20 listopada 2020

Dziesiąta powieść Ilony Gołębiowskiej, zatytułowana Pragnienia, to książka o walce ze swoimi słabościami oraz pokonywaniem własnych ograniczeń. Wbrew pozorom, nie jest to klasyczny romans, jak sugeruje opis wydawcy na blurbie, lecz smutna historia dwójki młodych ludzi mierzących się z cierpieniem i rodzinną presją, jednocześnie szukających swego miejsca na ziemi.

On, Janek, dwudziestoczteroletni utalentowany członek drużyny Red Shadows, pochodzący z kochającej i troskliwej rodziny i odnoszący sukcesy młody mężczyzna ma przed sobą ogromną, życiową szansę – wyjazd do USA i rozpoczęcie profesjonalnej kariery w tamtejszej lidze koszykówki jest spełnieniem jego pragnień. Ona, Wiktoria, miłośniczka fotografii i córka miejscowego biznesmana ze skłonnościami do nadmiernego spożywania alkoholu. Chociaż w dziewczynie tkwi artystyczna dusza, to jednak pod wpływem zaborczego ojca decyduje się na studiowanie ekonomii, by w przyszłości móc przejąć rodzinny interes.

Oboje poznają się w klubie Hades 66, jednak nie mieli zbytnio możliwości kontynuowania tej relacji – oboje byli w innych związkach i stali przed zupełnie różnymi ścieżkami życiowymi. Po jakimś czasie spotkali się ponownie, jednak nie byli już tymi samymi ludźmi co wcześniej, zwłaszcza Janek zmienił się nie do poznania. Czy będą potrafili przełamać własne ograniczenia i słabości, by zawalczyć o prawdziwą miłość i szczęście?

Czy książka, zgodnie z blurbową obietnicą, jest zmysłowa, wciągająca i seksowna? Niekoniecznie, w gruncie rzeczy w samej fabule nie ma żadnych zaskakujących elementów – ot, historia, która może zdarzyć się każdemu z nas. Stonowana opowieść o nieco wybujałej drodze młodych ludzi szukających swego miejsca na ziemi. Nie ma tu miejsca na zbędny dramatyzm czy też dziwne, niczym niewytłumaczalne zwroty akcji – całość poprowadzona jest w logiczny i składny sposób.

Pragnienia Ilony Gołębiowskiej zdecydowanie przypadną do gustu miłośniczkom romansów. Akcja powieści rozwija się powoli, czytelnik ma czas na głębsze poznanie dwójki głównych bohaterów oraz środowisk, z jakich się wywodzą. Trzecioosobowa narracja prowadzona naprzemiennie z perspektywy męskiej i żeńskiej pozwala na pełne zrozumienie sytuacji, w jakiej znaleźli się bohaterowie i tym samym na poznanie ich motywacji oraz konkretnych zachowań. Dlaczego o tym wspominam? Otóż kontrowersję może wzbudzać Janek, który traktował swoją wcześniejszą partnerkę, Laurę, jak zbędny przedmiot, bardzo podmiotowo, zupełnie nie licząc się z jej uczuciami.

Na kartach książki pojawia się przemoc, śmierć, szantaż, ale także wsparcie, zrozumienie i potrzeba pomocy drugiej osobie, dzięki czemu całość nie jest zbytnio przesłodzona czy też oderwana od rzeczywistości. Jedyny zarzut mogę mieć w stosunku do dialogów – długie, opisowe odpowiedzi nijak przystają do rzeczywistości, młodzi ludzie nie rozmawiają miedzy sobą tak kwiecistym i stonowanym językiem. Zdecydowanie zabrakło tu dynamizmu. Niemniej autorka nie koncentruje się jedynie na relacji między Jankiem a Wiktorią, dużo miejsca zajmują opisy wiejskiej architektury oraz przyrody, wprowadzające klimat sielskości oraz ogólnego wyciszenia.

Reasumując – Pragnienia Ilony Gołębiowskiej to dobry tytuł dla miłośników gatunku. Subtelny romans z dobrą podbudową obyczajową nie zawiedzie fanów autorki, jak i klasycznych, stonowanych utworów obyczajowo-psychologicznych. Nie zaskakuje, ale też nie rozczarowuje – przyjemny tytuł na długie, listopadowe wieczory, któremu nie warto stawiać zbyt wysokiej poprzeczki.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję

wydawnictwu MUZA S.A.

Pragnienia (Ilona Gołębiowska)

Pattyczak

Tytuł: Pragnienia

Autor: Ilona Gołębiowska

Wydawnictwo: Muza S.A.

Data i miejsce wydania:  21/10/2020, Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 477

ISBN: 978-83-287-1522-6

Podsumowanie

Pragnienia

Pragnienia
  • 5.5/10
    Fabuła
  • 6/10
    Stylistyka
  • 9/10
    Wydanie

Zalety

  • stonowana, realistycznie ukazana historia dwojga ludzi
  • dobra podbudowa psychologiczna głównych postaci
  • klimatyczne opisy sielskiego życia na wsi

Wady

  • książka bardziej dla młodzieży niż dorosłych czytelniczek
  • infantylne dialogi między parą głównych bohaterów
  • mylące informacje na blurbie