18 lutego 2016

Porwana pieśniarkaWedług wierzeń trolle to brzydkie, wręcz odrażające istoty, które nie grzeszą intelektem i lubią siać zamęt. Te wywodzące się z mitologii nordyckiej stwory zamieszkiwały przeważnie lasy i ciemne jaskinie. Wprawdzie nieco przypominały człowieka, jednak trudno je z nim pomylić ze względu na odpychający i nieprzyjemny wygląd.

Trolle uwielbiają wszystko, co się świeci – złoto, srebro, piękne klejnoty. I oczywiście, niczym smoki, pilnowanie zgromadzonych skarbów jest dla nich jednym z ulubionych zajęć. Ze względu na swój wygląd i upodobania, jak choćby zamiłowanie do wykradania dzieci z kołysek czy ludzkiego mięsa, troldy bardzo często pojawiają się na kartach powieści. Ich wizerunki wykorzystali chociażby: J.R.R. Tolkien, Brandon Mull, J.K. Rowling czy Guillermo del Toro. Rzadko kiedy autorzy czynią z trolli głównych bohaterów swoich utworów. Danielle L. Jensen poszła o krok dalej i postanowiła połączyć znany z mitologii obraz tych istot z tym bardziej ludzkim. Co z tego wyszło?

Życie Cécile ma się niebawem zmienić – dziewczyna wyjedzie ze swojego miasteczka, by podbijać salony cudownym głosem. Matka bohaterki pragnie, by jej latorośl stała się tak sławną pieśniarką jak ona. Niestety dzień przed planowanym wyjazdem Cécile zostaje porwana przez swojego znajomego – Luca. Chłopak obiecał ją, oczywiście za sporą ilość złota, uwięzionym pod Samotną Górą trollom. Stwory te wierzą, że dziewczyna jest postacią z przepowiedni – człowiekiem, który ściągnie klątwę z ich miasta, Trollus. Cécile, by proroctwo mogło się wypełnić, jest zmuszona magicznie związać się , czyli zostać żoną, z księciem trolli – Tristana. Czy bohaterce uda się wydostać z więzienia pod ziemią? A może znajdzie w przeklętym mieście coś więcej niż tylko tęsknotę za domem i bliskimi?

Trollowa wersja „Pięknej i bestii”? Takie przynajmniej można odnieść wrażenie na samym początku. Mamy motyw porwania, oddania w niewolę bestii o książęcej krwi, więzienia, klątwy. Czyli elementy, które występują w znanej francuskiej baśni. Nawet zakończenie jest pod pewnymi względami podobne. Pojawia się jednak jedna całkiem ważna różnica – wygląd protagonisty. Jak zapewne wiecie, w „Pięknej i bestii”, pod wpływem złego czaru, książę zostaje przemieniony w bestię, a zaklęcie może pokonać tylko prawdziwa miłość. W „Porwanej pieśniarce” to nie książę został przeklęty, ale jego poddani. Żaden troll nie może opuścić miasta przysypanego skałami. A sam Tristan okazuje się najprzystojniejszym mężczyzną, jakiego Cécile kiedykolwiek widziała.

Rozwój wydarzeń, przynajmniej jeśli chodzi o wątek miłosny, jest bardzo łatwy do przewidzenia. Trzeba jednak przyznać, że nawet ta powtarzalność nie odbiera pewnej radości z czytania pozycji. Historia Cécile i Tristana wciąga – ich szczenięce zaloty, kłótnie i urazy są tak urocze, że czytelnik czyta o ich miłosnych zawirowaniach z uśmiechem na twarzy. Mimo że nie jest to opowieść rodem z romansów, choć delikatnie się o nią ociera, wątek uczuciowy okazuje się jednym z pierwszoplanowych obok tego związanego ze złamaniem klątwy czy polityką.

Tak, polityką. Trollus to nie tylko miasto pełne trolli – to coś więcej. Mieszkają w nim stwory czystej krwi, ale i mieszańce, które nie mają łatwego życia. Jeżeli pochodzisz ze związku trolla i człowieka, nadajesz się tylko do jednego – służenia istotom nieskalanym takim pochodzeniem. Kiedy jeszcze do tego wszystkiego dodamy magię(największą mocą dysponują oczywiście trolle czystej krwi) i marzenia o podboju świata zewnętrznego i ciemiężeniu ludzi, całość nabiera zupełnie innego kształtu.

„Porwana pieśniarka” to wciągająca historia o władzy, chorych ambicjach i miłości. Autorka stworzyła interesujący i żywy świat pod ziemią, gdzie każdy pełni określone mu zadanie, a knowania są na porządku dziennym. Jensen zaczerpnęła ze znanych z legend i innych powieści motywów i zgrabnie połączyła je w jedną spójną historię, którą czytelnik śledzi z zapartym tchem.

 

Katriona

Tytuł: Porwana pieśniarka
Tytuł oryginalny: Stolen Songbird
Autor: Danielle L. Jensen
Tytuł serii: Klątwa
Tom serii: I
Wydawnictwo: Galeria Książki
Przekład: Anna Studniarek
Data i miejsce wydania: 13.01.2016
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydanie: I
Format: 126 x 195 mm
Liczba stron: 432
ISBN: 978-83-64297-67-0

Podsumowanie

Porwana Pieśniarka

Porwana Pieśniarka
 • 6/10
  Fabuła
 • 6/10
  Stylistyka
 • 7/10
  Wydanie

Zalety

 • wykorzystanie postaci trolli
 • funkcjonowanie trollowego miasta
 • główna bohaterka

Wady

 • przewidywalny wątek miłosny
 • przewidywalne zakończenie