16 marca 2018

Pocałunek stali Jeffrey’a Deavera jest tylko dowodem na mistrzostwo autora w wodzeniu za nos czytelnika w rozwiązaniu zagadki. Po raz kolejny mamy ukazanych wiele tajemnic pozornie niemających ze sobą nic wspólnego, które rozwikłać musi para policyjnych detektywów. Amelia Sachs, piękna rudowłosa pani detektyw oraz Lincoln Rhyme, sparaliżowany intelektualista na wózku tworzą idealny duet w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek. Po raz pierwszy czytelnik mógł ich spotkać w Kolekcjonerze kości, sfilmowanej w 1999 roku w reżyserii Philipa Noyce’a, z Angeliną Jolie i Denzelem Washingtonem w rolach głównych.

Akcja Pocałunku stali rozpoczyna się w centrum handlowym na Brooklynie, gdzie Sachs podąża tropem mężczyzny podejrzanego o zabójstwo. Pościg niestety zostaje przerwany wskutek tragicznego wypadku. Do układu napędowego ruchowych schodów wpada na pozór przypadkowy mężczyzna, który ginie w straszliwych męczarniach. Amelia przerywa akcję, by ruszyć na pomoc poszkodowanemu, dzięki czemu zbiegowi udaje się uciec. Policja wystawia za nim list gończy, a pani detektyw angażuje do pomocy eksperta kryminalistyki i zarazem swojego życiowego partnera, Lincolna Rhyme’a, który niedawno zakończył współpracę z policją. Po wnikliwej analizie danych z miejsca wypadku okazuje się, ze cała intryga została ukartowana, a ofiara była pierwszą z wielu, bowiem na terenie Nowego Jorku dochodzi do wielu dziwnych morderstw.

Przedmioty codziennego użytku zamieniają się w niebezpieczną broń odbierającą życie ich użytkowników. Kuchnie gazowe, kuchenki mikrofalowe, tarcze do cięcia drewna i metalu, a nawet sygnalizacja świetlna i układy działające w samochodach mogą stać się śmiertelną pułapką. Do zespołu Rhyme’a dołącza Juliette Archer, studentka i stażystka Lincolna, obdarzona niezwykłym instynktem analizy danych. Zespół rozpoczyna walkę z czasem,. Czy uda im się przewidzieć kolejne morderstwo i odkryć motywy działania zleceniodawcy? Co łączy podejrzanego o pseudonimie NS 40 z centrum handlowego z Vernonem Griffithem, chorym na zespół Marfana i dziennikarzem Toddem Williamsem? Jaką rolę ma odgrywa nieśmiała i zraniona przez życie Amelia szukająca stabilizacji i ukojenia po przeżytej traumie?

Bohaterowie Pocałunku stali są niejednoznaczni i nie sposób ich łatwo ocenić. Wrażliwy czytelnik nawet może poczuć sympatię do przebiegłego mordercy, kiedy pozna historię jego życia oraz motywację działania. Można nawet zrozumieć ofiary zachłannych koncernów i inaczej spojrzeć na przyczyny działania skrzywdzonych ludzi, niemniej drogę, jaką obierają, nie sposób w pełni usprawiedliwić. Deaver sugeruje, aby czytelnik sam w głębi serca odpowiedział sobie, czy naprawdę można potępiać powieściowych antagonistów.

Jeffrey Deaver jest mistrzem manipulacji, układaniu intryg oraz w tworzeniu tajemniczych bohaterów, których natura często bywa wręcz diaboliczna. W Pocałunku stali ma odbicie cały współczesny świat: inteligentne urządzenia, programy kodujące, hakerzy, chmury danych, handel danymi osobowymi i manipulacja ludźmi są normalną rzeczywistością. Obok nas żyją przeciwnicy globalizacji i ich żarliwi przeciwnicy. Koncerny, które bogacą się na żądzy pożądliwości człowieka nie zważają na koszty, które ponosi ludzkość. Liczy się tylko zysk. Technologie, takie jak sterowniki Datawisa 5000 służą nie tylko poprawie jakości życia, ale mogą zostać tez wykorzystane do kontroli społeczeństwa. Niepokojąca to rzeczywistość, gdzie wpływ na działanie urządzeń ma drugi człowiek. To jedno z obliczy świata XXI wieku, fascynujące i zarazem groźne.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Prószyński S-ka

Pattyczak

Tytuł: Pocałunek stali

Autor: Jeffrey Deaver

Seria: Lincoln Rhyme

Tytuł oryginalny: The Steel Kiss 2016

Tłumaczenie: Łukasz Praski

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  23/01/2018 Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 550

ISBN: 978-83-8123-103-9

Pocałunek stali (Jeffrey Deaver)

 

 

 

Podsumowanie

Pocałunek stali

Pocałunek stali
  • 8/10
    Fabuła
  • 8/10
    Stylistyka
  • 9/10
    Wydanie

Zalety

  • odbicie rzeczywistości XXI wieku
  • technologia w krzywych zwierciadle
  • dobrze poprowadzona intryga

Wady