10 stycznia 2023

Tym razem Kubuś Puchatek i jego Przyjaciele wyruszają na poszukiwanie śniegu. Krzyś nie może się już doczekać pierwszych zimowych dni, zaś pozostali mieszkańcy Stumilowego Lasu mają z tym nie lada problem. Skąd się bierze śnieg? Co się z nim robi? Skąd Krzyś wie, kiedy zacznie się zaraz-padanie-śniegu? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce Pierwszy śnieg z cyklu „Kubuś i Przyjaciele”.

„Zaraz-się-zacznie-padanie-śniegu”

Podczas spaceru po lesie razem z Krzysiem pewien miś o bardzo małym rozumku postanowił poszukać pszczół, a konkretnie miodku. Był bardzo zdziwiony, że nie mógł znaleźć ani jednej z nich i nawet się tym nieco zasmucił. Zaskoczyło go także zachowanie Krzysia, który zamiast szukać najlepszego małego co nieco pobiegł do domu po zimowe buty, nie mogąc doczekać się pierwszego, tegorocznego śniegu.  Tak naprawdę w ogóle nie zrozumiał swego przyjaciela, który stwierdził, iż „zaraz-się-zacznie-padanie-śniegu”, dlatego postanowił udać się do pozostałych mieszkańców Stumilowego Lasu i znaleźć odpowiedź na frapujące go pytanie. Tygrys, Prosiaczek i Sowa, Kłapouchy i oczywiście Kubuś rozpoczynają śledztwo w tej sprawie! Przyjaciele dowiedzą się, skąd się on w ogóle bierze i co można z nim zrobić. Co ich najbardziej zaskoczy to fakt, iż pierwszy zimowy śnieg to naprawdę bardzo przyjemne wydarzenie, o ile spędza się go w gronie najbliższych.

Najładniejsza Kubusiowa grafika, jaką znam!

Kubuś i Przyjaciele. Pierwszy śnieg to pierwsza książka o Puchatku, jaka podbiła moje serce pod względem ilustracji. Owszem, inne opowieści o mieszkańcach Stumilowego Lasu są ładne, ciepłe, przyciągające oko, ale w tym wydaniu jest coś, co całkowicie mnie urzekło. Praca wykonana przez Federico Mancuso i Alessia Pastorello sprawiła, że moje czytelnicze serduszko kompletnie się rozpłynęło. Miękka kreska, pastelowe barwy wypełniające niemal całą przestrzeń, a także subtelne pociągnięcia pędzla oddające dynamicznie zmieniającą się aurę w lesie sprawiają, że na kartach dzieje się naprawdę dużo. Znakomicie uzupełniają literacki tekst, coś wspaniałego!

Kolejną zaletą omawianej pozycji jest jej językowa odsłona. Catherine Hapka w tłumaczeniu Katarzyny Łączyńskiej doskonale oddała charakter mieszkańców Stumilowego Lasu. Kłapouchy jest wiecznie zdołowany i na wszystko marudzi, Prosiaczek się wszystkiego boi i ciągle jąka, Tygrysek pierwszy wyrywa się do wszystkiego i wszystko lubi, Królik się wymądrza podobnie jak Sowa, a Kubuś, jak to Kubuś, niezbyt długo myśli i często dochodzi do absurdalnych wniosków.

Puchacia seria opowiastek

Pierwszy śnieg Catherine Hapki to kolejna odsłona jej prac związanych ze Stumilowym Lasem. Pisarka znana jest jako współtwórczyni innych tytułów ze świata Puchatka: Kurowanie Kubusia, Niespodzianka dla Sowy, Wielka księga opowieści, Nie ma jak dom!, Ponury dzień Kłapouchego, Cierpliwy królik czy chociażby Kubusiowe zawody to tylko nieliczne książeczki, jakie powstały w ramach serii „Kubuś i Przyjaciele”. Pisarka ma wprawną, literacką dłoń i doskonale udaje jej się połączyć klimat stworzony przez A.A. Milnego z całkiem nowymi opowieściami.

Pierwszy śnieg. Kubuś i Przyjaciele to przepiękne ilustrowana opowieść o ostatniej porze roku. Zima nie jest tutaj brzydka, mroźna ani też straszna, wręcz przeciwnie – to czas zabaw i wielkiej radości, jeśli tylko spędza się ten czas z najlepszymi przyjaciółmi. Bohaterowie uczą się nawzajem, wspierają i sobie pomagają. Zawsze przyjaźnie nastawieni do świata, wspólnie stawiają czoła małym-wielkim problemom i szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Nie wyobrażam sobie, aby tej książeczki mogło zabraknąć w biblioteczce malucha. Zwłaszcza teraz, zimą. Pozycja obowiązkowa!

Pozostałe książki o Kubusiu Puchatku na blogu:

Kubuś Puchatek (A.A. Milne) – recenzja

Chatka Puchatka (A.A. Milne) – recenzja

Kubuś i Przyjaciele. Ulubione historie

12 opowiastek ze Stumilowego Lasu

Był sobie miś (Jane Riordan)

Pattyczak

Tytuł: Kubuś i Przyjaciele. Pierwszy śnieg

Autor: Catherine Hapka

Tytuł oryginalny: Winter’s First Snow

Ilustracje: Federico Mancuso i Alessia Pastorello

Tłumaczenie: Katarzyna Łączyńska

Wydawnictwo: Olesiejuk

Data i miejsce wydania: 26/10/2022, Kraków

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 48

ISBN: 978-83-67164-36-8

Podsumowanie

Pierwszy śnieg. Kubuś i Przyjaciele

Pierwszy śnieg. Kubuś i Przyjaciele
 • 10/10
  Fabuła
 • 10/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • wspaniałe, bajkowe ilustracje
 • znakomicie oddany charakter bohaterów
 • ciepła, klimatyczna opowieść

Wady

 • brak!