10 marca 2018

Czy można „pokochać noc” i zachwycić się thrillerem Dennisa Lehane? O tak, z całą pewnością! Autor takich bestsellerów jak Gdzie jesteś Amando? oraz Rzeki tajemnic i tym razem gwarantuje czytelnikowi niesamowitą podróż z niejednoznacznymi bohaterami do świata, którego motorem napędowym jest pieniądz i żądza władzy.

Rachel Childs urodziła się i wychowała w miejscu znanym jako Region Pięciu Uczelni. Jej matka, Elizabeth, była autorką poradnika zatytułowanego Schody, który okazał się prawdziwym bestsellerem. Kobieta wychowywała się wśród wykładowców uczelni i ludzi związanych ze środowiskiem naukowym. Jej matka, niezwykle charyzmatyczna osoba, zamknęła swoją córkę w świecie, w którym nie było miejsca dla ojca dziewczynki. Tęsknota za tajemniczym ojcem stała się obsesją, jaka odcisnęła piętno w życiu bohaterki Pokochać noc Dennisa Lehane. Zanim stała się rozpoznawalną osobą, poznała Briana Delacroixa, detektywa, do którego zwróciła się o pomoc w poszukiwaniu ojca. Ten jednak okazał się uczciwym człowiekiem i z pewnych powodów odmówił udziału w śledztwie i przyjęciu zlecenia.

Dziewczyna skończyła studia i dostała pracę jako dziennikarka śledcza w gazecie. Artykuły opisujące korupcję i osoby z nią powiązane przyniosły jej ogromną popularność, dzięki czemu Rachel rozpoczęła swoją telewizyjną karierę. Została wysłana na Haiti, aby opisać sytuację mieszkańców po trzęsieniu ziemi i przejściu huraganu. Gwałty, kradzieże, strzelanie do ludzi, walki gangów, głód, brak opieki medycznej i choroby na zawsze odmienił Rachel. Właściciele stacji telewizyjnej nie chcieli poznać prawdy o tamtym miejscu, przez co kariera dziennikarki nagle się załamała. Rozpadło się też jej na pozór szczęśliwe małżeństwo z Sebastianem, kolegą z pracy. Kobieta kompletnie się załamała i zamknęła w domu na wiele miesięcy.

W dniu rozwodu ponownie spotkała Briana Delacroixa, dziedzica ogromnej fortuny i jej życie uległo kolejnej diametralnej zmianie. Wyszła za mąż i zamieszkała w luksusowym apartamencie. Kochający mąż bardzo się o nią zatroszczył i pomagał w walce z chorobą. Pewnego dnia Rachel sama wyszła z domu i to, co zobaczyła, przewróciło jej świat do góry nogami. Odkryła, że jej życie jest częścią gry, o której nie miała żadnego pojęcia. Jej kochający mąż jest kimś zupełnie innym, a ona nic z tego nie rozumie. Rachel postanawia wziąć udział w grze i odkryć cała prawdę o Brianie. Nie sądziła jednak, że stawką okaże się jej życie, a ona sama zmieni się nie do poznania.

Dennis Lehane jest świetnym narratorem. Historia w Pokochać noc jest jednocześnie smutna, przebiegła, mroczna, perwersyjna i zarazem piękna. Bohaterowie są pogmatwani i niejednoznaczni moralnie, potrafią wykorzystać drugiego człowieka do granic możliwości i jednocześnie pochylić się nad bezdomnym, aby okryć go swoim płaszczem przed chłodem nocy. Lehane stworzył bardzo skomplikowane pod względem psychologicznym postacie: z jednej strony to wyrachowani oszuści, a z drugiej pragnący miłości i lojalności od najbliższych ludzie.

Sama intryga w książce jest bezwstydnie perfekcyjna. Oszustwo niemal idealne, a rozgrywający pełni uroku osobistego. Każdy pragnie złota z kopalni w Papui-Nowej Gwinei, a tylko nieliczni wiedzą, co się tam naprawdę kryje i ile jest to warte. Bohaterowie thrillera podejmują ryzyko, kładąc na szali wszystko, co posiadają. Czy było warto i jak się to skończyło?

Serdecznie polecam Pokochać noc, zasiadając do lektury nie sposób oderwać się od powieści aż do białego rana. Brian i jego przyjaciele w bardzo przebiegły sposób wciągają czytelnika do gry, w której to oni mają być zwycięzcami. A Dennis Lehane to prawdziwy mistrz, bowiem niewielu jest mężczyzn, którzy potrafią poznać to, co kobieta skrywa w swoim sercu. Musi być równie przebiegła jak mężczyzna, któremu wydaje się, że ma ją pod kontrolą i zna ją jak nikt inny. Pokochać noc jest po prostu świetna!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Prószyński i S-ka

Pattyczak

Tytuł: Pokochać noc

Autor: Dennis Lehane

Tytuł oryginalny: Since We Fell 2017

Tłumaczenie: Maciejka Mazan

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  06/02/2018 Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 470

ISBN: 978-83-8123-131-2

Pokochać noc (Dennis Lehane)

Podsumowanie

Pokochać noc

Pokochać noc
 • 8.5/10
  Fabuła
 • 9/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • nie można przewidzieć zakończenia
 • bardzo wciągająca fabuła
 • autor wie, czego pragną kobiety w głębi serca

Wady

 • nie zauważyłam