30 maja 2021

Antologia opowiadań Teraz cię rozumiem, mamo!, opublikowana z okazji Dnia Matki przez wydawnictwo Muza, koncentruje się wokół trudnych relacji matki i córki.

Nie są to jednak ckliwe historyjki o więzi między mamą a małym dzieckiem, lecz dwoma dorosłymi kobietami o różnych poglądach i charakterach, które są dla siebie najważniejszymi osobami w życiu. Oto opowieści o budowaniu nierozerwalnych więzów, trudnej sztuce kompromisów oraz bezwarunkowej miłości, która rodzi się na długo przed trzymaniem w ramionach swego ukochanego dziecka.

>>Polecam recenzję wakacyjnej antologii Miłość z widokiem na morze

O fabule antologii słów kilka

Nie wiesz wszystkiego Magdaleny Witkiewicz koncentruje się wokół problemu uzależnienia, które potrafi dosłownie zniszczyć całą rodzinę. To nie tyle historia relacji matka-córka, ile opowieść o utraconych nadziejach i poddaniu się w obliczu nałogu.

Kruchość Agnieszki Krawczyk koncentruje się wokół zaburzonej w dzieciństwie relacji między matką a córką, która do rzutuje w życiu dorosłym obu pań. To opowieść o trudnej sztuce kompromisu, wybaczania i budowania na nowo więzi.

Twoja Emi Agnieszki Lingas-Łoniewskiej odkrywa przed czytelniczkami słodko-gorzką historię nadopiekuńczości matki wobec dorosłej córki. Wbrew pozorom, nie jest ona postrzegana jako coś negatywnego, bowiem kobietą kierowały naprawdę szlachetne pobudki.

Sekret Nataszy Sochy ma jeden ważny przekaz – na pojednanie nigdy nie jest za późno. O tym, jak ważne jest wysłuchanie drugiej osoby oraz tego, jakimi motywacjami kierowała się w swoich życiowych wyborach przekonała się dopiero po wielu latach cierpienia dorosła córka, która utraciła na wiele lat kontakt ze swoją matką.

Listy z przeszłości Ilony Gołębiewskiej oraz Dom w lesie Małgorzaty Wardy to dwie historie o największym ładunku emocjonalnym. Obie skupiają się na tragicznych wydarzeniach w życiu młodych kobiet, których to konsekwencje przez długie, bolesne lata rzutowały na życie dzieci. Są też najbardziej wstrząsające, bo niezrozumiałe przez osoby, które nie przeżyły takich dramatów, jakich doświadczyły w swoim życiu dwie młode kobiety.

Wstań, Jadźka Magdy Knedler to jedyna opowieść, której główną akcję osadzono w czasie II wojny światowej. Uwagę przykuwała nie tyle postawa głównej bohaterki, uczestniczki powstania warszawskiego, ile przywoływanych we wspomnieniach jej koleżanek. Prawdziwe poświecenie, wola walki i troski o dobro drugiego człowieka wydaje się być niemal heroiczne, biorąc pod uwagę wiek młodych dziewczyn.

Kocyk w misie Sabiny Waszut to bolesna lektura dla osób, które przeżyły w swoim życiu utratę dziecka. Wymowne jest zakończenie opowiadania – pewnych strat nie da się zapomnieć, pewne rany nigdy nie przestają boleć. Można jedynie przyzwyczaić się do życia z bólem, które towarzyszyć będzie do ostatniego dnia życia na ziemi.

Kto powinien sięgnąć po książkę?

Antologia Teraz cię rozumiem, mamo! to cenna lektura zarówno dla matki, jak i dla córki. Nie ukrywam, iż istnieje małe prawdopodobieństwo, że książka spodoba się nastolatkom lub panom. Więzi z mamą i tej ogromnej miłości nie da się zamknąć w jednym dniu, podobnie jak nie wszystko da się opisać na kilkunastu stronach opowiadań.  Aby w pełni zrozumieć cała gamę emocji i tego, jak trudne do podjęcia są niektóre wybory względem własnego dziecka, trzeba samemu przeżyć i doświadczyć pewnych sytuacji. To warta uwagi publikacja, nie tylko z okazji Dnia Matki, ale na każdy inny dzień w roku.

Teraz cię rozumiem, mamo!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

MUZA S.A.

Pattyczak

Tytuł: Teraz cię rozumiem, mamo!

Autorzy: Ilona Gołębiewska, Magdalena Knedler, Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Natasza Socha, Małgorzata Warda Sabina Waszut, Magdalena Witkiewicz

Wydawnictwo: Muza S.A.

Data i miejsce wydania:  05/05/2021, Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 382

ISBN: 978-83-287-1643-8

 

Podsumowanie

Teraz cię rozumiem, mamo!

Teraz cię rozumiem, mamo!
 • 7.5/10
  Fabuła
 • 7/10
  Stylistyka
 • 8/10
  Wydanie

Zalety

 • dużo obyczajowych, realistycznych wątków
 • brak ckliwości i koloryzowania

Wady