2 czerwca 2016

Sąsiedzi 2Finał Sąsiadów nie dawał zbytniej nadziei na kontynuację historii, niemniej jeśli spojrzeć na box office z zawrotną sumą 268 milionów dolarów przy budżecie wynoszącym zaledwie 18 milionów zielonych i to za zwykłą komedię, to kwestią czasu pozostało, kiedy dwójka pojawi się na srebrnym ekranie. Za Sąsiadów 2 odpowiada poprzednia ekipa, dlatego wybierając się na seans, należy się spodziewać tego samego typu dość prostego humoru, nieco fabularnych powtórzeń, licznych aluzji seksualnych, wysportowanej klaty Zaca Efrona, odrobiny moralizatorstwa oraz zaledwie poprawnego zakończenia.

Tym razem widz otrzymuje trochę bardziej zakręconą wariację znaną z pierwszej części: Mac (Seth Rogen) i Kelly (Rose Byrne) wraz dwuletnią córeczką wiodą spokojny żywot do momentu aż dowiadują się, że kobieta jest znowu w ciąży. Postanawiają sprzedać dom i znaleźć coś większego, jednak okazuje się, iż zostali zobowiązani do 30-dniowej próby, podczas której przyszli właściciele mogą wizytować nieruchomość i sprawdzać ją pod względem technicznym oraz obserwować otoczenie. Pech chce, że w tym samym czasie grupka zbuntowanych studentek I roku postanawia wynająć opustoszały budynek i założyć w nim żeńskie bractwo, otwierając dziewczynom drogę do imprez, palenia trawki, bujania się z chłopakami i innych rzeczy, których niejako powinno się doświadczyć w podczas studiów. Między państwem Radner a 18-latkami na czele z Shelby (Chloe Moretz) wybucha wojna, w środku zaś stoi Teddy Sanders przeżywający życiowy kryzys.

sąsiedzi 2 kadr 1

Kto zna Sąsiadów ten wie, czego można się spodziewać po grze aktorskiej: pociesznego Setha Rogera, drętwej Rose Byrne, zabawnego Zaca Efrona (a nawet jeśli któraś z czytelniczek go nie lubi, to mam dodatkowy, wizualny argument w postaci wysportowanej sylwetki i kilku świetnych ruchów tanecznych), a także zaskakującej i skradającej uwagę widza Chloe Moretz, idealnie „weszła” w rolę zbuntowanej nastolatki pragnącej zaszaleć poza kontrolą i czujnym okiem rodziców.

Największą wadą filmu jest brak odwagi producentów w wprowadzeniu do fabuły żartów z klasycznego tematu wojny damsko-męskiej, która od dekad bawi publikę w różnym wieku. Zamiast tego widz otrzymuje miejscami niesmaczne wręcz momenty (rzucanie zużytych tamponów w okno, kilkukrotne pokazanie malej dziewczynki bawiącej się dildo mamy) oraz prymitywne żarty (oczywiście musieli pojawić się Żydzi, a konkretniej Chasydzi). Owszem, w Sąsiadach 2 zdarzają się i śmieszne sytuacje (świetna scena z próbą ucieczki z garażu, prawdziwa perełka!), jednak są one w zdecydowanej mniejszości.

sąsiedzi 2 kadr 2

Zaskakujące, że scenarzyści zdecydowali się na zmianę orientacji seksualnej jednego bohatera, kompletnie bez pomysłu, nie jest to niczym umotywowane i zwyczajnie razi po oczach. Bardzo przyjemnie ogląda się za to główną parę małżeńską – widać, że tym razem ewoluowali, dojrzali, nie szukają akceptacji u sąsiadów, lecz troszczą się o to, by być dobrymi i odpowiedzialnymi rodzicami (cóż, a przynajmniej się naprawdę starają, patrząc na ich córeczką bawiącą się dildo). Również sam wróg numer jeden z filmowej jedynki, czyli Teddy, przeszedł znaczne zmiany w swoim życiu: jego najlepsi przyjaciele zaczęli zakładać rodziny, zaś on zmaga się z bezrobociem i… samotnością. W filmie, w co prawda bardzo delikatny sposób, został zarysowany problem nierówności płci i walki ze społecznymi stereotypami. Dziewczyny z żeńskiego bractwa muszą walczyć o swoją niezależność i prawo do takiego samego imprezowania, jakie od dawien dawna mają chłopcy.

sąsiedzi 2 kadr 3

Generalnie to obraz przedstawia tę samą sytuację (czyli wojnę młodej pary z dzieckiem przeciwko rozrywkowym nastolatkom), lecz w nieco odświeżonym wydaniu. Co prawda z jednej strony miło, że scenarzyści pokazali damską stronę studenckiego życia, lecz niestety całość okazała się zbyt przewidywalna. O ile jeszcze finałowa rola Tedda wywołuje uśmiech na twarzy, to jednak illydyczne zakończenie wątku Maca i Kelly po prostu jest…. Nijakie, mdłe kompletnie niepasujące do całości. I, niestety, otwierające możliwości ewentualnej kontynuacji, chociaż o Sąsiadach 3 zapewne przeważy liczba zer na końcu sumy box office’a.

sąsiedzi 2 kadr 4

Podsumowując, Sąsiedzi 2 to tak naprawdę nijaka kontynuacja: to powtórzenie filmowej jedynki, jednak z niesfornymi dziewczynami zamiast łobuzerskimi chłopakami i tą samą parą, tylko w innej sytuacji życiowej. Humor pozostał na tym podobnym poziomie. Jeśli podobali Ci się , to wyjdziesz z seansu zadowolony, pozostali mogą sobie odpuścić.

Pattyczak

Tytuł oryginalny: Neightbours 2: Sorority Rising
Tytuł polski: Sąsiedzi 2
Gatunek: komedia,
Czas trwania:1godz. 32 min.
Kraj produkcji: USA
Premiera polska: 13/05/2016
Produkcja:
Reżyseria: Nicholas Stller
Scenariusz: Seth Rogen, Nicholas Stoller, Andrew Jay Cohen, Brendan O’Brien, Evan Goldberg

Zdjęcia: Brandon Trost
Montaż: Zene Baker