26 listopada 2016

niebezpieczny-dar-marcus-sakey-recenzjaW latach 80-tych XX wieku na Ziemi zaczęły się rodzić dzieci o wyjątkowych zdolnościach mentalnych. Zaczęto ich nazywać „obdarowanymi” lub „nienormalnymi”. Naukowcy próbowali wyjaśnić ten fenomen, ale nie udało im się odkryć przyczyn tego zjawiska. Pojawiały się różne teorie, ale żadna nie okazała się wystarczająca przekonywająca. Jednym z pierwszych takich dzieci był Nick Cooper, obecnie agent specjalny grupy DAR (Departament Analiz i Redagowania) do zwalczania terroryzmu, o który są posądzani „nienormalni”. Przywódcą grupy tych niezwykłych osób jest John Smith, postawiony w stan oskarżenia przez rząd USA o liczne zamachy, które przyniosły ze sobą śmierć  tysięcy niewinnych.

Smith, podobnie jak Cooper, przyszedł na świat jako obdarzony. Dzieciństwo spędził w jednej z Akademii, które powstały z inicjatywy rządu. Kilkuletnie „nienormalne” dzieci były odbierane rodzinom i umieszczane w zamkniętym ośrodku, pozbawione w ten sposób tożsamości i kontroli nad własnym życiem. Zarówno maluchy, jak i dorastające dzieciaki, przez całe lata były poddawane ciągłej tresurze i systematycznemu praniu mózgu. Innych wychowankiem Akademii jest ekscentryczny miliarder Epstein, który swój majątek zawdzięcza doprowadzeniem do kraju bankructwa światowej giełdy, na czym zarobił ponad 300mln $. Dzięki temu był w stanie założyć korporację o nazwie Nowy Kanaan pełniąca rolę Ziemi Obiecanej dla obdarowanych.

To właśnie między trójką tych bohaterów rozgrywa się  cala akcja pierwszej części trylogii Markusa Sakey’a. Po nieudanej akcji ratowania giełdy i śmierci ponad 130 osób agent Cooper postanawia za wszelką cenę znaleźć Johna Smitha i czym prędzej pozbawić go życia. Za zgodą swego przełożonego, Drew Petersa, zostaje renegatem i staje się w oczach społeczeństwa i swoich najbliższych kumpli niemalże zdrajcą ludzkiej rasy. W prasie drukowane są kolejne teksty przedstawiające go jako inicjatora podłożenia bomb pod budynek nowej giełdy, oficjalnie staje się sprzymierzeńcem terrorystów i wrogiem normalnych ludzi. Jego nowa tożsamość sprawia, że musi żyć w ukryciu, jest bowiem ścigany przez swoich byłych kolegów i najlepszego przyjaciela Bobby’ego Quinna. Cena, jaką płaci za możliwość schwytania Smitha jest niezwykle wysoka, zostaje bowiem zmuszony do umieszczenia w Akademii swojej 4-letniej córeczki Kate.

Marcus Sakey wykreował rzeczywistość niezwykle wiarygodną, niezbyt odległą naszych czasów przyszłość, która jest niemal na wyciągnięcie ręki.  Nowy świat, a jakby znajomy:  upadek demokracji, prywata, interesy wielkich korporacji, nieustanna walka o wolność słowa.  Prawo do życia na własnych warunkach, prawo do zachowania człowieczeństwa, prawo do życia w miłości i harmonii z otaczającym światem zostają odebrane. Ludzie mają zostać zaczipowani, aby móc kontrolować każdy aspekt ich życia. Rządy tworzą fikcyjne zagrożenia, ludzie są nieustannie zastraszani widmem nadchodzącej wojny, każdy patrzy na drugiego człowieka z nieufnością. Liczy się tylko iluzorycznie bezpieczne życie, pełne finansowych dogodności, które tworzą pozór prawdziwej wolności. Każdy prowadzi jakoś grę, nikt nie mówi całej prawdy, świadomie pomija pewne kwestie i kłamie, patrząc prosto w oczy.

Czy to w pełni wykreowany, fikcyjny świat pełen pesymizmu i ułudy? Niekoniecznie, wystarczy się bacznie przyjrzeć się temu, co się dzieje dookoła nas. Przekazy medialne, manipulowanie faktami, propaganda czy nadużywanie swoich uprawnień przez urzędników państwowych to też żadna nowość, przekłamywanie informacji, celowe pominięcia pewnych niewygodnych spraw, szukanie zastępczych tematów, potajemne przepychanie ustaw… – nasza rzeczywistość zaczyna coraz bardziej przypominać świat Nicka Coopera.

Niebezpieczny dar to niesamowicie wciągająca lektura. Sakey bardzo zgrabnie łączy elementy thrillera z cechami dystopii. Wszystkie wątki zostały należycie wyjaśnione i odpowiednio zamknięte. To książka o mocy propagandy, inwigilacji oraz manipulacji mediami, a także bardzo mocno uświadamiająca, jak względne stało się pojęcie wolności w XXI wieku.

Pattyczak

Tytuł:  Niebezpieczny dar

Autor: Marcus Sakey

Cykl: Obdarzeni, tom I

Tłumaczenie: Anna Krochmal, Robert Kędzierski

Wydawnictwo: Rebis

Data i miejsce wydania:  21/04/2015 Poznań

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 465

 

Podsumowanie

Niebezpieczny dar

Niebezpieczny dar
 • 8.5/10
  Fabuła
 • 8.5/10
  Stylistyka
 • 8.5/10
  Wydanie

Zalety

 • atmosfery napięcia i zaskoczenia
 • spójna i dopracowana fabuła
 • inspiracje twórczością Dicka i komiksami Marvela

Wady