31 maja 2017

Ludwik Jerzy Kern to absolwent starej dobrej szkoły – urodzony w 1920 roku łodzianin całe swoje życie związał z szeroko pojętą kulturą: jest autorem książek dla dzieci (prócz omawianego Proszę Słonia spod jego pióra wyszedł Ferdynand Wspaniały oraz Menażeria kapitana Ali), piosenek kabaretowych (Nie bądź taki szybki Bill, Lato lato, Wojna domowa), tłumaczem, dziennikarzem poetą i reportażystą. I chociaż nazwisko Kerna kojarzy większość rodziców, to jednak wśród dzieciaków i nastolatków jest mało znane, głównie za sprawą szkolnych lektur. Wydawnictwo Wilga, mając na uwadze literacki sentyment starszych czytelników, opublikowało jedną z najbardziej znanych książek autora – Proszę Słonia – w klasycznej oprawie z oryginalnymi ilustracjami Zbigniewa Rychlickiego. I okazało się to prawdziwym strzałem w dziesiątkę!

Książki Proszę Słonia nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To historia chłopca, który stał się właścicielem porcelanowego słonika o imieniu Dominik, który w magiczny sposób ożył i stał się domownikiem i zarazem najlepszym przyjacielem Pinia. Jak łatwo się domyślić, zwierzątko nie jest do końca takie mądre jak może się wydawać, faktycznie przynosi szczęście, ale także wielokrotnie wpada w kłopoty z powodu swoich rozmiarów.

Warto wspomnieć o ilustracjach Zbigniewa Rychlickiego, niemal równolatka Kerna, który zasłynął jako grafik ponad 150 książek dla dzieci (w tym Podróży Guliwera i Czarnoksiężnik z Krainy Oz), twórca Misia Uszatka oraz Plastusia, wielokrotnie nagradzany za swoją działalność. Ilustracje w Proszę Słonia niczym nie przypominają tych dzisiejszych obrazków znanych z dziecięcych książek. Są stonowane pod względem kolorystycznym, rysowane mocną, geometryczną kreską. Przypominają rysunki znane z PRL’owskich książek dla dzieci i bajek animowanych. Mało realistyczne, za to bardzo przykuwające uwagę, zdecydowanie wyróżniające się na tle grafik prozy dziecięcej.

Na czym polega fenomen powieści Ludwika Jerzego Kerna? Wydaje mi się, że na sposobie przedstawienia otaczającego nas świata oczami dziecka i rezolutnego zwierzaka. Pinio jest niezwykle wrażliwym chłopcem, który jest nieco odrzucony przez swoich rówieśników z powodu niskiego wzrostu, przez co nieco zamknął się w sobie. Na szczęście z pomocą przychodzi mu niefrasobliwy Dominik, który z kolei z powodu zbyt wysokich wymiarów spędza tę dwójkę w niemałe kłopoty. Jednocześnie między bohaterami nawiązuje się niesamowita przyjaźń, oparta na zaufaniu, zrozumieniu, wyrozumiałości, chęci niesienia pomocy oraz…odrobinie humoru.

Powieść przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków, na podstawie książki Studio Miniatur Filmowych stworzyło film animowany:

Lektura powieści Kerna wywołuje same pozytywne emocje. Książkę można czytać zarówno pięciolatkowi przed snem, jak i podsunąć jedenastolatkom stroniącym od literatury. Proszę Słonia nie ma określonego czasu ani miejsca akcji, dzięki czemu staje się historią uniwersalną, przeznaczoną zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników. Schemat fabularny (wstęp, wprowadzenie do akcji, powolne budowanie napięcia, punkt kulminacyjny, rozwiązanie) został tak skonstruowany, aby przyciągnąć uwagę i zgłębiać czytelniczą ciekawość.

Proszę Słonia to książka wyjątkowa, traktująca o dobrze pojętej tolerancji, życzliwości oraz wzajemnym zaufaniu. Pozornie dwaj różni protagoniści odnajdują ze sobą wspólny język i za wszelką cenę postanawiają bronić więzi, jaka między nimi zaistniała (na scenie pojawia się także antagonista, Mister Grejster, chcący stać się właścicielem największego białego słonia na świecie). Bardzo mądra książka w pięknym, klasycznym wydaniu – nie pozostaje mi nic innego jak tylko zachęcić do kupienia i postawienia własnego egzemplarza na półce dziecięcej biblioteczki. Proszę Słonia to wspaniały przykład polskiej klasyki prozy dla dzieci, z której powinni być dumni zarówno rodzice, dorastające dzieciaki jak i przyszłe pokolenia.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Wilga (GW Foksal)

Pattyczak

Tytuł:  Proszę Słonia

Autor tekstu: Ludwik Jerzy Kern

Autor grafik: Zbigniew Rychlicki

Seria: Seria z niezapominajką

Wiek: 8+

Wydawnictwo: Wilga/GW Foksal

Data i miejsce wydania:  29/03/2017 Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 165

Numer ISBN: 978-83-280-4369-5

Strona wydawnictwa: Wilga – oficjalna witryna

Podsumowanie

Proszę Słonia

Proszę Słonia
  • 9.5/10
    Fabuła
  • 9.5/10
    Stylistyka
  • 9.5/10
    Wydanie

Zalety

  • twarda oprawa, kredowy papier
  • nietuzinkowe, oryginalne ilustracje
  • bardzo ciekawe, wciągąjace historie

Wady