16 października 2022

Recepta na szczęście Małgorzaty Korbiel to niezwykłe urokliwa opowieść o Doktorze Borsuku zajmującym się leczeniem smutnych przypadków i jego pacjentach, którzy nie potrafią znaleźć szczęścia. Oto historia o tym, jak radość i pogoda ducha zależą tylko od nas samych, a nie od najbliższego otoczenia.

Cena lekarskiej wizyty u Doktora Borsuka

Ile kosztuje szczęście? Czy można je kupić? Kto wypisuje właściwe druczki? Leśny doktor, pan Borsuk, doskonale wie, jak przywrócić radość wszystkim mieszkańcom lasu nawet jeśli oni sami nie wiedzą, że właśnie tego potrzebują! A któż jak nie on potrafi zaradzić muchom w nosie, lenistwu, nieśmiałości, brakiem wiary w siebie i jeszcze kilku innym przypadkom, z jakimi borykają się futrzaści mieszkańcy.

Przyjmuje pacjentów w swoim gabinecie mieszczącym się w najstarszej wierzbie w gaju. Ma dla nich wyliczony konkretny czas i każdemu przepisuje na recepcie poradzę, co ma zrobić i kiedy się stawić na kolejną wizytę. Początkowo żadne leśne zwierzątko nie rozumie, o co dokładnie chodzi lekarzowi – wszak kto normalny zaleca, by  szukać muszelek w środku lasu, upiec aż piętnaście ciast lub też brać zimną kąpiel o poranku. A jednak coś, co wydaje się dziwne i niezrozumiałe, ma swój głębszy sens.

Urokliwi bohaterowie

Nie można odmówić autorce, Małgorzacie Korbiel, talentu do obdarzania swoich bohaterów pewną dozą humoru. I chociaż postacie najczęściej poruszają się na czterech łapkach i ciało mają pokryte gęstym futrem, to ich osobowość w niczym nie ustępuje tej naszej ludzkiej. Pełno tu słabości, codziennych bolączek, lęków i fobii, z jakimi nie potrafią sobie poradzić leśny domownicy. Absurdalne początkowo metody leczenia mają swój głęboki sens, historie poszczególnych bohaterów zgrabnie się zazębiają, tworząc niesamowitą, magiczną opowieść o przyjaźni.

Doktor Borsuk przepisuje każdemu pacjentowi niezwykłą receptę, w której doradza działanie i pomoc innym. Dobre serce, serdeczne nastawienie i pogoda ducha są receptą na prawdziwe szczęście, które jest dosłownie na wyciagnięcie ręki. Mottem przewodnim książki jest stwierdzenie, iż nasza radość nie zależy od innych, lecz od nas samych i my sami musimy nauczyć się je odnajdywać w małych rzeczach. Co warto podkreślić, nie ma tu wielkich rad i wydumanych porad. Zostały one sprytnie zakamuflowane w słowach Borsuka, przemycającego w ten sposób dobre wzorce zachowań i szlachetne postawy.

Kojące przesłanie

Czy tytułowa Recepta na szczęście da czytelnikowi gotowy przepis na własne szczęście? Nie, niemniej wskaże kierunek, jaki trzeba obrać w życiu, by móc je trwale zmienić. To bardzo mądra powieść, nie tylko dla tych najmłodszych.

Polecam także:

>Góra mądrości<<

>>Włóczykij<<

Pattyczak

Tytuł: Recepta na szczęście

Autor: Małgorzata Korbiel

Ilustracje: Martyna Nejman

Wydawnictwo: Wilga

Data i miejsce wydania: 09/02/2022, Kraków

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 88

ISBN: 978-83-280-9199-3

Podsumowanie

Recepta na szczęście

Recepta na szczęście
 • 9/10
  Fabuła
 • 9/10
  Stylistyka
 • 9/10
  Wydanie

Zalety

 • Bohaterowie uczą współczucia i empatii
 • Kojące przesłanie
 • Piękne, bajkowe ilustracje

Wady