Od pierwszej strony Róża północy zabrała mnie na emocjonalny rollercoaster. Historia pełna miłości, strat, tajemnic i odkupienia – oto jak można podsumować książkę Riley. To powieść, która pozostawia trwały ślad w sercu. I jedna z lepszych książek autorki cyklu Siedem Sióstr.
Historia rozpoczyna się w słonecznych Indiach, gdzie rodzina Anahity obchodzi wyjątkową rocznicę urodzin. Jednakże, pośród radości i świętowania, Anahita nosi w sercu głęboką tajemnicę. Kiedyś, jako młoda kobieta, straciła swojego 3-letniego syna. Choć otrzymała oficjalne potwierdzenie jego śmierci od swojej najdroższej przyjaciółki to nigdy nie pogodziła się z tą stratą. Teraz, spisując historię swojego życia, pragnie przekazać ją swojemu prawnukowi Ariemu, licząc na to, że on, dzięki swojej młodości i świeżemu spojrzeniu na jej życie, zdoła odkryć prawdę o jej przeszłości i rozwikłać tę rodzinną zagadkę.
O życiu pomiędzy dwoma krajami: Wielką Brytanią i Indiami
W złotej epoce brytyjskiego imperium, niedługo przed wybuchem I wojny światowej, jedenastoletnia Anahita, arystokratka o szlachetnym pochodzeniu ale żyjąca w stosunkowo biednym domu, nawiązuje niezwykłą przyjaźń z upartą księżniczką Indirą, daleką kuzynką. Pomimo swojego wysokiego pochodzenia Anni staje się powiernicą i towarzyszką młodej Maharani, spędzając dzieciństwo w okazałym pałacu Cooch Behar w Bengalu Zachodnim.
Chociaż Indira jest rozpieszczona i kapryśna, to dzięki cierpliwości i mądrości Anni udaje im się pokonać wiele trudności i zdobyć jej szczere zaufanie i, co najważniejsze, przyjaźń. Doceniając lojalność i oddanie Anni, matka Maharani postanawia zapewnić jej jak najlepszą przyszłość i wysyła obie dziewczyny na studia do Anglii tuż przed wybuchem I wojny światowej. Anahita poznaje tam młodego Donalda Astburyego – majestatycznego dziedzica odludnego majątku Astbury – oraz jego intrygującą matkę.
Dziewięćdziesiąt lat później, w mroku angielskiej wsi, losy tych trzech osób splatają się na nowo. Słynna amerykańska aktorka, Rebecca Bradley, szukając ukojenia przyjeżdża do Anglii, by zagrać w serialu kostiumowym. Tam, wśród ruin dawnej świetności, spotyka Ariego, wnuka Anahity. Dokumenty odziedziczone po indyjskiej babce prowadzą go do tajemniczego majątku Astbury Hall w Anglii. Tam, w poszukiwaniu zaginionego wuja, spotyka amerykańską aktorkę, Rebeccę. Razem odkrywają, że mury starej posiadłości skrywają mroczne sekrety, które łączą ich losy z historią rodziny Astbury. Czy uda im się rozwikłać zagadkę zaginięcia Moha i odnaleźć prawdę o przeszłości?
O bohaterach Róży północy słów kilka
To książka, której bohaterowie po prostu żyją. Historia Anahity to prawdziwa podróż przez emocje, od radości po głęboki smutek. Losy Rebeki skłaniają do refleksji nad własnym życiem. Niestety, zestawiając ze sobą te dwie historie, to wątek współczesny dość mocno kuleje. Losy Anni przedstawione w powieści są niezwykle wciągające i bogate w historyczne detale, a ich finał zaskakuje i wzrusza czytelnika. Niestety, wątek Rebeki rozciągnięty jest na zbyt wielu stronach i nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Nadmiar zbędnych postaci i nieistotnych dialogów sprawia, że ta część narracji wydaje się mało przekonująca. Gdybym miała oceniać wątki pojedynczo, to Ahanita dostaje ocenę bardzo dobrą, zaś historia Rebeki tylko dostateczną.
Róża północy to jedna z najlepszych książek Riley!
To powieść, która długo pozostaje w pamięci. Historia opowiedziana jest w trybie narracji podwójnej. Tempo obu historii jest idealnie wyważone, dzięki czemu tę długą powieść czyta się jednym tchem. Z każdą kolejną stroną odkrywamy kolejne fragmenty układanki, a tajemnice rodzinne stopniowo wychodzą na jaw.
Od pierwszych stron wciąga czytelnika w złożoną fabułę, umiejętnie łącząc przeszłość i teraźniejszość, Indie i Anglię. Autorka z niezwykłą dbałością odtwarza realia historyczne, kulturowe i społeczne obu krajów, tworząc żywe i wiarygodne obrazy.
Riley wprowadza do klasycznej angielskiej scenerii żywe, egzotyczne kolory Indii, tworząc tym samym interesujący kontrast kulturowy. Barwny świat kolonialnych Indii, przedstawiony w powieści, stanowi ostre przeciwieństwo chłodnej, powściągliwej atmosfery, która czeka na bohaterkę po przyjeździe do Anglii.
Róża północy to powieść, która zabiera czytelnika w niezwykłą podróż przez czas i przestrzeń, od słonecznych Indii po mroczne tajemnice angielskich posiadłości. Lucinda Riley z niezwykłą umiejętnością tka intrygującą opowieść o miłości, stratach, rodzinnych sekretach i poszukiwaniu tożsamości. Uważam, że jest to wspaniała książka na nowy rok i okres świąteczny.
Inne powieści Lucindy Riley na blogu:
Pattyczak
Tytuł: Róża północy
Tytuł oryginalny: The Midnight Rose 2013
Autor: Lucinda Riley
Tłumaczenie: Marzena Rączkowska
Wydawnictwo: Albatros
Data i miejsce wydania: 12/07/2023, Warszawa
Oprawa: miękka
Wydanie: V
Liczba stron: 576
ISBN: 978-83-6775-713-3