13 marca 2019

Wersja oficjalna: dwójka młodych, zakochanych w sobie ludzi zatrzymuje się na parkingu poza miastem. On idzie do łazienki, a kiedy wraca, to zastaje pusty samochód. Dziewczyna zaginęła i wszelki ślad po niej ginie. Z braku dowodów zostaje uniewinniony. Wersja nieoficjalna: para była z sobą bardzo skłócona, on ma problemy z agresją, a ona ukrywa przed nim zdradę. Nie chciał jej zrobić krzywdy, wyszedł z auta, aby odetchnąć i ukoić myśli. Kiedy ona zaginęła, nie mógł się przyznać do sprzeczki. Po długim śledztwie został wypuszczony na wolność, jednak psychicznie nadal czuję się winny zaistniałej sytuacji.

Po kilku latach Finn McQuaid wiąże się z siostrą zaginionej ukochanej, Ellen. Kiedy publicznie ogłaszają zaręczyny, dostaje tajemniczego maila z informacją, iż Layla żyje. Początkowo wydaje mu się to chorym żartem, jednak każdego dnia otrzymuje coraz więcej dowodów na to, iż to prawda. Fin zaczyna podejrzewać wszystkich swoich bliskich, przyjaciela Harry’ego, dobrą znajomą Ruby i nawet Ellen. Czy padł ofiarą wysublimowanej gry, ma do czynienia z prawdziwym porywaczem czy może zaczyna powoli popadać w schizofrenię? Co jest prawdą, a co kłamstwem?

Najnowszy thriller P.A. Paris, autorki bestsellerowej powieści Za zamkniętymi drzwiami, po raz kolejny porusza temat zręcznej, misternie zaplanowanej manipulacji i grą uczuciami drugiej osoby. Cała historia opisana w Pozwól mi wrócić jest przedstawiona z perspektywy głównego bohatera, Finna. Opisuje wszystkie wydarzenia poprzedzające pojawienie się Layli w jego życiu oraz rok ich wspólnego życia, analizując każde wydarzenie i rozmowę, które mogą przybliżyć go do odszukania ukochanej. Przez to mężczyzna nie może w ogóle zaangażować się w swój związek z Ellen, z którą niedawno się zaręczył. Męczy go sumienie, ponieważ nieustannie porównują ją do Layli, starszej siostry Ellen. Jakby tego było mało, po otrzymaniu dziwnych maili zaczyna nabierać podejrzeń niemal wobec każdego swego bliskiego. Tylko oni znali pewne szczegóły z życia jego i Layli i tylko oni mogli się podzielić tymi informacjami. Krąg zawęża się do trzech osób. Kto pogrywa z Finnem, kto chce widzieć jego cierpienie i czy ta chora gra dobiegnie kiedyś końca?

Świetnie została skonstruowana postać Layli. Dziewczyna wychowana w niełatwym środowisku ukrywa przed McQuaidem dość zadziorny i, co ważniejsze, perfidny charakter. Z drugiej strony nie sposób dziwić się jej wyborom, są determinowane przez trudne dzieciństwo. Finał, chociaż z jednej strony rozczarowujący, bo nazbyt przewidywalny, pokazuje, jak bardzo można być ślepym na wprost pokazane aluzje i jak można nie dostrzec krzyku rozpaczy otaczających nas ludzi. Pozwól mi wrócić, chociaż pozbawiona napięcia znanego z poprzednich książek B.A. Paris, pozostaje naprawdę dobrym tytułem pod względem sportretowania miłości, zakłamania i determinacji.

Nie sposób porównać powieści do pozostałych tytułów – tu bardziej niż na samą akcję nacisk został położony na kwestie powolnego niszczenia ludzkiej psychiki, perfidnej gry mającej na celu całkowitą degradację zaufania wobec bliskich. B.A. Paris nie powiela schematu Za zamkniętymi drzwiami, tutaj mamy do czynienia bardziej z powieścią obyczajową niż rasowym thrillerem. Najbardziej rozczarowuje jednak finał – nie tyle nieprzemyślany, ile nierealny. Zadziwia tym bardziej postać Finna, który często postępuje nielogicznie i nie dostrzega jawnych aluzji i dowodów podstawionych dosłownie pod nosem.

Warsztat literacki autorki Na skraju załamania pozostaje niemal niezmienny: na początku otrzymujemy subtelny, delikatny zarys sytuacji, z czasem narrator odsłania coraz więcej tajemnic, by w finale ukazać całą historię. Niczym puzzle, każdy rozdział odsłania kolejne elementy układanki. Największa wada? Książkę przeczytałam w jeden wieczór, bo liczy nieco ponad trzysta stron.

Pozwól mi wrócić, podobnie jak Za zamkniętymi drzwiami, na pewno nie jest murowanym kandydatem do tytułu thrillera roku, niemniej nie oznacza to, że książka jest zła. Podział fabuły przedstawionej z najpierw męskiej, a następnie damskiej perspektywy sprawia, iż tytuł przypomina nieco Zaginioną dziewczynę Gillian Flynn. Fanom niezobowiązujących i wciągających thrillerów powinna przypaść do gustu.

Pattyczak

Tytuł:  Pozwól mi wrócić

Autor: B.A. Paris

Tytuł oryginalny: Behind Closed Doors 2016

Tłumaczenie: Magdalena Koziej

Wydawnictwo: Albatros

Data i miejsce wydania:  13/02/2019, Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 320

ISBN: 978-83-8125-465-6

Podsumowanie

Pozwól mi wrócić

Pozwól mi wrócić
  • 5.5/10
    Treść
  • 7/10
    Stylistyka
  • 7/10
    Wydanie

Zalety

  • lekka, wciągająca lektura
  • świetny przykład mistrzowskiej manipulacji
  • przypomina nieco "Zaginioną dziewczynę" G. Flynn pod względem fabuły

Wady

  • przewidywalny finał
  • lektura na jeden wieczór