29 lipca 2016

Pani Noc Cassandra ClarePołączenie wiktoriańskiej Anglii z technicznymi nowinkami spod znaku pary, które pojawiło się w trylogii Diabelskie maszyny oraz w serii książek Dary anioła, podbiło serca czytelników na całym świecie. Niecodzienne zespolenie steampunku z plejadą fantastycznych bohaterów (wampiry, aniołowie, demony, osoby obdarzone mocą itp.) i niebanalnymi rozwiązaniami fabularnymi sprawiło, że Cassandra Clare stała się jedną z najpopularniejszych autorek powieści fantasy na całym świecie. Również w Polsce jej twórczość zyskała grono wiernych miłośniczek.

A jeśli dodać do tego wszystkiego kinową ekranizację pierwszego tomu (Dary Anioła: Miasto Kości z Lily Collins grającą Clary Fray) i telewizyjny serial, które jedynie podsycają apetyty czytelników głodnych dalszych przygód ich ukochanych bohaterów, to autorce nie pozostało nic innego jak tylko stworzenie kontynuacji bestsellerowej serii. I w ten oto sposób powstał nowy cykl – Mroczne Intrygi – którego pierwszym tomem jest Pani Noc.

Zapewne po książkę sięgną nie tylko miłośnicy przygód Nocnych Łowców, ale także osoby nieznające wcześniejszych powieści z fantastycznego uniwersum, dlatego pierwsze kilkadziesiąt stron może wydawać im się nieco skomplikowane. W każdym razie minęło ponad pięć lat, od kiedy o mały włos świat Nocnych Łowców nie przestał istnieć. Mroczna Wojna całkowicie zmieniła bieg wydarzeń, wiele organizacji musiało przejść rewolucyjne zmiany, co znacząco wpłynęło na otaczającą bohaterów magiczną rzeczywistość. Emmę Carstairs opanowała żądza zemsty i młoda kobieta walczy o to, by dowiedzieć się, kto zabił jej rodziców.. Jednak jej wendetę niweczy odkrycie Juliana Blackthorne’a: w całym Los Angeles zawiązał się ogromny spisek demonów, który obejmuje swoim zasięgiem całe miasto, od miejskiej plaży do podrzędnego baru w centrum. Jakby tego było mało, to Faerie, które porwały Marka Blackthorne’a (brat Juliana) w finale Miasta niebiańskiego ognia niespodziewanie wypuszczają go na wolność. Jednak czy można im ufać? Wszak czas płynie tam zdecydowanie inaczej i nie dość, że chłopak w ogóle się nie postarzał, to na dodatek nie rozpoznaje własnej rodziny. Czy powrót do najbliższych uleczy rany, jakie powstały w jego duszy?

Cassandra Clare nie zawiodła: na ponad ośmiuset stronach przewijają się postacie znane z jej wcześniejszych książek (jak chociażby Jace, Clary, Magnus, Alec, Tessa, Jem i inni), zaś sama akcja jest zbliżona do poprzednich powieści, bowiem Pani Noc to bardzo zgrabne połączenie powieści przygodowej i romansu, głęboko zanurzone w fantastycznym świecie. Warto podkreślić, iż ci wszyscy bohaterowie z poprzednich tomów stanowią tło dla obecnych wydarzeń (poznajemy ich dalsze losy oraz dowiadujemy się, co działo się w ciągu tych pięciu lat od zakończenia wojny), w których pierwsze skrzypce gra Emma i Julian. Niemniej liczne odniesienia do Darów anioła oraz Diabelskich maszyn to swoiste smaczki, które z pewnością docenią wierni fani prozy Clare.

Warto powiedzieć kilka słów o nowej protagonistce, jaką jest Emma. Z jednej strony nieco przypomina połączenie Clary i Tessy, ma w sobie odwagę, determinację i zdrowy rozsądek, zaś z drugiej jest od nich całkowicie inna. W wieku dwunastu lat straciła rodziców, co znacznie wpłynęło na rozwój jej osobowości: jest buntowniczką, nie ukrywa swoich mocy, łaknie zemsty i w chwilach furii najpierw działa, a potem dopiero zaczyna zastanawiać się nad swoimi czynami. I chociaż wie, że miłość do parabatai jest zakazana, to podobnie jak poprzednie protagonistki musi toczyć wewnętrzną walkę z rodzącym się niespodziewanym uczuciem. Towarzyszący jej główny bohater książki – Julian Blackthorne – jest całkowitym przeciwieństwem dziewczyny. To artysta, ale jednocześnie człowiek bardzo rozważny, zawsze posiadający gotowy plan, cechujący się odpowiedzialnością, ujmujący swoją dojrzałością i powagą w każdej sytuacji.

Na dodatek Clare niejako wodzi czytelników za nos: z jednej strony powiela niektóre rozwiązania fabularne i cechy protagonistów, jednak w kulminacyjnym momencie wszystko wywraca do góry nogami, całkowicie zaskakując rozwojem wydarzeń. A jeśli dodać do tego nieustanne zwroty akcji i mnogość scen mrożących krew żyłach, to nie pozostaje nic innego, jak tylko sięgnąć po tom otwierający cykl Mroczne intrygi. Dla miłośników świata Nocnych Łowców to pozycja obowiązkowa. Jednak warto mieć na uwadze, iż Pani Noc jako pojedyncza powieść może być nieco trudna w odbiorze ze względu na liczne nawiązania do poprzednich serii.

Pattyczak

Tytuł: Pani Noc
Tytuł oryginalny: Lady Midnight. The Dark Artificies – Book One 2016
Autor: Cassandra Clare
Seria: Mroczne Intrygi – Księga Pierwsza
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła, Małgorzata Strzelec
Wydawnictwo: MAG
Data i miejsce wydania: 30.03.2016,Warszawa
Oprawa: miękka
Wydanie: I
Liczba stron: 830
ISBN: 978-83-7480-640-4

Podsumowanie

Pani Noc

Pani Noc
  • 4.5/10
    Fabuła
  • 6/10
    Stylistyka
  • 8/10
    Wydanie

Zalety

  • Nawiązanie do poprzednich serii
  • Duża ilość stron

Wady

  • Podobny rys psychologiczny postaci
  • Trochę za dużo romansu