10 maja 2018

I oto dzięki za sprawą Pana Poety otrzymaliśmy najlepszą pozycję do dziecięcej biblioteczki z całej serii książeczek jego pióra. Paw, co miał ogon z przyjaźni niesie ze sobą najpiękniejsze przesłanie, jakim jest wartość przyjaźni i chęci niesienia pomocy w trudnych chwilach.

Paw, co miał ogon z przyjaźni pokazuje, iż najważniejsze w życiu jest oparcie w bliskim i możliwość pomocy w trudnych momentach. W takiej sytuacji znalazł się właśnie główny bohater książeczki, tytułowy Paw. Zaczął tracić piórka i bardzo mocno to przeżywał. Na szczęście z pomocą przyszli mu jego ptasi przyjaciele, którzy zebrali piórka utracone w wyniku jesiennych zmian na ciele i podzielili się z Pawiem. Ten otrzymał piękny, wielobarwny ogon – pokochał go nawet mocniej niż swój własny!

Jednak Paw nie od razu miał pomoc ze strony przyjaciół, inne ptaki (np. Szpak) bardzo go szykanowały. Jednak nasz główny bohater nie był taki, jakim jest stereotypowy paw. Nie ma w nim buty, nie chodzi dumny i nie dokucza innym z powodu mniejszego ogonka. Wręcz przeciwnie, to bardzo sympatyczny zwierzak, który chętnie pomaga innym i sam cieszy się z okazałej pomocy.

Novum w przypadku tej pozycji od Pana Poety polega na tym, iż w trakcie lektury dziecko powinno dołączyć do reszty bohaterów i pomóc pawiowi w odzyskaniu piórek, które znajdują się na końcu książki do wycięcia. Jedne są kolorowe, innym zaś trzeba dopiero nadać barwne odcienie.

Obecne są, podobnie jak w poprzednich częściach, wspaniałe, przyciągające oko ilustracje Joanny Młynarczyk. Doskonale współgrają z książkowymi dialogami, a także ćwiczą przy okazji ruchy szyi, bowiem część z nich jest pionowa i wymaga porządnego ruszenia głową.

Paw, co miał ogon z przyjaźni zachęca do życzliwości i pomagania innym. Nawet, jeśli jest to bardzo malutka pomoc, to okazuje się, że nawet każdy mały gest czy dar, w kupie, stanowi naprawdę potężną dawkę wsparcia dla potrzebującego. Moim zdaniem to najpiękniejsza z książek Pana Poety i najbardziej wartościowa, bo dotyka uniwersalnego tematu i promuje piękne, ponadczasowe wartości.

To piątka książeczka z ptasiej ekipy Pana Poety:

Kaczka co przebrała miarkę

Wróbel, co oćwierkał sąsiadów

Kura, co tyła na diecie

Kruk, co kracze pokrakanie

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Prószyński Media

Pattyczak

Tytuł:  Paw, co miał ogon z przyjaźni

Seria: Pan Poeta

Ilustracje: Joanna Młynarczyk

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  12/04/2018 Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 40

ISBN: 978-83-8123-209-8

Paw, co miał ogon z przyjaźni (Pan Poeta)

Podsumowanie

Paw, co miał ogon z przyjaźni

Paw, co miał ogon z przyjaźni
 • 10/10
  Fabuła
 • 10/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • wycinanki interaktywne do lektury
 • piękne przesłanie o wartości przyjaźni
 • pozbawienie pawia cech buty i pychy

Wady