17 lutego 2017

Finałowy tom cyklu Dzienniki pisane w drodze autorstwa bestsellerowego pisarza Richarda Paula Evansa zostały zatytułowane jako Ścieżki nadziei. Wyraźnie, metaforyczne nawiązanie nie tylko do krętych dróg Stanów Zjednoczonych Ameryki, jakimi podąża główny bohater cyklu – Alan Christoffersen – ale także tego, że nawet w najbardziej podłej i czarnej godzinie ludzkiego życia można odnaleźć światełko nadziei, które wiedzie ku lepszemu życiu.

Podjęta po śmierci żony i upadku firmy podróż przez całe Stany Zjednoczone Ameryki została nagle przerwana. Alan musi powrócić do swego rodzinnego miasteczka, ponieważ jego ojciec trafił do szpitala w krytycznym stanie. Przyjazd do Seattle okazuje się nie tylko okazją to uregulowania stosunków z seniorem Christoffersenem, ale także odkrycia ukrywanej na kartach kroniki przeszłości rodziny Alana. Bohater znajduje się na ostatniej prostej: czy uda mu się wreszcie pokonać własne słabości i lęki, i dojść do najbardziej wysuniętego punktu na Florydzie – Key West?

Ścieżki nadziei to przede wszystkim historia o tym, jak bardzo niespodziewanie, w ciągu zaledwie kilkunastu godzin, może odmienić się los człowieka. Mężczyzna, po powrocie do rodzinnych stron, nie tylko będzie musiał stawić czoła trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się ojciec, ale przede wszystkim zrewidować relacje łączące go z poszczególnymi osobami – nie tylko z własnym rodzicielem, ale także z zakochaną w nim przyjaciółką Nicole oraz z Falene, która także zamieszała mu w głowie. Evans wyjaśnia i zamyka wszystkie poruszane na łamach poprzednich części wątki fabularne, droga bohatera dobiega końca.

Dużą zaletą jest suwerenność utworu wobec pozostałych tomów. Tak, Ścieżki nadziei to finałowy tom cyklu, jednak bez żadnych problemów można go czytać jako samodzielną lekturę. Z pewnością lektura całej serii znacznie wzbogaca obraz psychologiczny bohater, niemniej wszystkie wydarzenia opisywane w książce, skrótowo wyjaśniające najważniejsze wątki z życia mężczyzny, bez problemu pozwolą zorientować się w fabule i z ciekawością śledzić dalsze losy Alana. To również dobra okazja do tego, by sięgnąć po poprzednie tomy Dzienników pisanych w drodze.

Powieść Richarda nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim razi zakończenie – zbyt przewidywalne, wręcz oklepane. Wszystko kończy się happy endem, które jest nie tyle realistyczne, ile zbyt cukierkowe. Być może autor skłonił się ku opinii czytelników, o czym wspominał w posłowiu, iż bardzo pragnęli, aby główny bohater odnalazł pokój duszy, bo to pokrzepi ich na duchu (sami często sięgali po twórczość Evansa w trudnych życiowych sytuacjach, takich jak choroba lub śmierć). Drugą wadę stanowi zbyt częsta maniera narratora (a więc samego Alana) to opisywania spożywanych potraw. Zamiast skupić się na rozmowach z przypadkowo spotkanymi ludźmi, opisywaniu swoich burzliwych stanów emocjonalnych, to nazbyt często uwaga skierowana jest na jedzeniu, co zjadł na śniadanie, czym nadziany był placek kukurydziany i co zrobił z kawałkiem mięsa, który mu nie smakował.

Reasumując – Ścieżki nadziei Richarda Paula Evansa okazały się przyzwoitym zakończeniem cyklu. Niezaskakującym ani też wybitnym, ale przede wszystkim pokrzepiającym. To także dobry przykład powieści drogi – autor nie skupia się na bogatym opisywaniu kolejno poznanych miejsc, lecz koncertuje na przekazaniu emocji towarzyszących wyprawie. Protagonista oswaja w ten sposób otaczającą go rzeczywistość, szukając swego miejsca na Ziemi. Oswaja również siebie: własne emocje, uczucia, zmiany, jakie zachodzą w sposobie postrzegania świata. Lekkie w odbiorze Ścieżki nadziei także inspirują do śledzenia tych literackich wędrówek i poznawania innych kultur oraz miejsc. Kto wie, może lektura powieści Evansa okaże się bodźcem do wyruszenia w swoją własną podróż, dzięki której odnajdzie się sens istnienia?

 Na cały cykl Dzienników pisanych w drodze składają się następujące tomy:

  1. Dotknąć nieba
  2. Na rozstaju dróg
  3. Kręte ścieżki
  4. Miejsce dla dwojga
  5. Ścieżki nadziei

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Między Słowami

Pattyczak

Tytuł:  Ścieżki nadziei

Autor: Richard Paul Evans

Seria: Dzienniki pisane w drodze, tom V

Tytuł oryginalny: Walking on Water 2014

Tłumaczenie: Hanna de Vroekere

Wydawnictwo: Między Słowami/Znak

Data i miejsce wydania:  01/02/2017, Kraków

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 305

ISBN: 978-83-240-3726-1

 

Podsumowanie

Ścieżki nadziei

Ścieżki nadziei
  • 6.5/10
    Fabuła
  • 7.5/10
    Stylistyka
  • 9.5/10
    Wydanie

Zalety

  • Zakończenie wszystkich wątków
  • Historia poszukiwania własnych, rodzinnych korzeni
  • Kilka wzruszających momentów

Wady

  • Zbyt częste opisy potraw
  • Przewidywalne zakończenie