20 września 2016

Tajemniczy ogród - Frances Hodgson BurnettCzy wchodząc kiedykolwiek do ogrodu, pomyślałeś, jak wiele tajemnic może on skrywać? Jak niezwykłym miejscem może się okazać niewielki skrawek obok domu, w którym wśród pachnącej, świeżej trawy, bujnej roślinności i wiosennych kwiatów rodzą się prawdziwe przyjaźnie i pierwsze miłości? Oto czego może nauczyć czytelnika lektura powieści Frances Hodgson Burnett zatytułowanej Tajemniczy ogród, zaliczanej do klasyki literatury dziecięcej. Dzięki tej książce odkryjesz, kim naprawdę jesteś, wejdziesz w świat magii, a także spojrzysz na otaczającą Cię rzeczywistość zarówno oczami dorosłego, jak i dorastającego dziecka. To mądra opowieść ucząca tolerancji, zrozumienia, a nade wszystko tego, że odrobina empatii okazana drugiej osobie może sprawić prawdziwe cuda w życiu każdego, nawet najbardziej samotnego człowieka. To właśnie te elementy sprawiły, iż powieść Brytyjki jest jedną z najczęściej czytanych i ekranizowanych książek dla dzieci.

Młoda dziewczyna, Mary Lennox, której rodzice zmarli w wyniku zarazy, przenosi się do swego wuja żyjącego w wielkim i posępnym angielskim domu. Bohaterka całe dnie spędza sama, snując się po pustych korytarzach olbrzymiej posiadłości. Nie wszędzie ma jednak dostęp – pewnego razu słyszy cichy płacz, który dochodzi raz z zamkniętego pokoju, a raz zza zamkniętej na kłódkę ogrodowej furtki. Dziewczynka postanawia odkryć, kto wydaje z siebie tak smutne dźwięki. Nie ma pojęcia, że uchylenie bramki otworzy przed nią nie tylko drzwi do wielkiej przygody, ale przede wszystkim do nowych przyjaźni z kuzynem Colinem Cravenem i Dickiem Sowerbym.

Mary jest egoistyczna i samolubna, nic nie potrafi sama zrobić (dotychczas wszystkie obowiązki wykonywała za nią niania). Podobnie postępuje Colin – chory chłopiec, który chce być pępkiem świata i pragnie, by wszyscy się nad nim rozczulali i mu współczuli. Ich przeciwieństwem jest Dick – wesoły i uśmiechnięty od ucha do ucha , lubiący pomagać innym ludziom, darząc ich troską, zaufaniem oraz serdecznością. To właśnie spotkanie bohaterów w tajemniczym ogrodzie sprawi, iż dwójka z nich zacznie całkowicie inaczej postrzegać otaczający ich świat, dostrzegając w nim piękno przyrody i wszechobecną miłość życzliwych im ludzi.

W Tajemniczym ogrodzie nie ma magii w fantastycznym rozumieniu tego pojęcia – ale wręcz magiczne są uczucia takie jak miłość, przyjaźń, tęsknota, a także pragnienia, z jakimi w głębi serca zmagają się bohaterowie, marzący o byciu akceptowanym i rozumianym. Chęć przezwyciężenia własnych lęków i słabości przy wsparciu najbliższych stanowi kwintesencję tej powieści. Symboliczne wejście do tytułowego tajemniczego ogrodu to piękna metafora tego, że nie można odcinać się od własnych uczuć i emocji, nawet jeśli nie zawsze są one łatwe.

Dlaczego warto sięgnąć po Tajemniczy ogród od wydawnictwa Vesper? Z jednego prostego powodu – ze względu na piękne wydanie. W przeciwieństwie do wielu innych pozycji, jakie można spotkać na literackim rynku, ta publikacja zawiera oryginalne grafiki z pierwszego wydania powieści, stworzone przez Charlesa Robinsona. Nie są to barwne i zachwycające obrazki, to tylko i aż czarno-biało-szare ilustracje , które zachwycają swoją prostotą. Doskonale oddają ducha XIX-wiecznej Anglii i ówczesnej kultury – pokazują, jak ubierały się dzieci i jak wyglądał pokój, w którym mieszkały i spały. Nie muszę chyba wspominać, że daleko im do dzisiejszych kolorowych i bogato wyposażonych sypialni.

Styl Frances Hodgson Burnett zachwyca w każdym słowa tego znaczeniu: obszerne i jednocześnie niesamowicie działające na wyobraźnię opisy przyrody sprawiają, iż wraz z bohaterami chce się powoli odkrywać świat. Na próżno szukać tam banalności.

Tajemniczy ogród to jedna z najpiękniejszych lektur dzieciństwa, do której warto powrócić w każdym wieku. To niesamowicie wartościowa literatura, dzięki której będziecie się śmiać, płakać i wraz z bohaterami odkrywać to, co jest w życiu najpiękniejsze i najważniejsze. Powieść Burnett udowadnia, iż to wiara w innych ludzi oraz ich zaufanie jest tym, co warto codziennie pielęgnować. Gorąco polecam!

Pattyczak

Tytuł: Tajemniczy ogród
Autor: Frances Hodgson Burnett
Ilustracje: Charles Robinson
Tłumaczenie: SaskiaMilaneau de Longchamp
Wydawnictwo: Vesper
Data i miejsce wydania: 22.08.2012,Czerwonak
Oprawa: twarda z ilustracjami
Wydanie: I
Liczba stron: 305
ISBN: 978-83-7731-028-1

Podsumowanie

Tajemniczy ogród

Tajemniczy ogród
 • 8/10
  Fabuła
 • 8/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • Piękne grafiki
 • Zmiana głównej bohaterki
 • Metafora przejścia

Wady