7 czerwca 2020

To, co bliskie sercu Katherine Center to finalista plebiscytu GoodReads Choice Awards dla najlepszej książki roku 2019 w kategorii „romans”. Czym faktycznie powieść zasłużyła sobie na tak wysokie noty? Dlaczego podbiła serca czytelników i czy faktycznie mogą po nią śmiało sięgnąć miłośnicy powieści Jojo Moyes, Nicholasa Sparksa i Emily Griffin?

Cassie Hanwell to młoda kobieta, która od dwóch lat pracuje w straży pożarnej. Z pozoru to bardzo twarda babka: jej koledzy bardzo ją doceniają i szanują, cieszy się na tyle dobrą sławną w Austin, iż postanowiono ją nagrodzić lokalną nagrodą dla najodważniejszego strażaka. Jednak w momencie wejścia na scenę traci nad sobą kontrolę i wdaje się w bójkę z lokalnym politykiem. Mało tego, na dodatek dzwoni do niej matka, która porzuciła ją i jej ojca niemal 10 lat temu i prosi, aby zamieszkała z nią w Massachusetts na cały rok. Cassie nie pozostaje wiele do wyboru – tutaj grozi jej zwolnienie dyscyplinarne, a przeniesienie do innego oddziału jest jedynym wyjściem, aby zachować pracę i jednocześnie mieć z głowy natrętną rodzicielkę. Jednak nie przypuszcza, że w nowym miejscu czeka ją prawdziwe piekło zgotowane przez tamtejszych mężczyzn.

Pani strażak ma do pokonania drogę przez mękę, bowiem jej nowi koledzy są typowymi seksistami – dla nich rolą kobiety jest zajmowanie się domem i opieka nad dziećmi a nie „zabawa w pracę”. Na dodatek jest „nowa” w służbie, za co obrywa się jej podobnie jak innemu nowicjuszowi – Fryckowi (a konkretnie Owenowi). Ten przystojniak, na widok którego serce Cassie niemal się zatrzymało z wrażenia, podobnie jak ona, dźwiga brzemię tajemnicy z przeszłości, która oboje powstrzymuje przed podejmowaniem ważnych życiowych kroków.

To, co bliskie sercu to przede wszystkim bardzo ciepła opowieść nie tyle o miłości, ile o odwadze i mocy wybaczenia na wielu poziomach. Książka koncentruje się na umiejętności pogodzenia się z pewnymi wydarzeniami, na które nie mamy wpływu, a przez które czujemy gniew, niepokój, strach i lęk przed przyszłością. Katherine Center podkreśla, jak ważne jest wybaczenie nie tyle po to, aby druga osoba czuła się dobrze, ile jest to kluczowe dla nas samych, abyśmy mogli odzyskać kontrolę nad swoim życiem i pozbyć się tak wielu negatywnych emocji.

Bardzo wdzięcznym elementem powieści okazało się przedstawienie świata amerykańskich strażaków, a nawet nie tyle ich pracy, ile społeczności, jaką tworzą. Mimo, iż to hermetyczna grupa, której nieobcy jest szowinizm, to jednak cechuje się odwagą, chęcią niesienia pomocy oraz wsparciem, nie tylko w czasie pracy, ale także poza nią.

Odpowiadając na pytanie, czy omawiana powieść przypomina prozę Jojo Moyes, Nicholasa Sparksa, Jodi Picoult czy Emily Griffin? Zdecydowanie bliżej jej dobrej obyczajówce niż klasycznemu romansowi. Owszem, wątek miłosny jest obecny, jednak nie pierwszoplanowy, a z pewnością niewyciskający morza łez z naszych oczu. Z drugiej strony dobrze nakreślona psychologicznie postać Cassie i problemów, z jakimi się mierzy zarówno w nowej pracy, jak i w relacjach rodzinnych sprawia, że owe wątki obyczajowe zbliżają To, co bliskie sercu do książek Jodi Picoult i Emily Griffin.

W tej książce poruszono wiele wrażliwych kwestii, począwszy od nadużyć, porzucenia, przedwczesnej śmierci, uzależnienia od narkotyków, śmiertelnych chorób, poronień czy wandalizmu. A co najciekawsze, autorka drobiazgowo i nienachalnie zajmuje się tymi sprawami, na koniec pokazując, że nawet tak poważne tematy nie są w stanie przesłonić radości, jaką niesie ze sobą codzienna rzeczywistość i obecność bliskich nam osób. To historia, która porusza serce, traktując o uzdrowieniu, rodzinie, przebaczeniu, odwadze i miłości.

To, co bliskie sercu (Katherine Center)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

MUZA S.A.

Pattyczak

Tytuł: To, co bliskie sercu

Autor: Katherine Center

Tytuł oryginalny: Things You Save in a Fire 2019

Tłumaczenie: Agnieszka Wilga

Wydawnictwo: Muza S.A.

Data i miejsce wydania:  03/06/2020, Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 479

ISBN: 978-83-287-1384-0

Podsumowanie

To, co bliskie sercu

To, co bliskie sercu
 • 6.5/10
  Fabuła
 • 7.5/10
  Stylistyka
 • 7.5/10
  Wydanie

Zalety

 • wątek miłosny obecny, ale nie pierwszoplanowy i nachalny
 • opisano świat amerykańskich strażaków i ich codziennych problemów
 • o odwadze i mocy wybaczania

Wady

 • nieco przewidywalna fabuła, niemniej książkę naprawdę dobrze się czyta!