30 czerwca 2022

Terapia Gersona w cukrzycy napisana przez córkę lekarza, Charlotte, to poradnik szczegółowo opisujący bardzo restrykcyjną dietę, która pomaga w zatrzymywaniu, a nawet niwelowaniu wielu chorób autoimmunologicznych, w tym tytułowej cukrzycy.

Co zawiera poradnik?

Córka doktora Maxa Gersona przedstawia na łamach książki szczegóły terapii, jaką przez wiele lat prowadził jej ojciec na chorych na raka i cukrzycę pacjentach. Autorski program żywieniowy, powstały w latach 30. XX wieku zakłada, że poprzez diametralną zmianę w menu można wyleczyć nowotwory i inne choroby autoimmunologiczne. Żydowski lekarz pochodzenia niemieckiego rekomendował swoją terapię szczególnie w przypadku osób chorych na nowotwory, cukrzycę, zwyrodnieniowe stawów, osteoporozę i chorobę Alzheimera.

W omawianej pozycji skupia się głównie na cukrzykach, którym rekomenduje spożywanie około dziesięciu kilo warzyw i owoców dziennie, w tym ośmiu kilogramów pod postacią soków, zaś pozostałe w formie wolno gotowanych posiłków. Według Gersona pierwsze efekty zauważalne są już po tygodniu, najpóźniej po dwóch tygodniach. Więcej na temat samej idei można znaleźć na stronie Instytutu Gersona , jak i w książkach autorstwa Charlotte Gerson.

Diametralna zmiana żywieniowa

Początkowe strony zawierają krótkie informacje o tym, skąd się bierze cukrzyca i tym, że podobnie jak w przypadku raka, tak i tutaj źródłem choroby jest wyniszczenie tkanek (z powodu braku równowagi sodowo-potasowej na poziomie komórkowym) oraz permanentny niedobór składników odżywczych. Kolejne rozdziały poświęcone są detalom dotyczącym wprowadzaniu zmian żywieniowych: należy wykluczyć praktycznie wszystkie dotychczasowe pokarmy i opróżnić mieszkanie z wszelkiego jedzenia. W domu powinny znajdować się wyłącznie ekologiczne owoce i warzywa, a także kawa, która po specjalnym przygotowaniu ma służyć do wykonywania lewatywy.

Terapia Gersona zakłada, że organizm doznaje szoku, zaczyna intensywnie się oczyszczać i by nie uszkodzić wątroby z powodu wysokiej ilości toksyn, to należy codziennie wykonywać lewatywę z kawy. Kofeina dostarczona doobytniczo otwiera kanaliki żółciowe i umożliwia szybką regenerację narządu.

Jak wygląda jadłospis? Wegetariańskie menu opiera się na spożywaniu świeżych soków i warzyw, które zawierają dużą ilość potasu i węglowodanów, są bogate odżywczo. Zabrania się spożywania sodu, produktów wysoko przetworzonych, a także znacznie ogranicza białko zwierzęce.

Medycyna versus Gerson

Max Gerson przez wiele lat prowadził naukowe badania dotyczące swojej terapii. Pierwsze efekty mają być widoczne po tygodniu, maksymalnie po dwóch tygodniach. Dieta nie ma ograniczeń czasowych, niemniej po zakończeniu terapii rekomendowane jest przynajmniej dwukrotne powtarzanie w ciągu roku, zaś lewatywy regularne robienie cały czas. Pierwsze spotkanie z dietą powinno trwać przynajmniej sześć tygodni.

Jak to widzi medycyna? Cóż, nie ma naukowych potwierdzeń, by metodyka Garsona byłą skuteczna, a nawet National Cancer Institute przestrzega, iż owa dieta jest nieskuteczna i niebezpieczna. Co ciekawe nie przeszkadza to, by miała wielu zwolenników. Radykalna zmiana ma wymusić powrót do harmonijnej gospodarki metabolicznej, co tym samym zmusza organizm do samoistnego zniszczenia komórek nowotworowych i przywrócenia ogólnej homeostazy. Zwolennicy terapii twierdzą, iż ma skuteczność na poziomie 70%-90%. Niestety, medycyna nie jest w stanie tego potwierdzić. Ze znanych osób praktykujących ten jadłospis wymienić można Czesława Lange, aktora Steve’a McQueena oraz księcia Karola.

Alternatywna dieta wegetariańska

Z pewnością zapoznanie się z podstawowymi założeniami diety Gersona warte jest czytelniczej uwagi, nawet jeśli nie jesteśmy jej zwolennikami. Autorka w prosty i przejrzysty sposób przedstawiła najważniejsze założenia i samą ideę odżywania według terapii swego ojca.

Jako ciekawostkę przytoczę fakt, iż na świecie istnieją dwa ośrodki Gersona – jeden w Meksyku, a drugi na Węgrzech. Koszt dwutygodniowego pobytu wraz z osobą towarzyszącą wynosi około siedmiu tysięcy euro. A czy możliwa jest terapia w domowych warunkach? Tak, wymaga jedynie ogromnego samozaparcia, a także sporych zasobów warzywno-owocowych, wynoszących około 250 kg na miesiąc.

Jedno jest pewne – to bardzo trudna, pełna wyrzeczeń i czasochłonna dieta. Zanim się na nią ktoś zdecyduje powinien przeczytać książkę i zapoznać się z zawartymi w niej przepisami.

Książkę Terapia Gersona w cukrzycy. Naturalny program żywieniowy kupisz w dziale „zdrowie i uroda” w księgarni TaniaKsiążka.pl

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję

Taniej Książce

Pattyczak

Tytuł: Terapia Gersona w cukrzycy. Naturalny program żywieniowy

Autor: Charlotte Gerson

Tytuł oryginalny:  Healing Diabeted the Garson Way 2012

Tłumaczenie: Bartłomiej Kotarski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Data i miejsce wydania:  11.05.2022, Białystok

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 325

ISBN: 978-83-67137-94-2

 

 

 

Podsumowanie

Terapia Gersona w cukrzycy

Terapia Gersona w cukrzycy
 • 7/10
  Fabuła
 • 7/10
  Stylistyka
 • 7/10
  Wydanie

Zalety

 • prosty i przejrzysty styl
 • bardzo dużo przepisów
 • leczenie poprzez dietę

Wady

 • brak naukowych potwierdzeń terapii