7 września 2019

Wbrew pozorom, Siedmiu mężów Evelyn Hugo pióra Taylor Jenkins Reid, to nie historia o jej siedmiu małżeństwach lecz ucieczce od biseksualnej natury. Główna bohaterka miała odwagę odejść od stosującego przemoc fizyczną męża, wykorzystać swoje piękne ciało do zdobycia roli czy wystąpić w wyzywającej sukience na kolejnej gali filmowej, lecz zabrakło jej do tego, by przyznać się do swoich uczuć względem pewnej kobiety.

Monigue, trzydziestopięcioletnia dziennikarka kobiecego magazynu dostaje bardzo nietypowe zlecenie. Dawna gwiazda srebrnego ekranu pragnie przeprowadzić z nią szczery wywiad na temat swego życia i wszystkich siedmiu małżeństw. Warunek jest jeden: musi odmówić wyłączności redakcji i opublikować wywiad w formie biografii już po śmierci rozmówczyni, Evelyn Hugo. Kobieta podejmuje się zadania nie wiedząc, jak bardzo te kilka dni spędzonych w towarzystwie starszej pani zmieni jej całe dotychczasowe życie.

Evelyn Hugo – wpół Kubanka, która podbiła serce Hollywood w latach 50. i błyszczała na wielkim ekranie przez kolejne dekady. Zasłynęła nie tylko ze świetnych ról, ale przede wszystkim z tego, iż siedmiokrotnie stawała przed ołtarzem. Dotychczasowy wizerunek kreowany był na podstawie tego, co pisała o niej prasa i co mówili o niej byli małżonkowie. Jednak tak naprawdę jej historię dobrze znało zaledwie kilka osób. Teraz Evelyn chce się tym podzielić z całym światem.

Największą zaleta powieści jest świetnie wykreowana główna bohaterka z twardym, nieprzejednanym charakterem, dążąca do celu i jednocześnie jak lwica broniąca swoich bliskich. Każdy kolejny rozwód czy skandal tak naprawdę nie był niczym zaskakującym, biorąc pod uwagę prawdziwe biografie filmowych gwiazd minionego wieku: Vivien Leigh, Judy Garland, Katherine Hepburn czy Grace Kelly. Romanse nawiązywane dla zdobycia roli, ukrywanie śladów przemocy fizycznej, małżeństwo zawarte z przyczyn ekonomicznych czy nawet te pod wpływem chwili nie są naprawdę niczym nowym ani tez bulwersującym, biorąc pod uwagę hollywoodzką manierę. Jednak to, co wyróżnia Siedem mężów Evelyn Hugo, jest nie tyle liczba jej mężów, ile jedna osoba, ukochana żona. Bowiem jedna z najsłynniejszych gwiazd Hollywood była biseksualną osobą i musiała to ukrywać niemal całe swoje życie.

Książka Taylor Jenkins Reid to bardzo dobrze napisana powieści obyczajowa. Dzieje Evelyn zostały wplecione w nadrzędną narrację i historię reporterki Monique, zaś kolejne opowieści gwiazdy zostają momentami przerwane i podsumowane przez samą bohaterkę. Tytuł czyta się naprawdę lekko i przyjemnie, nie nudzi dzięki dobrze wyważonym partiom i nieustannie rosnącemu napięciu. Wobec samej konstrukcji fabuły irytujące jest samo zakończenie powieści: Evelyn, chcąc ukryć swoją biseksualność, zaczęła wplątywać się w kolejne pseudo związki, podobnie jak jej partnerka. O ile jeszcze  można zrozumieć jej zachowanie w latach 60. i 70., o tyle jej dalsze życiowe wybory zaczynają być nieco irracjonalne oraz zwyczajnie irytujące. Takie literackie posunięcie w Siedmiu mężach Evelyn Hugo byłoby uzasadnione, gdyby książka faktycznie była biografią prawdziwej osoby lub przynajmniej częściowo oparta na faktach, a tak opis ostatnich dwóch dekad życia panny Hugo wydaje się nieco naciągnięty.

To świetny tytuł na koniec wakacji, który porusza temat blichtru, ucieczki od rzeczywistości, zakłamania oraz nieustannej pogoni za marzeniami. Postać Evelyn Hugo to prawdziwy motor napędowy powieści, od której naprawdę ciężko się oderwać. O tym, że pieniądze szczęścia nie dają, wie niemal każdy, jednak to, że z ich pomocą można niemal dokonać niemożliwego, przekonała się na własnej skórze główna bohaterka.

Pattyczak

Tytuł: Siedmiu mężów Evelyn Hugo

Autor: Taylor Jenkins Reid

Tytuł oryginalny: The Seven Husbands of Evelyn Hugo  2017

Tłumaczenie: Agnieszka Kalus

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Data i miejsce wydania: 05/06/2019 Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 535

ISBN: 978-83-66278-37-0

Podsumowanie

Siedmiu mężów Evelyn Hugo

Siedmiu mężów Evelyn Hugo
 • 5.5/10
  Fabuła
 • 8/10
  Stylistyka
 • 7.5/10
  Wydanie

Zalety

 • lekka, wciągająca narracja
 • rewelacyjna postać głównej bohaterki
 • świetnie oddany klimat dawnego Hollywood i sposobów robienia kariery

Wady

 • reklama kosmetyków na końcu powieści
 • historia z wątkami LGBT+