15 marca 2017

Akcja powieści rozgrywa się w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, kiedy to świat żył wydarzeniami na Bliskim Wschodzie, a konkretnie wojną iracką rozpoczynającą okupację Kuwejtu. Brytyjczycy i Amerykanie powołują do życia Komitet Meduza zajmujący się szukaniem w Iranie magazynów z bronią typu ABC. Służby, dzięki nasłuchowi, wiedzą również o tajnej broni Husajna zwaną „Pięścią Boga”, która służy do wystrzelenia ogromnych głowic jądrowych. Oficer SAS, Mike Martin (mówiący perfekcyjnie po arabsku), zostaje przerzucony do Bagdadu, by nawiązać kontakt z dawnym oficerem i izraelskim szpiegiem w otoczeniu Saddama, zwanego „Jerychem”, którego tożsamość, lojalność i motywy działania zostały solidnie podważone.

W moim przekonaniu, na rynku literackim istnieje jedynie trzech pisarzy potrafiących doskonale pisać na temat działania służb specjalnych. Pierwszy z nich to Robert Ludlum (i jego słynna seria o Jasonie Bournie), którego książki skupiają się przede wszystkim na wartkiej akcji z udziałem głównego bohatera. Drugim autorem jest John Le Carre, piszący bardzo ciekawie, ale z typowym dla siebie angielskim dystansem. Natomiast trzeci z nich, Frederick Forsyth, jest intrygującym i wciągającym czytelnika pisarzem, bowiem jego twórczość charakteryzuje się skupieniem na detalach. Tło fabuły jest oparte na autentycznych zdarzeniach (w przeciwieństwie do wcześniej wymienionych autorów, którzy przeważnie bazują na własnej wyobraźni), jednocześnie włączając do akcji realnych bohaterów (najczęściej przywódców państw, między innymi George’a Busha, Benjamina Netanjahu, Margaret Thatcher). Nie inaczej jest w przypadku Pięści Boga – Forsyth skupia się na charakterystyce działań wojennych ze szczególnym naciskiem na sposób funkcjonowania broni i jej budowy (fani militariów powinni czuć się szczególnie usatysfakcjonowani).

Nowoczesna technologia szpiegowska nadal nie jest w stanie zastąpić zmysłu obserwacji człowieka. To, czego nie mogły wytropić satelity i samoloty szpiegowskie, zostało odnalezione przez wyszkolonego i doskonale znającego język i topografię arabskich terytoriów brytyjskiego szpiega wychowanego w Iraku. Agencje wywiadowcze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii współpracują z Mosadem, aby odnaleźć składy broni Husajna i powstrzymać go przed podbojem państw arabskich i zniszczeniem Izraela. Mosad ma jednak na uwadze zupełnie inne priorytety, niż podaje do oficjalnej wiadomości, skrupulatnie je realizując. Pięść Boga kładzie nacisk na wyjaśnieniu zakulisowych wydarzeń, dzięki którym Saddam Husajn doszedł do władzy, a to wszystko rozgrywa się na tle wojny iracko-irańskiej, stanowiącej ważny kontekst dla psychologicznego rozwoju kilku postaci. Niemniej Forsyth znacznie więcej uwagi poświęca opisowi działań wojennych w Iraku, niż skupia się na szybkiej i wartkiej akcji w wykonaniu jednego bohatera. Nie brakuje charakterystycznej dla tego autora narracji dziennikarskiej, balansującej na pograniczu relacji i reportażu.  Warto podkreślić, iż pojawiających się na kartach powieści braci Mike’a i Terry’ego Martinów można spotkać w Afgańczyku, skupiającym się na działaniach MI6, CIA oraz ISI przeciwko Al-Kaidzie.

Europa Zachodnia i Stany Zjednoczone postępują zgodnie ze swoim dziedzictwem intelektualnym, czyli w duchu judeo-chrześcijańskiej filozofii moralnej i grecko-rzymskiej logiki. Natomiast Saddam Husajn nie ma nic wspólnego z islamskim myśleniem i wzorem postępowania, lecz swoimi czynami nawiązuje do schedy starożytnej Niniwy, w myśl „nie liczą się ludzie, a jedynie zwycięstwo”. Polityka i mentalność ludzi Bliskiego Wschodu jest zupełnie odmienna niż u ludzi Zachodu. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, aby przekonać się, że wojna znaczy dla obu stron coś zupełnie innego. Skupienie fabuły na pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej i jej daleko idących geopolitycznych konsekwencjach w oparciu o autentyczne wydarzenia i realnie podjęte działania wojenne dało znakomity efekt w postaci politycznego thrillera najwyższej klasy. Realistyczna narracja w połączeniu ze szczególnym zwróceniem uwagi na militarne detale pozwala na zatarcie granic między fikcją a prawdziwymi zdarzeniami. Forsyth po raz kolejny udowadnia, iż zasługuje na miano jednego z najlepszych twórców sensacyjnych powieści spośród swego pokolenia.

Pattyczak

Tytuł: Pięść Boga

Tytuł oryginalny: The Fist of God 1994

Autor: Frederick Forsyth

Tłumaczenie: Tomasz Wyżyński

Wydawnictwo: Albatros

Data i miejsce wydania: Opole 2013

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 590

ISBN: 978-83-7885-638-2

Recenzja ukazała się najpierw na stronie Gildii.

Podsumowanie

Pięść Boga

Pięść Boga
  • 8/10
    Fabuła
  • 8/10
    Stylistyka
  • 8/10
    Wydanie

Zalety

  • charakterystyka działań wojennych
  • trzymająca w napięciu akcja
  • opis mentalności ludzi Bliskiego Wschodu

Wady