9 sierpnia 2017

Niektórzy ludzie uważają, że najlepszym przyjacielem człowieka jest pies. Czy aby na pewno? Leonie Swan w Pazurze sprawiedliwości udowadnia, iż można zaprzyjaźnić się z afrykańską papugą żako o imieniu Gray. Owa znajomość może być o tyle cenniejsza od przyjaźni człowieka z innymi zwierzętami, gdyż z ową papugą można sobie czasami naprawdę porozmawiać.

Pazur sprawiedliwości ma dwóch protagonistów: jednym jest doktor Augustus Huff, antropolog na Uniwersytecie w Cambridge, drugim zaś rozgadany i przemądrzały ptak, który wraz z akademickim profesorem mierzy się z tajemniczą śmiercią studenta. Pozornie to samobójstwo, Elliot Reginald Fitzroy, przyszły Lord Fairbanks, jednak dlaczego młody i zdolny człowiek miał sobie odebrać życie? Człowiek i papuga postanawiają razem rozwiązać tę nietypową zagadkę.

Augustus Huff to klasyczny angielskie pedant, który wierzy w przesądy, zmaga się z wewnętrznymi lękami i jednocześnie mierzy się z nowym, wymagającym odwagi i zaangażowania wyzwaniem. Czy możliwe, że Gray ze swoim małym móżdżkiem rozumie otaczający go świat i zarazem brutalną rzeczywistość ludzi? Szybko okazuje się, iż rezolutna papuga jest całkowitym przeciwieństwem antropologa, której ulubioną czynnością jest nieustannie gadanie i śpiewanie.

Pozornie Pazur sprawiedliwości to lekki i przyjemny kryminał, jednak Swann stawia kilka ważnych pytań:  czy jeszcze jakiekolwiek znaczenie ma miłość, przyjaźń i lojalność gdy naprzeciw nim staje władza, pochodzenie społeczne i egoizm człowieka? Co jest warte podjęcia walki, czy racjonalne myślenie może ugiąć się pod ciężarem pychy i gniewu? I najważniejsze pytanie: czy człowiek nie może już ufać drugiemu człowiekowi, a prawdziwa przyjaźń jest możliwa tylko z papugą? Lekkie pióro, jakim posługuje się autorka, stanowi niewątpliwy atut książki, niemniej tematy z jakimi się mierzy są o wiele poważniejsze. I tylko papuga żako śpiewająca hity Lady Gagi przypomina, iż nie wszystkim należy się przejmować.

Najnowszy tytuł Swann nieco odstaje od debiutanckiej Sprawiedliwości owiec: rozwój fabuły jest nieco bardziej stonowany, sporo uwagi pisarka poświęciła także samej hodowli papug żako. Czy jest to pozycja gorsza?  Nie, bowiem spełnia ten sam cel co poprzednie książki – bawi czytelnika.  Pazur sprawiedliwości to dobry kryminał na letnie wieczory: niewymagający, okraszony sporą dawką humoru i przede wszystkim z uroczym, chociaż pretensjonalnym finałem.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Prószyński Media

Pattyczak

Tytuł: Pazur sprawiedliwości

Autor: Leonie Swann

Tytuł oryginalny: Gray 2017

Tłumaczenie: Agnieszka Walczy

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  13/06/2017 Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 375

ISBN: 978-83-8097-157-8

Strona wydawnictwa:  Pazur Sprawiedliwości wyd. Prószyński

 

Podsumowanie

Pazur sprawiedliwości

Pazur sprawiedliwości
 • 6/10
  Fabuła
 • 6.5/10
  Stylistyka
 • 8/10
  Wydanie

Zalety

 • papuga śpiewająca Lady Gagę
 • lekka i przyjemna stylistyka
 • bohater o angielskim poczuciu humoru

Wady

 • brak stopniowania napięcia