24 lipca 2022

Pamiętnik Czarnego Noska to urocza opowieść o przeżyciach małego misia, który doświadczył wiele niezwykłych przygód. I chociaż książka Janiny Porazińskiej nieco trąci myszką, to nadal pozostaje wyjątkowo przyjemną lekturą dla młodych czytelników.

Poszukiwania zaginionego misia

Tak naprawdę cała fabuła skupia się wokół przygód pluszowego misia o imieniu Czarny Nosek. W formie pamiętnika przedstawia swoje losy, począwszy od momentu kupienia go w sklepie przez ukochaną Małgosię skończywszy na przeprowadzce do biura redakcyjnego, gdzie pracuje mama Małgosi. Karty książki wypełniają opisy przygód małego misia, a raczej jego kolejnych zaginięć w trakcie podróży w lesie, w górach czy też wycieczki szkolnej. Czarny Nosek poznaje wówczas życie poza miastem, inne zwierzęta i dzieci, co skrupulatnie opisuje w swoim pamiętniku.

Powieść lekko naznaczona czasem

Pamiętnik Czarnego Noska ukazywał się w odcinkach na łamach dziecięcego czasopisma „Słonko”, a następnie został wydany w formie książki w 1964 roku. Nie powinno zatem dziwić, że niektóre opisane w powieści zwyczaje czy też sytuacje są dla współczesnego czytelnika nierealne i mało wiarygodne. Ot, chociażby to, jak zwraca się opiekunka do swego misia, nazywając go „synkiem” czy też codzienne życie Julci, która musiała pomagać rodzicom w polu, ugotować obiad, zajmować się młodszym braciszkiem, przynieść do domu wodę ze studni i na dodatek mieszka w domu, w którym toaleta znajduje się na zewnątrz. Podobna sytuacja dotyczy opisu wielkiej powodzi w górach (uwięzionych turystom jedzenie przylatuje helikopterem prosto z Krakowa) czy też wycieczki do lasu.

Pamiętajmy jednak, że wszystkie wydarzenia zostały opisane z perspektywy małego misia, który nie zawsze jest w stanie wszystko od razu zrozumieć i odczuwa rozmaite emocje, od radości poprzez niepewność, skończywszy na strachu. Podobnie jak małe dzieci, które dopiero zaczynają poznawać świat poza własnym mieszkaniem/domem. Taka perspektywa sprawia, że młodym czytelnikom jest o wiele łatwiej utożsamić się z głównym narratorem powieści.

Wieczorna czytanka

Pamiętnik Czarnego Noska jest lekturą dla klas 1-3. Czy to dobrze? Cóż, dla pierwszoklasistów samodzielne czytanie całości jest za trudne i przede wszystkim zbyt długie (książka liczy ponad sto stron), zaś nieco starsze maluchy mogą odbierać ją jako stosunkowo infantylną i zbytnio naciąganą pod względem fabularnym. Na pewno znakomicie sprawdzi się jako wieczorna czytanka dla przedszkolaka w wieku 5-6 lat czytana na głos przez rodzica.

Sama historia jest naprawdę urocza i wciągająca, ma w sobie dużo ciepła. Miś razem z czytelnikiem dowiaduje się, czym jest prawdziwa przyjaźń i poświęcenie, jak wygląda tęsknota i jak ważne jest w życiu dobre wychowanie. To niewątpliwie ważne dla młodego człowieka tematy, które poznaje w prosty i przystępny dla jego wieku sposób.

Pamiętnik Czarnego Noska Janiny Porazińskiej to naprawdę wdzięczna lektura dla starszych przedszkolaków. Dziadkowie czytający swoim wnukom odnajdą tu echa swego dzieciństwa, a i opis niektórych sytuacji czy tez używanych słów stwarza niesamowitą okazję do wyjaśnienia, jak kiedyś funkcjonował świat i dlaczego do pisania używało się papieru i kałamarza z piórem.

Polecam dziecięce lektury:

>Księga Baśni Andersena

>Złota Księga Bajek

>Kraina baśni

Pattyczak

Tytuł: Pamiętnik Czarnego Noska

Seria: Seria z niezapominajką

Ilustracje: Ewa Podleś

Wydawnictwo: Wilga

Data i miejsce wydania: 26/06/2016, Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 104

ISBN: 978-83-280-3885-1

Podsumowanie

Pamiętnik Czarnego Noska

Pamiętnik Czarnego Noska
  • 6.5/10
    Fabuła
  • 8/10
    Stylistyka
  • 8/10
    Wydanie

Zalety

  • niesamowicie uroczy główny bohater - miś Czarny Nosek
  • wartka akcja, wiele się dzieje
  • lektura uczy przyjaźni, miłości i szacunku do drugiej osoby

Wady

  • słownictwo nieco trąci myszką, trzeba wyjaśniać niektóre słowa i opisywać działanie przedmiotów z minionej epoki