27 czerwca 2017

Rymowanki i piosenki dla przedszkolaka opublikowane przed wydawnictwo Wilga to mały skarbczyk najcenniejszych rymowanek oraz wierszyków, jakie powinno znać każde dziecko. Na kartach książeczki znajdują się zarówno klasyczne rymowanki takie jak Panie Janie, A-a-a kotki dwa, Była sobie żabka mała, jak i te mniej znane, np. Krakowiaczek jeden.

Proste, ale łatwo zapadające w pamięć śpiewanki i piosenki są doskonałym pretekstem do tego, aby ćwiczyć pamięć i wymowę dziecka, a także wzbogacać jego zasób słownictwa oraz pobudzić aktywność ruchową. Podczas wykonywania i uczenia wierszyków warto dołączyć do tego ćwiczenia fizyczne, np. do Idzie rak wykonuje się drobne gesty kroków palcami, a w finale delikatnie szczypie dziecko, można także wskazywać konkretne przedmioty lub części ciała. Uczenie piosenek zawierających literki Ą i Ę dodatkowo ćwiczą język, pomagając lepiej wyartykułować dane słowo.

Ze względu na długość rymowanek oraz trudności stosowanego słownictwa, jest to pozycja przeznaczona dla 2-3-latków. Dobrym pomysłem jest włączenie elementów muzycznych: mogą być to zarówno melodie z dziecięcych płyt CD, jak i samodzielnie wykonane przez dzieci (np. na bębenku lub trójkącie).

Ponadto czytanie na głos przez rodziców pozytywnie wpływa na koncentrację malucha: nie tylko słucha, ale także zaczyna kojarzyć napisane słowo z jego graficznym odpowiednikiem. Rozwija się tak zwany słuch fonematyczny, czyli ten ułatwiający poznawanie nowych głosek oraz wyrazów dźwiękonaśladowczych. W tym kontekście bardzo ważne jest kilkukrotne powtarzanie wierszyka.

Według Małgorzaty Dawidziak-Kładocznej do głównych zalet korzystania z wierszyków i rymowanek zalicza się:

 • Ułatwienie przyswojenia systemu językowego’
 • Ułatwienie procesu dydaktycznego;
 • Rozwijanie zdolności artystycznych;
 • Sprzyjanie wychowaniu społecznemu;
 • Wpływ na rozwój osobowości małego dziecka.

Źródło: Wiersze i piosenki w nauczaniu dzieci języka polskiego jako obcego

Wilgowe Rymowanki i piosenki dla przedszkolaka są skierowane zarówno dla dzieci uczęszczających do przedszkola, jak i tych, które do niego nie chodzą. Książka zawiera podstawowy wykaz wierszyków, jakie powinno znać każde dziecko. Do jej lektury można wrócić w dowolnym momencie, zaś dzięki barwnych ilustracjom czytanie staje się jeszcze przyjemniejsze.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Wilga (GW Foksal)

Pattyczak

Tytuł: Rymowanki i piosenki przedszkolaka

Autor grafik: Zbigniew Dobosz

Wiek: 2+

Wydawnictwo: Wilga/GW Foksal

Data i miejsce wydania: 24/05/2017 Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 58

Numer ISBN: 978-83-280-4464-7

Strona wydawnictwa: Wilga – oficjalna witryna

 

 

Podsumowanie

Rymowanki i piosenki przedszkolaka

Rymowanki i piosenki przedszkolaka
 • 10/10
  Fabuła
 • 10/10
  Stylistyka
 • 8/10
  Wydanie

Zalety

 • Zbiór znanych piosenek i rymowanek
 • Barwne ilustracje
 • Rozsądna cena wydania

Wady

 • Miejscami nieuzasadniony rozkład wierszy niknących przy grafice