12 lipca 2016

Święci i biesyDo tej pory seria „Legendarz” nie rozczarowywała. Jej autorzy wykonali kawałek naprawdę dobrej roboty, by stworzyć tak ciekawe pozycje, w dodatku niezwykle atrakcyjne wizualnie. Jak dotąd ukazały się „Bestiariusz słowiański”, „Duchy polskich miast i zamków” czy „Księgę smoków polskich”. Każda okazała się przemyślana i doskonale opracowana. Czy nowa książka wchodząca w skład serii także zachwyca?

Tym razem otrzymujemy coś zgoła innego – nie potwory, a przynajmniej nie w ścisłym tego słowa znaczeniu, nie duchy ani nie historie o wielkich gadach ziejących ogniem. Autorzy postanowili przybliżyć swoim czytelnikom świat wierzeń – książka „Święci i biesy”, jak wskazuje tytuł, traktuje o siłach dobra i zła oraz ich odwiecznym starciu.

Czas na kilkadziesiąt nowych legend i historii – o życiu świętych. W książce znajdują się informacje o świętym Walentym, świętej Annie czy świętym Szczepanie oraz wielu innych męczennikach i błogosławionych. To sporo rzeczowych danych o ich żywotach i dokonanych cudach. Jednak sami święci to jedno, bowiem autorzy postanowili poświęcić nieco miejsca i uwagi wysłannikom piekła. A jest w czym wybierać: Boruta, Węsad, Liton czy Kuwas to jedynie kropla w morzu opisywanych w pozycji biesów.

Nie można zapominać o drugim elemencie książki, który odgrywa niebagatelną rolę – grafikach. Kolorowe rysunki czy szkice to największa zaleta serii „Legendarz”, a w „Świętych i biesach” pojawiają się na każdej stronie. Widać, że autorzy zrobili wszystko, by ta część była jeszcze bardziej wyjątkowa niż poprzednie.

„Święci i biesy” to nie tylko spis sług dobra i zła, ale prawdziwa perełka jeśli chodzi o wykonanie i dbałość o każdy szczegół. Wizualnie ten tom prezentuje się zdecydowanie najlepiej z całej serii – pojawia się w nim najwięcej grafik, które niewątpliwie stanowią wielki atut cyklu. A co nas czeka w przyszłości? Zapewne kolejne bestiariusze.

Katriona

Tytuł oryginalny: Święci i biesy
Ilustracje: Witold Vargas, Paweł Zych
Liczba stron: 208
Format: 165 x 235 mm
ISBN: 978-83-7576-263-1
Oprawa: twarda
Numer wydania: I
Rok wydania: 2015