29 czerwca 2019

Niesamowite przygody wynalazców to bardzo kolorowa pod względem wizualnym i zabawna pod względem treści książka dla młodych czytelników, którzy uwielbiają myśleć nieszablonowo i chcą w życiu zrobić coś, co zmieni otaczającą ich rzeczywistość, podobnie jak opisywane na kartkach książki wielcy naukowcy i wynalazcy. Niewielkie objętościowo dzieło Sophie Blitman i Arnauda Clermonta nie tylko inspiruje, ale przede wszystkich zachęca do trwania we własnym uporze i nieustawaniu w próbach tworzenia czegoś niezwykłego i zaskakującego.

Wśród dwunastu ważnych dla świata nauki, filozofii i przyrody osób znalazł się Archimedes, Jan Gutenberg, Leonardo Da Vinci, James Watt, bracia Montgolfier, Alessandro Volt, Thomas Edison, bracia Lumiere, Alexander Bell, małżeństwo Benzów, Stephanie Kwolek oraz Tim Bernes-Lee.

Każda z nich posiada metryczkę o najważniejszych informacjach: miejscu urodzenia oraz śmierci, miejscu zamieszkania, narodowości, dziedzinie badań, a także głównym wynalazku oraz ciekawostkę z życia uczonego. Na kolejnych stronach znajduje się krótka historyjka opisująca jeden z przełomowych momentów tuż przed odkryciem lub skonstruowaniem wynalazku.

Co jest najważniejsze w tych wszystkich krótkich historyjkach? Przede wszystkim uwagę zwraca sama postawa badaczy: efekt pracy to często wieloletnie studiowanie i analizowanie danego tematu, nierzadko przypadek gra główną rolę w odkrywaniu nowych wynalazków. Niesamowite przygody wynalazców podkreślają również stosunkowo niewielką liczbę kobiet, którym ludzkość zawdzięcza przełom w danej dziedzinie. W książce znalazła się jedynie Stephanie Kwolek oraz Bertha Benz, współtwórczyni pierwszego automobilu z silnikiem spalinowym, jednak już na wstępnie autorzy podkreślili, że świat teraz stoi przed paniami otworem i czeka, aż to właśnie one zapiszą się na kartach wielkich wynalazczyń.

Tytuł nie tylko bawi, ale przede wszystkim uczy: pokory, cierpliwości, dążenia do osiągniecia własnego celu, nie poddawania się w obliczu trudności i wskazuje, jak ważna jest praca i upór, a jak niewielki wpływ na odkrywanie nowych rzeczy ma tak naprawdę geniusz i wrodzona inteligencja.

Bardzo dobrze współgrają zawarte w książce ilustracje:  figurują na nich wielcy naukowcy wraz ze swoimi wynalazkami. Miękka kreska, pastelowe barwy oraz stosunkowo duża liczba zawartych elementów sprawiają, że młodsze dziecko ma się na czym skupić podczas wspólnej lektury.

Niesamowite przygody wynalazców autorstwa Sophie Blitman i Arnauda Clermonta to propozycja dla dzieci w wieku 7-10 lat, które są zafascynowane otaczającym je światem i jednocześnie chcą poznać tajemnicę, jak powstały otaczające ich przedmioty. To książka, która nie tylko ułatwi rodzicom odpowiedzieć na pytania ciekawskich maluchów, ale także zainspiruje je do własnych poszukiwań i szukania kolejnych wynalazków, które zmienią oblicze współczesnego świata.

Niesamowite przygody wynalazców

udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

RM

Pattyczak

Tytuł: Niesamowite przygody wynalazców

Autor: Sophie Blitman, Arnaud Clermont

Tytuł oryginalny: Mon Carnet De L’Historie: Inventeurs

Tłumaczenie: Elżbieta Siwiec

Wydawnictwo: Wydawnictwo RM

Data i miejsce wydania:  22/05/2019 Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 96

ISBN: 978-83-7773-995-2

Podsumowanie

Niesamowite przygody wynalazców

Niesamowite przygody wynalazców
 • 8/10
  Treść
 • 8/10
  Stylistyka
 • 9/10
  Wydanie

Zalety

 • zabawa poprzez naukę
 • nietuzinkowe postacie świata nauki
 • bardzo przyjemne dla oka ilustracje i grafiki

Wady

 • zabrakło twardej okładki