccą przekraczają pewną granice i zwiąże tajemnicą aż do grobowej deski.

Debiutancka pozycja E.G. Scott zalicza się do książek z gatunku domestic noir: wydarzenia koncentrują się wokół domowego ogniska, w którym to rozgrywają się prawdziwe dramaty toksycznego małżeństwa, którego decyzje wpływają na ich bliskie otoczenie. O ile Nic o mnie nie wiesz to dość dobrze skrojona powieść obyczajowa poruszającą problem braku małżeńskiego zaufania i ukrywania problemów w związku, o tyle jako thriller wypada bardzo średnio. Niestety, wątek porzuconej kochanki planującej zdradę okazał się nazbyt oczywisty i przewidywalny, zaś para dwójki detektywów naprawdę mało bystra, jakby od niechcenia wykonywali swoje obowiązki.

A jak kreuje się atmosfera opisywanych wydarzeń? Dość przytłaczająco, bowiem znaczna większość wydarzeń rozgrywa się w wynajmowanych mieszkaniu pary i skupia na kobiecie, bardzo mało miejsca poświęcono samemu śledztwu oraz tropieniu dwóch zaginionych ofiar blisko związanych z małżeństwem. Sam wątek kryminalny znacząco schodzi na drugi plan, ustępując miejsca małżeńskiej autodestrukcji, przy czym o wiele większy nacisk został położony na kobiecą postać (co sugeruje tez oryginalny tytuł powieści: A Woman Inside). Konsekwencją tego jest słaby wątek kryminalny i dobry wątek obyczajowy.

W przypadku kreacji psychologicznej postaci mam wrażenie, że ta sfera nie została zbyt dobrze dopracowana. Postać Rebeki jest o wiele lepiej skonstruowana i wiarygodna, biorąc pod uwagę jej narrację podyktowaną często lekowymi wizjami i kolejno zjazdami. Paul wypada na jej tle znacznie słabiej, jak typowy mężczyzna koło pięćdziesiątki w kryzysie wieku średniego popełniający wszelkie możliwe grzeszki i błędy. Być może wynika to z faktu, iż książkę stworzyło tak naprawdę dwóch pisarzy. Pod pseudonimem E.G. Scott tak naprawdę ukrywa się para wieloletnich przyjaciół: Elizabeth Keenan i Greg Wands, którzy w życiu zawodowym zajmują się pisaniem scenariuszy filmowych i mają styczność z amerykańską branżą wydawniczą.

Nic o mnie nie wiesz na pewno nie jest mocnym thrillerem psychologicznym, bowiem pod względem konstrukcji fabularnej przypomina bardzo powieści B.A. Paris (Pozwól mi wrócić, Za zamkniętymi drzwiami), urocza fasada życia przedstawicieli klasy średniej skrywa w sobie moralną zgniliznę. Za to jest bardzo dobrym przykładem dobrze ujętego problemu rozpadającego się małżeństwa. Całość czyta się dobrze, jednak lektura w żaden sposób nie zaskakuje. Czytelnik staje się cichym świadkiem nieuniknionego upadku małżeńskiego związku, który przypomina domek z kart: budowany na braku zaufania i ciągłej podejrzliwości bardzo szybko rozsypuje się przy najmniejszym podmuchu wiatru. I to bez żadnego huku.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

MUZA S.A.

Pattyczak

Tytuł: Nic o mnie nie wiesz

Autor: E.G. Scott

Tytuł oryginalny: The Woman Inside 2018

Tłumaczenie: Jacek Żuławik

Wydawnictwo: Muza S.A.

Data i miejsce wydania:  29/01/2020, Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 448

ISBN: 978-83-287-1253-9

Podsumowanie

Nic o mnie nie wiesz

Nic o mnie nie wiesz
  • 6.5/10
    Fabuła
  • 7.5/10
    Stylistyka
  • 7.5/10
    Wydanie

Zalety

  • rozpad relacji małżeńskiej
  • przykład domestic noir
  • dobra kreacja żeńskiej postaci

Wady

  • przewidywalne zakończenie
  • dwóch detektywów-fajtłapów
  • stereotypowa kreacja męskiego bohatera