3 maja 2018

Oto opowieść o mężczyźnie, któremu spełnił się amerykański sen i któremu na własne życzenie zawaliło się życie. Otwierający tom nowej trylogii Richarda Paula Evansa Sprzedawca marzeń opowiada historię Charlesa Jamesa, dziecka z bardzo biednego i zarazem patologicznego domu, który w wieku 17 lat uciekł do Kalifornii, gdzie dorobił się prawdziwej fortuny. Mężczyzna sprzedawał tytułowe marzenia, a dokładnie książki coachingowe zachęcające do zbijania fortuny. Stojąc na scenie opowiadał swoje losy i zachęcał, by pokonywać kolejne granice i sięgać po własne marzenia jednocześnie nie zauważając, iż jego własne życie zaczyna rozsypywać się jak domek z kart.

Sprzedawca marzeń to pierwsza część trylogii Opowieści sprzedawcy marzeń, którego fabuła koncentruje się na wzbogaceniu i głośnym upadku głównego bohatera. Charles James to mężczyzna, który dzięki swemu oporowi i determinacji wybił się z bardzo biednego domu (codziennie rano musiał wstawać, przed 4, aby przeszukiwać kontenery ze śmieciami) i któremu miłość nie tylko do pieniędzy, ile żądza sławy i szacunku całkowicie przyćmiła umysł.

W wyniku wieloletnich prześladowań w dzieciństwie, w mężczyźnie zrodziła się nie tyle zemsta, ile pragnienie nieskończonej władzy i możliwości bycia ponad innymi ludźmi. James chciał w ten sposób zrekompensować swoje bolączki związane z pochodzeniem (płynie w nim krew Meksykanina) i pomaganiem rodzicom (był wielokrotnie wyśmiewany przez innych chłopców z powodu pomocy matce w sprzedaży kosmetyków Avonu). Najbardziej bolesny jest jednak fakt, iż mężczyzna nie dotrzymał swoich młodzieńczych postanowień i stał się tym, kim obiecał się nigdy nie zostać: bezwzględnym egoistą pnącym się po szczeblach kariery. Na szczęście los (a dokładniej Bóg, którego tak bardzo nienawidzi) dał mu jeszcze jedną szanse, aby móc zejść ze złej ścieżki i odnaleźć swoje miejsce na ziemi.

Sprzedawca marzeń Evansa to opowieść o bolesnym upadku i próbie ułożenia życia na nowo. Upadek bohatera okazał się jeszcze bardziej spektakularny, ponieważ naprawdę zaczął wierzyć w swoje kłamstwa. I chociaż fabuła nie jest przewidywalna (bardzo łatwo można odkryć kolejne etapy w życiu Charlesa), to jednak nie ona jest tutaj najważniejsza a motywy, którymi kierował się James. Dzięki temu, iż lwia część książki składa się z opisów, a narracja prowadzona jest w pierwszej osobie, można całkowicie przejrzeć na wylot duszę głównego bohatera. W rzeczywistości to postać tragiczna, bo naznaczona piętnem okrutnego dzieciństwa i brakiem akceptacji otoczenia.

Sprzedawca marzeń Evansa nie jest w żaden sposób odkrywczy, niemniej to bardzo dobra lektura, bowiem wskazuje, co jest naprawdę w życiu najważniejsze: bliskość drugiej osoby, dawanie dobra innym, życie zgodnie z prawdą. Tego wszystkiego zabrakło Charlesowi i o to musi walczyć. A czytelnikowi nie pozostaje nic innego jak tylko trzymanie kciuków za bohatera, by tym razem dostrzegł to, co może ujrzeć i docenić tylko serce.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Znak Litera Nova

Pattyczak

Tytuł: Sprzedawca marzeń

Autor: Richard Paul Evans

Tytuł oryginalny: The Broken Road 2017

Seria: Opowieści sprzedawcy marzeń, tom I

Tłumaczenie: Hanna de Broekere

Wydawnictwo: Znak Litera Nova

Data i miejsce wydania:  09/05/2018, Kraków

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 320

ISBN: 978-83-240-4783-3

Sprzedawca marzeń (Richard Paul Evans)

Podsumowanie

Sprzedawca marzeń

Sprzedawca marzeń
 • 8/10
  Fabuła
 • 8/10
  Stylistyka
 • 8.5/10
  Wydanie

Zalety

 • realistyczna opowieść o pysze i żądzy władzy
 • motyw walki z Bogiem i szukania zemsty

Wady

 • bardzo szybko się to czyta :( lektura na jeden wieczór