Tom Kennedy, wdowiec i pisarz, po śmierci żony Rebeccy razem z synem Jake’iem przeprowadza się do Featherbank. Zamieszkują w domu, o którym okoliczni mieszkańcy mówią, że jest nawiedzony i w nim straszy. Mężczyzna decyduje się na ten krok ze względu na dziecko, które miało ogromny wpływ na jego zakup. Co ma wspólnego Jake z tym dziwnym domem?
Przed dwudziestu lat doszło w tym mieście do serii porwań małych chłopców. Śledztwo prowadził wówczas Pete Willis, któremu udało się schwytać porywacza, Franka Cartera, znanego jako Szeptacz – wieczorami, tuż po zmroku, skradał się pod okna dziecięcych sypialni i szeptał do nich dziwną rymowankę. Teraz znowu dochodzi do tragedii, bowiem zostaje uprowadzony Neil Spencer. Gdy kilkuletni chłopiec nagle znika, zbrodnia stawia na nogi całą miejscową policję. Matka zaginionego twierdzi, że syn mówił, iż ktoś szepce pod oknem jego sypialni, kiedy tylko zapadał mrok. Jednak Carter jest w więzieniu i to z pewnością nie on stoi za zbrodnią. Skąd się wziął jego naśladowca? Kim on jest?
Jeśli drzwi nie zamkniesz w porę,
Szeptać zacznie ktoś wieczorem.
Jeśli na dwór wyjdziesz sam,
Złego Pana spotkasz tam.
Jeśli okno uchylisz choć trochę,
Pukanie w szybę usłyszysz przed zmrokiem.
Jeśli jesteś sam i miewasz się źle,
Pan Szeptacz na pewno odwiedzi Cię!
Hmm, to nie jest zwykła rymowanka i lepiej nauczyć się jej na pamięć. Brzmi groźnie? Tak ma brzmieć, a ci, którzy będą się do niej stosować, uchronią swoich bliskich i siebie przed wielkim niebezpieczeństwem. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kwestia tajemniczej przyjaciółki Jake’a ubranej w biało-niebieską, z rozbitym kolanem i burzą loków, która nauczyła go wspomnianego wierszyka. Codziennie każe mu go recytować, aby utrwalił się w jego głowie. Dlaczego Jake słyszy szepty pod swoim oknem? Kto czai się w ciemnościach? Problem polega jedynie na tym, że nikt prócz chłopca nie widzi tej dziewczynki i nie wierzy w jej istnienie. Jedynie ojciec stara się zrozumieć syna i to, co się z nim dzieje, gdyż sam jako dziecko co wieczór spotykał się z tajemniczym Panem Noc.
Alex North napisał mroczną i trzymającą w napięciu powieść, w której bardzo umiejętnie zbudował nastrój grozy już od pierwszych stron. Doskonale udało mu się oddać napięcie między mrocznym światem ludzkich umysłów a siłami nadprzyrodzonymi, o których ludzkość wolałaby nic nie wiedzieć. Co jest prawdą, a co fikcją? Współczesny człowiek przyjmuje jedynie za pewnik to, co widzi, ale przecież istnieją inne wymiary i światy, o których boimy się rozmawiać i lepiej udawać, że ich nie ma. Autor odwołuje się do jednych z najbardziej pierwotnych lęków, obawy przed ciemnością i tym, co może się z niej wyłonić i zniszczyć dotychczasowy ład.
Lepiej zamknijcie dobrze okna i drzwi, zanim zabierzecie się do lektury Szeptacza. Akcja niby powolna a wciąga, niby thriller – a porusza ważne tematy rodzicielskiej odpowiedzialności. To bardzo udane połączenie dreszczowca i powieści obyczajowej. Alex North wyrasta na godnego następcę Stephana Kinga. Szeptacz naprawdę wciąga. Gorąco polecam fanom gatunku!
Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu
MUZA
Pattyczak
Tytuł: Szeptacz
Autor: Alex North
Tytuł oryginalny: The Whisper Man 2019
Tłumaczenie: Paweł Wolak
Wydawnictwo: Muza
Data i miejsce wydania: 16/10/2019, Warszawa
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydanie: I
Liczba stron: 480
ISBN: 978-83-287-1250-8