17 lipca 2018

W każdej legendzie tkwi ziarnko prawdy. Nie ma też dymu bez ognia. Podobnie dzieje się w Outsiderze Stephana King, jak zwykle autor nie zawodzi swoich czytelników i trzyma ich w napięciu niemal do ostatniej strony.

Outsider to powieść łącząca w sobie cechy kryminału i horroru w jedną doskonale wyważoną całość i jak to u Kinga bywa, świat materii przenika się ze światem duchowym (z tym, że ten drugi wcale nie jest życzliwy dla ludzi). Który z nich jest bardziej wiarygodny dla człowieka XXI wieku? Okazuje się, że u twórcy Miasteczka Salem obie rzeczywistości są równie ważne i boleśnie prawdziwe.

Historia rozgrywa się między 14 lipca a 1 sierpnia we Flint City w stanie Oklahoma. W Figgis Parku zostaje odnalezione ciało 11-letniego Franka Petersona. Chłopiec został w brutalny sposób zamordowany, a sekcja zwłok ujawniła, że to był mord na tle seksualnym z elementami kanibalizmu. Co ciekawe, zabezpieczone na miejscu zbrodni ślady jednoznacznie wskazywały mordercę, lubianego w mieście trenera chłopięcej drużyny Golden Dragons, Tery Maitland. Bestialska zbrodnia do tego stopnia wstrząsnęła organami ścigania, że detektyw Ralph Anderson we współpracy z policją dokonał publicznego aresztowania sprawcy. Świadkami tej sceny były drużyny rozgrywające mecz, widzowie na stadionie, żona trenera i jego dwie córki. Dopiero na komisariacie dotarło do Maitlanda, o co został oskarżony. Tylko, że trener w tym czasie przebywał ponad 100 kilometrów od miejsca zbrodni, był na spotkaniu ze znanym pisarzem Harlanem Cobenem (ma świadków w postaci innych uczestników i nagrania z kamer telewizyjnych). Dowody jednak świadczą o całkowitej winie oskarżonego. Jak można być w dwóch miejscach jednocześnie? Ralph Anderson i prokurator Bill Samuels nie mają wątpliwości, kto zabił. Pozostaje jedynie kwestia udowodnienia, że mają do czynienia z kłamcą (jednak jak, skoro ma materiały świadczące o niewinności). Społeczeństwo Flint City domaga się sprawiedliwości.

Outsider to nie jest zwykłe thriller. Legendy o złych mocach są znane niemal każdemu, niektórzy traktują je z przymrużeniem oka, a inni szukają w nich okruchów prawdy. Bardzo racjonalny i twardo stąpający po ziemi Anderson będzie potrzebował pomocy pani detektyw Holly Gibney, dla której świat innych bytów nie jest niczym niezwykłym. O ile pierwsza część koncentruje się na zbrodni, o tyle druga połowa książki to hołd oddany tematyce ścierania się dobra ze złem w wielu różnorodnych aspektach (zarówno w świecie materialnym, jak i duchowym). Finał to już zdecydowanie mocny horror.

King nie stosuje półśrodków: szczegółowe, często brutalne i odrażające opisy zbrodni kreśli ciężkim, ostrym i jednocześnie bardzo wyrafinowanym językiem. W powieści jest także wiele odniesień do czasów współczesnych pisarzowi: wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA, pojawia się także Gra o tron, a nawet Face Time z iPhone’a. Dzięki temu, iż narracja prowadzona jest z punktu widzenia kilku bohaterów (Andersona, żony Maitlanda, Terry’ego i innych), w historii pojawia się coraz więcej logicznych dziur i niedopowiedzeń. Jakby rzeczywistość otaczająca Ralpha kpiła z naukowych dowodów, śladów i logicznego myślenia. Pojawia się za to miejsce na domysły, snucie niemożliwego i różnorodne odchylenia od świata materii.

King znakomicie włącza do swojej powieści twórczość innych pisarzy, m.in. wspomnianego już Harlana Cobena, Agathę Christie, Edgara Allana Poego ( jego opowiadania „William Wilson”), Arthura Conana Doyle. Odwołuje się do ich najbardziej znanych utworów, wykorzystuje suspens, tworzy klimat tajemniczości i nieokreślonego bliżej lęku, każe balansować swoim bohaterom na granicy postępowania moralnego i przekraczania zawodowej etyki. Jest tez kilka autoodwołań do własnych powieści, ale te docenią jedynie miłośnicy jego prozy (zdradzenie fabuły trylogii o Billu Hodgesie). Nie bez powodu King jest najchętniej wypożyczanym w bibliotekach pisarzem.

Outsider nieco zaskakuje: dotychczas grono tytułów twórcy Lśnienia spokojnie wprowadzało czytelnika w fabułę, aby w pewnym momencie zintensyfikować tempo akcji. Tutaj mamy od razu bardzo mocne wprowadzenie, które zostaje podkręcane w kolejnych rozdziałach. Od książki naprawdę trudno się oderwać.

Autor niewątpliwie jest bystrym obserwatorem świata, a przy tym bardzo dobrym pisarzem.  Król horrorów i mocnych wrażeń powrócił na literacki tron.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Prószyński S-ka

Outsider (Stephen King)

Pattyczak

Tytuł: Outsider

Autor: Stephen King

Tytuł oryginalny: The Outsider 2018

Tłumaczenie: Tomasz Wilusz

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  05/06/2018 Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 640

ISBN: 978-83-8123-266-1

 

Podsumowanie

Outsider

Outsider
  • 9.5/10
    Fabuła
  • 9.5/10
    Stylistyka
  • 9.5/10
    Wydanie

Zalety

  • płynne przejście od thrillera do horroru
  • suspens i literacki hołd innym twórcom
  • mocna historia od pierwszych kart powieści

Wady

  • zdradzenie fabuły innych powieści Kinga